Velké cíle je třeba si odmakat. Musíte ale i odpočívat, jinak vyhoříte, říkají Borkovec a Cendra

Lidé se omezují tím, že si dávají spíše menší cíle, všímá si Petr Borkovec. Zdeněk Cendra dává pozor na to, aby si udržel energii i motivaci.

Peter BrejčákPeter Brejčák

money-maker202318

Foto: Jan Nechvíle/CzechCrunch

Petr Borkovec a Zdeněk Cendra na konferenci Money Maker

0Zobrazit komentáře

Jeden je či byl investorem v Kiwi.com a Rohlíku, je ale také dlouholetým finančníkem, působí i jako spolumajitel skupiny s vlastním vydavatelstvím, pojišťovnou a k tomu rozbíhá banku. Druhý založil technologickou společnost, která po planetě natahuje kabely a v některých byznysových ukazatelích již předběhla i českou internetovou jedničku Seznam, zároveň ale ve velkém skupuje nemovitosti. Petr Borkovec a Zdeněk Cendra se svými miliardovými firmami patří mezi přední podnikatele v zemi. Co je v životě pohání a čeho chtějí dosáhnout v práci?

Když dlouhá léta budujete nějaký byznys, může vás časem opustit motivace pro další pokračování. Jak ji pořád hledat? I o tom zkušení podnikatelé mluvili na konferenci Money Maker, kterou CzechCrunch zorganizoval v Cubexu na Pankráci v Praze.

„Snažím se přemýšlet tak, že i když jsme miliardová a na české poměry velká firma, na globálním trhu máme podíl asi jen tři až čtyři procenta. Můžeme ale dosáhnout i na osmdesát procent. To nás pohání dál,“ přiblížil Zdeněk Cendra, jehož firma CDN77 loni dosáhla obratu přes 2,5 miliardy s úctyhodným ziskem (před započtením srážek) nad 1,6 miliardy korun. To je o 300 milionů více než dosáhl Seznam.

„Příští rok možná předběhneme Seznam i v tržbách. Neříkám to kvůli tomu, že bych se chtěl srovnávat, je to ale věta, která by nám ještě před deseti lety zněla jako totální bizár a nedosažitelný cíl,“ komentoval sedmatřicetiletý podnikatel, jenž patří mezi nejmladší české miliardáře. Upínání se k velkým cílům při budování byznysu se vyplácí i dalšímu členovi klubu nejbohatších Čechů Petru Borkovcovi.

„Není přitom podstatné, zda půjde o stonásobný růst, musíte ale mít pořádné číslo. Já osobně bych chtěl mít do pětasedmdesáti sto milionů klientů,“ doplnil šestačtyřicetiletý podnikatel, jenž mimo jiné spoluvlastní finančně-technologickou skupinu Partners.

Do ní spadá například pojišťovna Simplea. Borkovec ale také rozbíhá vlastní banku. Své klienty přitom zatím skupina počítá ve vyšších stovkách tisíc, dlouhodobé ambice tak nechybí ani firmě, ani samotnému Borkovcovi.

„Šéfovat velké firmě v pětasedmdesáti je v pohodě, dokud vás byznys nabíjí a slouží vám zdraví,“ řekl s tím, že hodně lidí kvůli práci odkládá užívání si až na důchod. „Já si ale užívám již teď, ať už zážitky nebo byznys. Hodně pracuju, ale nevyčerpává mě to tolik. Nedělám moc operativu, spíš se zabývám tím, že přináším novou práci lidem,“ přiblížil Borkovec své osobní nastavení.

Já osobně bych chtěl mít do pětasedmdesáti sto milionů klientů.

Důležitost oddychu pak zdůraznil i Cendra. „Ve firmě nemáme žádné omezení dovolené. Když jedete pořád naplno, budete z toho vyčerpaní. Musíte mít dostatečně volného času. Pokud nejsem deset dnů v kanceláři, vůbec nic se s firmou nestane, protože bude dále fungovat. Někteří šéfové si nedokážou vypnout mobil ani na víkend, to si neumím představit,“ popsal s tím, že nejlepší byznysové nápady k němu přicházejí mimo kancelář.

A jak se podnikatelé snaží zajistit na své stáří? Cendrovým cílem je vybudovat firmu, která bude odolná bez ohledu na trh, proto se více zaměřil na diverzifikaci byznysu. „Před lety jsme začali nakupovat rezidenční nemovitosti a trošku se to zvrtlo, nyní kupujeme tři až čtyři domy měsíčně, pokud jde o větší stavby, tak v průměru dvě,“ přiblížil s tím, že k tomu také přikupuje i podíly v IT firmách. O nemovitostech více mluvil i v našem podcastu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Naopak Borkovec se zaměřil na to, aby měl k dispozici dostatek financí, tedy rezervu ve vyšších desítkách milionů korun, díky kterým bude zajištěna jeho rodina, pokud se něco v byznysu pokazí. „Nemovitosti mě nebaví, jsou to starosti. Všechny ostatní prostředky dávám do podnikání, protože mě baví investovat jen do věcí, které můžu přímo ovlivnit a na konci vidím nějaký nový produkt nebo službu,“ uvedl.

Z tohoto důvodu se jako investor rozhodl stáhnout i z online supermarketu Rohlík. „Věřím tomu, že by mi přinesl další peníze, ale ne radost z toho, že bych jej budoval. Místo toho jsem vydělané peníze mohl vložit do budování banky,“ doplnil Borkovec s tím, že pro podnikání je fajn mít velkou vizi a být trochu naivní.

