Umělá inteligence vám nevezme práci, říká šéf Netflixu scenáristům. S širokým využitím se ale počítá

Otázka umělé inteligence v Hollywoodu se řeší už delší dobu. Šéfové velkých firem jako Netflix a Sony Pictures teď mluví o tom, co její nástup znamená

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

blade runner with lizards –ar 2:1 Job ID: 14434293-48dd-4576-ac41-67aac96fdc55

Foto: Midjourney/CzechCrunch

Blade Runner s ještěry v podání umělé inteligence

0Zobrazit komentáře

Šéfové hollywoodských studií mluví o větším zapojování umělé inteligence do produkce. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Pojmy Hollywood a umělá inteligence (AI) se v poslední době v jedné větě objevují velice často, ostatně loni kvůli nebezpečí nahrazování lidské práce tou počítačovou v USA stávkovaly desetitisíce filmových profesionálů. To, že stávky skončily a studia se podvolila požadavkům herců, scenáristů a dalších, ale zase tolik neznamená – umělá inteligence bude ve filmové a televizní produkci hrát čím dál větší roli, otázkou jen je, za jakých podmínek a v jaké formě. Ředitel studia Sony Pictures Entertainment Tony Vinciquerra se teď na toto téma vyjádřil poměrně radikálním způsobem.

Na akci pro investory v Japonsku podle citace serveru IndieWire řekl„Na AI se silně zaměřujeme. Největší problém s dnešní tvorbou filmů jsou náklady. Bude nás proto zajímat, jak vyrábět filmy pro kina i televizi úspornějším způsobem, primárně pomocí AI.“ Spolu s tímto komentářem zmínil i loňské stávky a fakt, že jednání ohledně AI mezi tvůrci a produkčními společnostmi stále probíhají. Naopak blíže nespecifikoval, k čemu a v jaké míře chce umělou inteligenci využít.

Nový spoluředitel Netflixu Ted Sarandos

Na téma zapojení pokročilých algoritmů do tvorby se nedávno vyjádřil také spoluředitel Netflixu Ted Sarandos. V rozhovoru pro The New York Times řekl„Nemyslím, že umělá inteligence napíše lepší scénář než skvělý scenárista nebo že nahradí skvělý herecký výkon nebo že nebudeme schopní rozeznat rozdíl. AI vám práci nevezme. Někdo, kdo dobře používá AI, vám ale práci vzít může.“ Nástup umělé inteligence přirovnal například k přechodu z ruční na digitální animaci, který umožnil dosud nevídané věci, neznamenal ale, že animátoři se ocitli bez práce – naopak.

Řada tvůrců ovšem argumentuje, že je nutné mít pro umělce ochranu a nastavit věci tak, aby studia jejich práci nezneužívala. Neustále se diskutuje o tom, jak umělá inteligence v zásadě parazituje na existující tvorbě bez dodatečného honoráře pro její autory. Bez mantinelů pro studia by také mohly snadno nastat situace, kdy by se prací scenáristů stalo jen nekonečné upravování příběhů automaticky vygenerovaných podle naměřených preferencí publika.


Co ukazují trailery

Umbrella Academy

Oblíbená Umbrella Academy míří do své čtvrté a závěrečné řady. Známí hrdinové se v ní ocitnou v nové časové rovině, která opět obsahuje poměrně zásadní změny oproti jejich původním životům. Ale co se dá dělat, další náročná mise čeká.


Co hýbe světem filmu a televize

Rýsuje se třetí Na nože

Komediální detektivka Na nože se v roce 2019 stala nečekaně velkým hitem a Netflix za necelou půlmiliardu dolarů koupil práva na dvě pokračování. Předloňské Glass Onion nenadchlo, formát má ale stále velký potenciál a chystá se nový film. Ten dostane podtitul Wake Up Dead Man (Probuď se, mrtvý muži) a v hlavní roli detektiva Benoita Blanca se vrátí Daniel Craig. Vedle něj se objeví Andrew Scott, Glenn Close, Kerry Washington, Josh O’Connor nebo Cailee Spaeny. K obsazení se právě připojil i Jeremy Renner. Třetí Na nože se má brzy začít natáčet a vyjde příští rok.


Co si pustit

Zone Blanche

Netflix  |  Thriller  |  2017-2019  |  2 řady  |  ČSFD

black-spot-zone-blanche

Foto: Netflix

Francouzský seriál Zone Blanche temnou kriminálku oživuje atmosférou nadpřirozena

Francouzská mysteriózní kriminálka Zone Blanche patří mezi skryté drahokamy na Netflixu. Atmosférou připomene severské thrillery, temné sci-fi Dark nebo surreálné Twin Peaks. Prostředí malého města odříznutého od okolního světa hustým lesem, kde probíhá vyšetřování série vražd, skýtá prostor pro rozvinutí prvků soap opery. Depresivní prostředí a zločiny vytvářejí příležitost kontrastu s černým humorem a výrazná mysteriózní atmosféra zase ozvláštňuje jinak realistický mód seriálu. Za dva týdny z Netflixu zmizí, je proto nejvyšší čas si ho užít.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.