Umělá inteligence je láká od 90. let. Mají robůtka, co kliká jako sekretářka, či recepční v displeji
Skupina firem sdružená pod značkou Artin ročně utrží přes 500 milionů. Kromě Brna působí i v Praze a Bratislavě. Jméno je delší verzí zkratky AI.
Nejznámějším uplatněním umělé inteligence v roce 1998 bylo to z popkultury – zlovolný systém Skynet z filmového Terminátora, případně ještě HAL 9000 z Vesmírné Odysey Arthura C. Clarka. V praxi byla tehdy ale v digitálních plenkách. Tomáš Ondráček a Jan Najvárek jí přesto byli natolik fascinováni, že si ji dali do názvu firmy Artin, což je zkrácenina z Artificial Intelligence. Pak sice čekali čtvrt století, než kolem umělé inteligence mohli začít stavět byznys, z firmy ale mezitím vybudovali stamilionový softwarový podnik.
„Patříme k průkopníkům,“ usměje se osmačtyřicetiletý Ondráček. Sedí v kavárně smíchovského administrativního komplexu Smíchoff, kde působí pražská filiálka jeho vyvojářského studia. V hlavním městě pro něj dělá kolem 50 lidí, dalších 150 sedí v centrále v Brně, stovka jich pracuje v Bratislavě a několik dalších desítek zaměstnávají dceřiné společnosti, které se v průběhu času vydělily. „Celkem je nás kolem čtyř set,“ dodává.
Za poslední finanční rok, který skončil v prosinci 2022, utržil celý holding Artin Group přes 500 milionů korun se ziskem EBITDA (před daněmi a odpisy) na úrovni 80 milionů. Mezi klienty skupiny patří kromě telekomunikačních operátorů, bank a pojišťoven například švýcarský výrobce textilních strojů Rieter, dodavatel tiskových řešení Y Soft, experti na bezpečnostní systémy Trade Fides nebo jeden z nejlépe zainvestovaných českých startupů Ataccama. „My jsme programátoři, to umíme nejlépe. Naší specializací je tvorba softwaru na zakázku podle požadavků klienta. Zaměřujeme se na velké softwarové celky. Děláme to, na co naši klienti nemají expertní znalosti nebo kapacity,“ říká Ondráček.
Jak ale název firmy napovídá, srdeční záležitostí pro něj je umělá inteligence a vše s ní spojené. „Já i Honza Najvárek jsme ji studovali už na vysoké škole. To byl ale z dnešního pohledu úplný pravěk. Neuronové sítě nebo přepisování mluveného slova do textu bylo něco, o čem jsme tehdy teoretizovali. A podívejte, kde jsme dnes. Dlouho jsme ale čekali, až se objeví průlom, který by nám umožnil AI byznysově opravdu využít. A je to tu.“