Vasky odkoupily značku Botas. Po průtazích uvádí novou kolekci, která je botaskami inspirována

Václav Staněk si je vědom mnohdy až negativních reakcí, které protahované uzavírání obchodu doprovázely.

Filip HouskaFilip Houska

stanek-vasky

Foto: Vasky

Václav Staněk, zakladatel značky Vasky

0Zobrazit komentáře

Zdá se, že ikona české obuvnické scény minulého století je zachráněna. Zlínská firma Vasky po průtazích, kvůli kterým se setkala s vlnou mnohdy až negativních reakcí od veřejnosti, dotáhla odkup značky Botas do úspěšného konce. Spolu s tím oznámila příchod nové kolekce, která je takzvanými botaskami inspirována. Jak pro CzechCrunch zástupci Vasek uvádějí, cenu, za kterou byla značka Botas odkoupena, nebudou zveřejňovat.

V posledních týdnech se na české obuvnické scéně neřeší nic jiného než odkoupení tradiční značky Botas zlínskou společností Vasky. Vše začalo zhruba před měsícem, kdy se Botas dostal do likvidace, když kvůli rostoucím cenám za energie a nedostatku kvalifikovaných pracovníků uzavřel svou hlavní továrnu ve Skutči na Chrudimsku.

Problémů si všiml i Václav Staněk, zakladatel a šéf Vasek, a nabídl majiteli Botas Františku Nestávalovi pomocnou ruku v podobě odkoupení. Vasky nicméně musely promyslet, kde na případnou akvizici vezmou peníze. Rozhodly se proto, že potřebné finance vyberou ve výprodeji zlevněných bot. Aby dosáhly na částku, kterou Staněk odmítá specifikovat, musely prý prodat osm tisíc párů bot.

Vasky za tím účelem spustily velkou kampaň, v níž se odkazovaly i na tradici českého obuvnictví a „poctivou ševcovinu“. Předminulý týden už měly stanovené množství bot prodat a stěžejní krok k odkupu Botasu tak měl být splněn. Během nedávné tiskové konference, kde se tak nějak čekalo, že Staněk oznámí úspěšné dokončení obchodu, ale bylo zmíněno, že odkup vlastně není vůbec jistý.

Ve hře totiž bylo více subjektů, které měly o značku Botas zájem. Nestával pak pro Seznam Zprávy zmínil, že vedli debaty s deseti vážnými zájemci. Jak ale dnes Vasky potvrdily, nakonec obchod do úspěšného konce dotáhly. Prvním krokem v rámci spolupráce je uvedení nového modelu Botas x Vasky, respektive obměněné siluety tenisek Classic v barvě trikolóry, která dnes míří do prodeje.

botas-vasky_1

Foto: Vasky

Aktualizovaná verze edice Classic v barvách trikolóry

Výroba takzvaných botasek pod taktovkou Staňkovy firmy se má podle očekávání přesunout do Zlína, zůstává však otázkou, jak to nakonec bude s pracovními místy ve Skutči na Chrudimsku, odkud značka Botas dosud operovala. Staněk už před týdnem říkal, že bude chtít nějaké pozice zachránit, ale neočekává, že se mu tento „sen“ splní – likvidační proces jako takový má zasáhnout i samotnou továrnu.

„Za sebou máme kus práce, ještě větší nás ale čeká. Botas je českou obuvnickou legendou. Neměla by ale žít ve stínu své dřívější slávy. Je načase ukázat, že botasky mají i dnes co nabídnout. Vždyť legendy přece žijí věčně. Příběh tedy zdaleka nekončí, ba naopak – právě začíná,“ uvádí Staněk a doplňuje, že postupem času budou vznikat další redesignované i původní modely botasek. Jejich výroba má začít v následujících měsících.

Staněk zároveň reflektuje i nespočet komentářů na internetu, mnohdy se týkajících „pochybného jednání firmy“, které se rojily zejména kvůli tomu, že se odkup ještě neuskutečnil, ačkoliv už Vasky splnily svůj finanční cíl. „I když českým internetem a médii projela vlna nejistoty, po celou dobu jsme jen řešili detaily obchodu,“ ujišťuje.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym