Velký energetický obchod. Pátý nejbohatší Čech prodal třicátému nejbohatšímu elektrárny v Británii

Skupina Creditas Pavla Hubáčka koupila plný podíl v britské části energetické firmy InterGen, kterou dosud zčásti vlastnil Pavel Tykač.

tykac-hubacek2

Foto: CzechCrunch / Creditas

Miliardáři Pavel Tykač a Pavel Hubáček

0Zobrazit komentáře

Olomoucký miliardář Pavel Hubáček pokračuje v akvizičním tažení, na které naskočil v loňském roce. Na podzim dokončil koupi Expobank, kterou přejmenoval na Max banku, v létě pořídil jednu z největších českých tepláren na biomasu Biowatt Kutná Hora a elektrárnu v Prostějově. Nyní jeho investiční skupina Creditas informovala o dalším rozšíření pole působnosti v oblasti energetiky. Koupila stoprocentní podíl v britské části energetické skupiny InterGen, jejímž dosavadním majitelem byl částečně také další český miliardář Pavel Tykač.

InterGen je jedním z největších nezávislých výrobců elektřiny na britských ostrovech. Jeho energetické kapacity mají výkon 2 860 megawattů. Tykačova skupina Sev.en Global Investments koupila jeho poloviční podíl v roce 2019. Druhou polovinu britského InterGen měly čínské státní energetické skupiny China Huaneng a Guangdong Energy.

Plný podíl britské energetické firmy koupila investiční skupina Creditas, hodnotu transakce však strany nezveřejnily. Získala tím tři paroplynové elektrárny v různých lokalitách s plynovými turbínami s kombinovaným cyklem a jednu flexibilní elektrárnu s plynovou turbínou s otevřeným cyklem pro poskytování rychlých služeb výkonové rovnováhy.

money-maker-5

Přečtěte si takéNa plynu jsem absolutně závislí. Pomůže překonat kriziNa plynu jsme podle Tykače a Šnobra absolutně závislí. Může nám pomoci překonat krizi

„Touto akvizicí vstupuje naše energetická divize na zahraniční trh. Kromě obrovské investiční příležitosti je to pro nás rovněž příležitost uplatnit naše know-how na větším než českém trhu a diverzifikovat investice i mimo státy Evropské unie,“ uvedl výkonný ředitel Creditas Jiří Hrouda. V roce 2021 dosáhla společnost InterGen zisku před zdaněním (EBITDA) ve výši 121 milionů liber (zhruba 3,3 miliardy korun).

Tykač pro zpravodajský server Seznam Zprávy uvedl, že ačkoliv plánoval akvizicí InterGen urychlit globální expanzi Sev.en Energy, spolupráce s obřím podnikem ze země, kde vládne komunistická strana, neprobíhala podle jeho představ. O prodeji mluvil už v polovině loňského roku, zároveň bylo zřejmé, že dvě uhelné elektrárny, které InterGen provozuje také v Austrálii, si Tykačova Sev.en a čínská energetická skupina rozdělí.

Skupina Creditas se zaměřuje na dlouhodobé investice, podniká zejména ve finančních službách, energetice a realitách. Před touto akvizicí dosahoval objem jejích aktiv hodnoty kolem 130 miliard korun. Zakladatelem a majoritním akcionářem je Pavel Hubáček, který působí v oblastech financí, energetiky, zemědělství a realit. Podle žebříčku Forbes byl v roce 2022 30. nejbohatším Čechem – jeho majetek dosahuje hodnoty 14,3 miliardy korun.

V energetice Hubáčkova Creditas působí od roku 2013. Její energetická divize UCED je čtvrtým největším distributorem energií v České republice. Kromě jejich distribuce se zaměřuje na výrobu elektřiny, tepla a je rovněž poskytovatelem služeb výkonové rovnováhy. UCED chce do roku 2030 provozovat virtuální elektrárnu s výkonem 1000 MW, která bude agregovat obnovitelné zdroje a plynové elektrárny umožňující spalování vodíku.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym