Umělá inteligence, která hlídá srdce a upozorní, když nefunguje správně. Nápadem roku je Kardi Ai
Již počtvrté v řadě vyhrál soutěž Vodafone Nápad roku zdravotnický projekt. Bodovaly také startupy Lakmoos AI a RoboTwin.
Umělá inteligence, která dokáže zachraňovat lidské životy? Právě to nejvíce zaujalo odbornou porotu v sedmnáctém ročníku soutěže Vodafone Nápad roku, která vyhledává nové a inovativní projekty nadějných podnikatelů. Vítězným startupem se stalo Kardi Ai, které umožňuje lidem jednoduše monitorovat zdraví svého srdce prostřednictvím sofistikovaných algoritmů umělé inteligence, jež čtou naměřená data z hrudního pásu s EKG senzorem. Za Kardi Ai stojí čtveřice zakladatelů Stephen Burke, Tomáš Skála, David Skála a Pavel Digaňa.
Podle Kardi Ai trpí arytmií jen v Česku přes půl milionu lidí a asi třetina z nich o tom neví, protože nezažívá žádné potíže. Přitom právě arytmie může vést k srdečnímu selhání, mozkové mrtvici nebo brzkému nástupu demence. Český startup se proto rozhodl zkombinovat hrudní pás s mobilní aplikací a umělou inteligencí, která umožňuje v reálném čase vyhodnocovat EKG uživatele a na potenciální srdeční rizika nebo anomálie včas upozorní.
Cenná data navíc neposkytuje pouze uživatelům, ale také lékařům, kteří s nimi mohou i díky nedávno získané zdravotnické certifikaci dále pracovat. Vedle toho již firma získala dohromady více než 40 milionů korun od investorů na další vývoj a rozvoj. S tím ji z pozice provozního ředitele pomáhá Vlastimil Hrabal, který přináší dlouholeté zkušenosti se škálováním a expanzí firem ze zahraničí. V Indii a na Filipínách rozjížděl Home Credit a se spoluzakladatelem Skypu budoval pro Filipíny a Indonésii finančně technologický projekt Oriente.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPředloni získalo Kardi Ai první investici ve výši zhruba 8,5 milionu korun od českých Depo Ventures, bulharských BrightCap Ventures a drobných investorů z řad rodiny a přátel. Všichni zmínění se pak účastnili také loňského investiční kola ve výši více než 34 milionů korun, přičemž se na částku složili také brněnští Purple Ventures, ostravští Soulmates Ventures, individuální investoři z neformálního uskupení Garage Angels a rumunský fond Cleverage VC, který se zaměřuje na investice do oblasti zdravotnictví.
„Zdravotnictví se ukazuje jako další silná oblast českých inovátorů, podobně jako kyberbezpečnost, enterprise software nebo herní byznys. Obzvlášť ve spojení s umělou inteligencí, kde jsou tuzemské firmy technologicky velice silné. Již počtvrté v řadě vyhrál Vodafone Nápad roku právě zdravotnický projekt,“ komentuje výsledky letošního ročníku Nápadu roku, jehož je CzechCrunch mediálním partnerem, zakladatel Martin Kešner.
Loňský vítěz Maia Labs pomocí umělé inteligence urychluje a zpřesňuje endoskopická vyšetření, o rok dříve zvítězil Carebot, který rovněž s využitím umělé inteligence pomáhá lékařům lépe rozumět tomu, co se nachází na rentgenových snímcích. A umělá inteligence nechyběla u vítězného projektu ani v roce 2021, kdy triumfoval projekt Aireen vyvíjecí neinvazivní a bezbolestný screening chronických diagnóz prostřednictvím fundus snímků sítnice oka.
Umělá inteligence je ale samozřejmě využitelná i v dalších oblastech. Druhou příčku v letošním ročníku soutěže Vodafonu obsadil projekt Lakmoos AI, za nímž stojí Kamila Zahradníčková a Jan Polišenský. Ten kombinuje umělou inteligenci a behaviorální vědy, aby mohl vytvářet datové modely simulující chování a rozhodování cílových skupin. V rámci marketingových průzkumů tak vytváří digitální respodenty, kteří přesně simulují reálné klienty firem. Od investorů v čele s Presto Ventures nebo Sedlakova Legal již získal investice ve výši několika milionů korun.
Na třetím místě letošního Vodafone Nápad roku se umístil projekt RoboTwin Ladislava Dvořáka, který vyvíjí chytrá zařízení pro robotizaci výroby. Specializuje se na trénování pohybu robotů bez nutnosti kódování a zavádění této technologie v lakýrnických provozech. Pracovníci díky tomu mohou učit roboty přímo a automatizovat bez programování i ty nejsložitější úkony v oblastech, kde to dosud nebylo možné. Rychlou cestu k robotizaci provozu má RoboTwin představovat zejména pro malé a střední podniky.