V Hermèsu za statisíce, ve Walmartu dupes za pár stovek. Wirkinka pobláznila TikTok a je vyprodaná

Levná napodobenina kabelky Birkin způsobila na TikToku poprask. Obchodní dům Hermès zatím mlčí, uživatelé si ale pochvalují, že nestojí tisíce dolarů.

wirkin

Foto: Walmart / CzechCrunch

Wirkinka

0Zobrazit komentáře

V americkém obchodním řetězci Walmart se dá sehnat vše od párků po zahradní bazén. A aktuálně i napodobenina ikonické kabelky, kterou jinak prodává luxusní dům Hermès. Tedy dala se sehnat. Od té doby, co se o ní dozvěděl TikTok, je beznadějně vyprodaná a není ani jasné, jestli ji Walmart vůbec znovu naskladní. Francouzský módní dům totiž nemá rád, když někdo kopíruje jeho produkty.

Kabelce se na sociálních sítích začalo říkat wirkinka, což je složenina z názvu Walmart a jména slavné kabelky – birkinky. Síť supermarketů ji prodávala za 78 až sto dolarů, tedy v přepočtu něco mezi 1 500 a 2 000 korunami. A podle tiktokerů a tiktokerek, kteří se k ní dostali, jde evidentně o kvalitní výrobek. Kabelka vznikla pod značkou Kamugo a mělo by jít o směs pravé hovězí a syntetické kůže.

Hermès zároveň není sám, jehož produkty „inspirují“ jiné firmy. Stal se součástí fenoménu, kterému se říká dupes a už delší dobu hýbe celým trhem. Podporují ho sociální sítě a generace Z, která už nechce utrácet vysoké částky za zboží, pokud ho jde pořídit levněji.

Kupuje tak napodobeniny dražších značek, nikoliv padělky. Například napodobeniny dražšího sportovního oblečení značky Lululemon lze koupit i na Amazonu. Předělává se také spodní prádlo Kim Kardashian Skims, lahve na vodu Stanley nebo kosmetika britské značky Charlotte Tilbury.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Přístup značek k dupes se liší. Někteří, jako například Lululemon nebo Kim Kardashian, se z toho snaží marketingově těžit. Zato zmíněné značce Charlotte Tilbury došla před lety trpělivost a dohnala retailový gigant Aldi k soudu, který vyhrála.

Hermès zatím žádné vyjádření směrem ke svým dupes ve Walmartu nevydal, je ale pravděpodobné, že nějaká reakce z jeho strany přijde. „U extrémně hodnotného produktu, jako je birkinka, který by mohl ztratit svou exkluzivitu kvůli nadměrné popularitě, by nebylo překvapivé, kdyby Hermès zvolil agresivní přístup,“ míní pro server Women’s wear daily Douglas Hand, právník specializující se na módní průmysl.

Nebylo by to poprvé. V roce 2011 zažaloval Hermès módní značku Thursday Friday za to, že použila fotografie jeho kabelek na svých plátěných taškách. Před dvěma lety pak firma dala k soudu umělce Masona Rothschilda za to, že vytvářel NFT verze ikonické kabelky a prodával je. Soud mu nařídil uhradit Hermèsu 133 tisíc dolarů (v přepočtu 2,66 milionu korun) za způsobenou škodu.

dupes

Přečtěte si takéKdyž je kopie víc sexy než originál. Generace Z si oblíbila dupesKdyž je kopie legín víc sexy než originál. Generace Z si oblíbila dupes, jsou levnější

Za hype, který se kolem kabelky z Walmartu vytvořil, může ale minimálně zčásti i TikTok. Video z poloviny prosince, ve kterém tiktokerka Kristi Stephens vybaluje svou novou hráškově zelenou wirkinku, se stalo virálním a aktuálně má skoro osm milionů přehrání.

„Za osmdesát dolarů můžete předstírat, že máte birkinku. I když všichni asi poznají, že není pravá, protože kdo sakra má peníze na opravdovou birkinku? Já ne,“ glosuje ve videu a má pravdu. Cena originálu se pohybuje od deseti tisíc dolarů výše (takže nad dvě stě tisíc korun).

