Vasky se přiblížily k odkoupení značky Botas. Peníze získaly z prodeje zlevněných bot

Prodejem zhruba osmi tisíc párů bot si Vasky mohly přijít až na dvacet milionů korun, které pro odkup značky Botas použijí.

Filip HouskaFilip Houska

stanek_1

Foto: Vasky

Václav Staněk s modelem značky Botas

0Zobrazit komentáře

Botas je symbolem české obuvi minulého století, Vasky se naopak snaží jít s dobou a vyrábí moderní boty s odkazem na zlínské dědictví. Proto když Václav Staněk, zakladatel druhé zmíněné firmy, oznámil, že padlou značku Botas chce odkoupit, vyvolalo to velkou vlnu zájmu. Mělo to však jednu podmínku – a tu teď Vasky měly splnit. Zlínská obuvnická společnost tak udělala první velký krok k tomu, aby Botas zachránila a pojala ho pod svá křídla.

Před měsícem se tradiční český výrobce obuvi Botas dostal do likvidace, když kvůli rostoucím cenám za energie a nedostatku kvalifikovaných pracovníků uzavřel svou hlavní továrnu ve Skutči na Chrudimsku. Problémů si všiml i Václav Staněk a nabídl majiteli Botas Františku Nestávalovi pomocnou ruku v podobě odkoupení. Vasky nicméně musely promyslet, kde na případnou akvizici vezmou peníze.

Rozhodly se proto, že potřebné finance vezmou z výprodeje zlevněných bot. Konkrétně potřebovaly prodat osm tisíc párů, aby částku, kterou Staněk odmítá specifikovat, získaly a použily ji právě na odkup Botasu. Spustily za tím účelem velkou kampaň, v níž se odkazovaly i na tradici českého obuvnictví a „poctivou ševcovinu“. A dnes, týden po oznámení tohoto plánu, Vasky hlásí, že stanovené množství tenisek úspěšně prodaly.

„Aktuálně jsme ve fázi, kdy jsme přijali cenovou nabídku majitelů Botas a připravujeme smlouvu. Do měsíce bychom ji měli podepsat. Současně pracujeme na potenciální první kolekci značky Botas, kterou bychom po podepsání smlouvy rádi představili,“ zmínil Staněk a pro CzechCrunch potvrdil, že Vasky získaly „dostatek prostředků na koupi ochranné známky a výrobního zařízení“ už během včerejšího večera.

Prodejem zhruba osmi tisíc párů bot si Vasky mohly přijít až na dvacet milionů korun, jelikož se průměrná cena zlevněných produktů pohybovala okolo 2 500 korun. Jak ovšem Staněk před pár dny zdůraznil, suma z prodeje cenově dostupnějších bot celou akvizici nepokryje.

„Bot máme na skladě dostatek. Teď je v rukou našich zákazníků, jak bude tento příběh pokračovat a zda Botas pojede i nadále, jen pod jiným majitelem. Věřím, že se nám to podaří a že zachováme legendární obuvnickou značku, která by rozhodně neměla zůstat jen historií,“ zmínil Staněk v souvislosti s firmou, která své boty ve skutečské továrně začala vyrábět už v roce 1963.

Vasky loni utržily 260 milionů korun, i když původně mířily na 460 milionů. Celkových počet prodaných produktů (včetně módních doplňků) se pohyboval na hranici 200 tisíc. Oproti tomu společnost Botas nezažívala dobré období. Ačkoliv předloni skončila v zisku 7,7 milionu korun při tržbách 39,3 milionu korun, čísla vycházela zejména z odprodeje nepotřebných nemovitostí, ne nutně z prodeje obuvi jako takové. Rok předtím byla ve ztrátě.

Dosavadní majitel značky Botas se odmítl k celé situaci jakkoliv vyjádřit.