Ve volném čase pomáhají státu s technologiemi. Česko.Digital získalo znovu miliony, posílá je Nadace PPF
Česko.Digital od ní získává čtyři miliony korun, zároveň v ní má silného partnera. Organizace spolupracují od loňska, dopad mají na desetitisíce lidí.
Když Jakub Nešetřil s nápadem založit organizaci přišel, věřil, že se podaří dát dohromady tak rozsáhlou komunitu, že se zvládne co do počtu členů vyrovnat s Rumunskem či Nizozemskem. Tam projekty dobrovolníků se zaměřením na IT, kteří ve svém volném čase pomáhají státnímu a neziskovému sektoru s technologiemi, totiž už fungovaly. Ve skutečnosti je dnes Česko.Digital už největší takzvaně civic-tech organizací v Evropě. Za partnery má ty nejsilnější – nově jí peníze znovu přislíbila Nadace PPF, která jí posílá čtyři miliony korun.
Finance míří mimo jiné na vylepšení využití potenciálu technologií u neziskových organizací a veřejné správy, ale i na snížení digitální nerovnosti lidí. Ta nejen v Česku ovlivňuje životy lidí, když především starší lidé nebo děti ze sociálně slabšího prostředí i další zranitelné skupiny obyvatel jsou takzvaně „digitálně znevýhodněné“.
„Spolupráci s Nadací PPF vnímáme jako klíčovou pro podporu inovací v neziskovém sektoru, protože digitalizace a inovace jsou jedním z hlavních hybatelů růstu a zvýšení dopadu neziskových aktivit, které mají za cíl přispět k rozvoji společnosti, posílení otevřenosti a zvýšení technologických kompetencí. Současně usilujeme o to, aby technologie sloužily lidem bez ohledu na čas, místo nebo společenské postavení,“ říká Jan Kotara, provozní ředitel Česko.Digital.
To funguje jako komunita expertních dobrovolníků, kteří pomáhají státnímu a neziskovému sektoru i vytvářením aplikací a dalších projektů pro obyvatele ve svém volném čase. Projekty komunity během prvních tří let oslovily podle výpočtů platformy na čtyři miliony lidí a z její dílny pochází projekty, které lidem dokážou jednoduše říct, jestli nejsou v insolvenci, zvyšují digitální kompetence seniorů, kontrolují obecní finance nebo sdružují informace o zdravotní prevenci.
Komunita poslala do světa během pandemie projekt Učíme online, zorganizovala sbírku počítačů, účastnila se práce na aplikacích Zachraň jídlo až po řadu projektů pomoci Ukrajině. A konkrétně s Nadací PPF má za sebou dvě úspěšná propojení v podobě nově vyvinuté aplikace Preventivka a redesignu stávající aplikace Nepanikař.
Dopad je vyčíslitelný: Preventivka podle organizace dosud získala 32 tisíc stažení a víc než pět tisíc uživatelů si díky ní naplánovalo preventivní prohlídku, kterou do té doby zanedbávali. Devět tisíc lidí si s její pomocí samovyšetřuje prsa, kůži nebo varlata. Díky tomu uživatelé odhalili přes 730 nálezů, z nichž 27 byly zhoubné nádory. A Nepanikař si od letošního ledna připsala 73 tisíc nových stažení, celkem ji má 108 tisíc uživatelů ze 184 zemí.