Zároveň to ale není jediná překážka pro koupi luxusní kabelky. Do obchodu Hermès totiž není možné přijít a jen tak si ji koupit, i když na ni máte. Firma vyžaduje, aby byl člověk pravidelným zákazníkem obchodního domu a nakupoval i jiné zboží – oblečení, vybavení do domácnosti a podobně.

„Birkinka byla vždy ikonickou kabelkou, ale pro velmi bohatou třídu. Díky sociálním sítím po ní touží jako po nějakém statusu mnohem víc lidí i mimo tuto skupinu,“ vysvětloval před časem pro CzechCrunch stylista Filip Vaněk. Módní dům si tak dál udržet punc exkluzivity.

Za veškerou slávu francouzské kabelky přitom může jedna módní ikona a nešikovné palubní zavazadlo. Psal se začátek osmdesátých let minulého století a Jane Birkin, zpěvačka, herečka a tehdy už bývalá partnerka francouzského zpěváka a skladatele Serge Gainsbourga, nastoupila v Paříži do letadla směr Londýn.

Snažila se svoji tašku umístit nad hlavu do prostoru pro zavazadla, ale nedařilo se jí to a celý obsah se vysypal na zem a na generálního ředitele Hermèsu Jeana-Louise Dumase, který měl náhodou sedadlo vedle ní.

Poté, co si Jane Birkin zanaříkala nad tím, že se jí nedaří sehnat vhodnou víkendovou tašku, která by se jí líbila, strávila dvojice let skicováním ideálního výtvoru, a to na pytlík pro případ nevolnosti nebo na ubrousek pod skleničku s pitím (záleží, kdo historku vypráví).

Hermès tašku uvedl do prodeje v roce 1984 a pojmenoval ji právě po Jane Birkin. Kabelka je specifická svou praktičností, ručně šitou kůží, vnitřním dělením na kapsy a pořádným uzávěrem, aby se její obsah nemohl vysypat.

Vyčistím San Francisco, slibuje nový starosta. Nikdy nebyl v politice a je dědicem džínového impéria

Daniel Lurie je synem Mimi Haasové, jejíž rodina drží kontrolní podíl ve společnosti Levi Strauss & Co. Nový starosta slibuje zakročit proti drogám.

Luboš KrečLuboš Kreč

navrh-bez-nazvu

Foto: archiv Daniela Lurieho / Canva Pro/CzechCrunch

Daniel Lurie

0Zobrazit komentáře

Levi Strauss, mladý a obchodně zdatný německý imigrant, se do San Franciska přistěhoval na jaře roku 1854. Do Kalifornie přišel prodávat zboží do domácností, které do USA dováželi z Evropy jeho bratři usazení v New Yorku. Nyní, téměř přesně po 170 letech, stane Straussův potomek a dědic jeho džínového impéria v čele celého San Franciska.

Levisky jsou jedním ze symbolů amerického úspěchu a byznysového drajvu podobně jako burgery McDonalds, limonády Coca-Cola, tenisky Nike nebo automobily Ford. A přestože má dnes své problémy – její akcie jsou od vstupu na burzu v roce 2019 přes 20 procent dole, firma čelí mladší, dravější konkurenci a fast-fashion řetězcům – kalhoty s červeným štítkem na zadku jsou ikona.

Tržní kapitalizace společnosti aktuálně činí sedm miliard dolarů (v přepočtu 175 miliard korun, tedy zhruba jmění Pavla Tykače) a jejím největším podílníkem je miliardářka Miriam „Mimi“ Haasová, vdova po Peteru Haasovi, dlouholetém šéfovi společnosti Levi Strauss & Co. Starý pan Strauss byl jeho prastrýcem. Haasová spolu s dalšími příbuznými pak drží kontrolní balík ve společnosti.