„Často se lidé omezují malými cíli. Ovšem musí být připraveni si takovou cestu odpracovat. Všude dnes vidím lidi, kteří chtějí jen nakupovat a prodávat a nakupovat a prodávat. Kdyby tuto energii místo toho věnovali budování byznysu, dostanou se dál. Mezi miliardáři vidím budovatele, ne spekulanty,“ dodal Borkovec.

Janečkovi vybudovali školy, kam chce každý. V zahraničí láká soukromé vzdělávání investory, říkají

Od roku 2008 budují manželé Janečkovi montessori školy Duhovka, aby přispěli ke zlepšení českého vzdělávání. Důležitá je podle nich systémová změna.

janeckovi3

Foto: Duhovka

Manželé Janečkovi investují do sítě škol

0Zobrazit komentáře

Ani jeden z nich neměl kořeny v oblasti školství a vzdělávání. Přesto před patnácti lety manželé Ivana a Tomáš Janečkovi založili skupinu Duhovka, pod kterou postupně vyrostly soukromé školky a základní i střední školy postavené na vzdělávacím systému montessori. Vnímali totiž, že ten klasický český má spoustu nedostatků, po letech ale vidí, že zásadní posun kupředu přinese jedině systémová změna „shora“. Samotní rodiče takový tlak nevyvíjejí. „Podle průzkumů jsou totiž z 80 procent jakž takž spokojení. A když je člověk na něco zvyklý a jakž takž mu to funguje, nechce nic riskovat,“ říkají Janečkovi.

Podle slov manželů Janečkových není ani po patnácti letech od doby, kdy založili vlastní školku, situace českého školství ideální. „Určitě by mohla být lepší. Jsou velké rozdíly místně, a to i v Praze, která je specifická. Myslím si, že české vzdělávání potřebuje větší zásah a systémovou změnu ze strany těch nahoře. Je tady spousta skvělých iniciativ a lidí, kteří do školství jdou s tím, že chtějí něco změnit, ale brzy vyhoří, to prostředí je totiž neudrží,“ řekla Ivana Janečková na konferenci Money Maker, kterou CzechCrunch pořádal v pražském centru Cubex.

Za příklad uvedli manželé Janečkovi průzkumy, podle nichž je 80 procent rodičů se situací ve školství víceméně spokojených. Nejspíš i kvůli tomu jsou otázky vzdělávání v Česku na posledním místě, především ve volbách na všech úrovních. „Rodiče jsou velmi zodpovědní za vzdělávání svých dětí. Přitom se v těžkých situacích ptají, co mohla škola udělat jinak. A ne, co mohli oni udělat jinak. Rodiče ale očekávají od učitelů zázraky,“ doplnil Tomáš Janeček.

janeckovi-nahled

Foto: CzechCrunch/Jan Nechvíle

Manželé Janečkovi na konferenci Money Maker

Co by se tedy ideálně mělo změnit? Ivana Janečková zmínila otázky kurikula související s českým rámcovým vzdělávacím plánem, který je ve fázi změn již deset let, ředitelé škol přitom mohou i v rámci aktuálního nastavení učit jinak. Jenže když není tlak zespoda, od rodičů, musí posun přijít ze strany ministerstva. Vypíchla ale také zjednodušení obsahu, vyjasnění otázek ohledně přijímaček či větší důraz na individualizovaný přístup, což jde podle jejích slov i v klasické třídě v rámci veřejného školství.

„Situaci se snažíme měnit i my sami, takže Duhovka poskytuje mezinárodní výcviky montessori, které chceme více nabídnout veřejnosti. Chtěli bychom, aby bylo v Česku více učitelů, kteří budou umět tento typ vzdělávání. Ale politici, ti mohou udělat nějakou systémovou změnu. My se do politiky nechystáme, ale můžeme o tom mluvit, aby z toho bylo veřejné téma,“ dodal Tomáš Janeček.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Už v době, kdy probíhala konference Money Maker, se v Česku probírala plánovaná stávka, kterou učitelé vyhlásili, aby dali najevo nesouhlas s ekonomickou politikou vlády premiéra Petra Fialy. Manželé Janečkovi se tak dotkli i problematiky prestiže práce ve škole – učitelek a učitelů je stále ohromný nedostatek, napříč všemi stupni jich chybí tisíce. Kdyby však měli vyšší prestiž, kterou si rozhodně zaslouží, mohla by být situace jiná.

„Asi to souvisí s naší minulostí. Češi jsou inteligentní lidé a mělo by jim dojít, že s učiteli naše děti tráví ve školách obrovské množství času. A že jsou to právě učitelé, kdo přispívá k tomu, jak budou úspěšní v dospělém životě, podílejí se na jejich výchově společně s námi. Nevím o jiném povolání, které by na nás mělo takový vliv, na tom, jak budeme úspěšní v budoucnosti,“ řekla k tématu Janečková.

Podívejte se, jak vypadala konference Money Maker

V závěru diskuze se Janečkovi díky otázce ze strany publika dostali i k tomu, že v posledních letech je soukromé školství atraktivní také pro investory a investiční fondy. „Objevilo se to především v zahraničí, kde se investice do vzdělávání začínají stále více objevovat. Přichází to většinou v době, kdy mají dobře saturované diverzifikované portfolio a dává jim smysl mít i jiné investice,“ uvedla Ivana Janečková.

Její manžel k tomu doplnil, že i o Duhovku je zájem ze zahraničí, který však zatím nechtěl více rozvádět. Investoři jsou ale připraveni poskytnout finanční prostředky na její rozvoj a přitom stále chtějí nechat Janečkovým volnou ruku ve vedení.