San Francisco je s módní značkou po celou dobu její více než stopadesátileté historie úzce spjaté, společnost tam má ostatně dodnes centrálu na náměstí stylově pojmenovaném Levi’s Plaza. Firma je také sponzorem stadionu, na kterém hraje tým amerického fotbalu San Francisco 49ers. A od středy 8. ledna se osudy města a džínového impéria ještě víc protnou: starostou se oficiálně stane Daniel Lurie, sedmačtyřicetiletý syn Mimi Haasové, která jeho kandidaturu a volební kampaň navíc podpořila milionem dolarů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Bude to poprvé, kdy v čele Friska stane někdo z rodinných klanů kolem Levi Strauss & Co. (kromě Haasů jde i o rodinu Sternů), ale také poprvé, kdy kalifornskou metropoli povede člověk bez politických zkušeností – Daniel Lurie se dosud aktivní politice nevěnoval, činný byl především v neziskovém sektoru. Na druhou stranu jeho manželkou je poradkyně kalifornského guvernéra Gavina Newsoma.

Lurie vyhrál v podzimních volbách nad stávající starostkou London Breedovou, která byla ve funkci od roku 2018. Oba jsou z Demokratické strany, ovšem výhra Levisova dědice ukazuje, že i jinak liberální voliči z bohatého západního pobřeží se stáčí víc doprava. Jedno z klíčových témat, na němž Daniel Lurie postavil svoji kandidaturu, byla totiž bezpečnost a zvýšení výdajů na policii.

„První, co v lednu, až oficiálně nastoupím do funkce, udělám, bude, že vyhlásím stav nouze v souvislosti s fentanylovou epidemií,“ nechal se Lurie podle deníku New York Times slyšet při své první tiskové konferenci po zvolení. Narážel tím na sílící problémy s levnou syntetickou drogou, která z lidí dělá nevyzpytatelné „zombies“.

Logo značky Levi’s

„Je tu spousta věcí, které je třeba opravit,“ citoval jej nyní zase Wall Street Journal s tím, že město čelí rozpočtovému schodku miliardy dolarů, trápí jej strmě rostoucí počet bezdomovců, drogy i drahé bydlení a je daleko za svým potenciálem být turistickým hubem. S málokterým americkým městem se v posledních letech pojí tolik negativních zpráv signalizujících úpadek jako se San Franciscem. „San Francisco je nejlepší město na světě. Ale jen tehdy, když je v nejlepší kondici,“ naznačil Lurie ve svém proslovu, že ho čeká hodně práce.

Co je fentanyl?

  • Fentanyl je opioidní analgetikum, které potlačuje i velmi silnou bolest.
  • Je až stokrát silnější než morfin. Má rychlý nástup účinku a krátkou dobu působení.
  • Fentanyl se často zneužívá, někdy smíchán s jinými drogami, což zvyšuje riziko předávkování.

Luriova předchůdkyně London Breedová se také zaměřovala na problematiku bezdomovců či na výstavbu dostupných bytů, byla ale mnohem opatrnější v rázných bezpečnostních opatřeních, jako je například navyšování počtu policistů. To je obecně téma, které hodně štěpí pravicové a levicové voliče v USA.

Každopádně to, zda se Danielu Luriemu a jeho týmu podaří vyspravit renomé San Francisca, je téma, které má velký přesah i mimo USA. Metropole je neuralgickým bodem Silicon Valley, kde sídlí řada nadnárodních softwarových firem a je epicentrem technologického rozmachu moderních Spojených států. Působí tam i řada českých startupistů, sídlí tam také vyhlášené univerzity Stanford a Berkeley.

Daniel Lurie se rozhodl kandidovat už v roce 2023 a na své kampani soustavně pracoval, mohl se přitom opřít o podporu řady vlivných přímluvců – například šéfa OpenAI Sama Altmana už předem jmenoval svým zmocněncem pro přípravu nového městského aparátu, z bývalého finančního šéfa Twitteru Neda Segala zase chce udělat hlavního městského stratéga.

Zároveň se může opřít o řadu vlivných kontaktů ve světě finančnictví, působil například v nadaci Robin Hood Foundation, kterou spoluzakládal miliardář a aktivistický investor James Paul Tudor. Přes 15 let také Lurie vedl neziskovou organizaci Tipping Point, která vybrala od movitých dárců 500 milionů dolarů a pomáhala bojovat s bezdomovectvím.