Vila ve staré zahradě nabízí nádherné výhledy a střešní motýlí louku s dřevěnou chatou pro děti

Černošická vila šla v co možná největší míře naproti několika specifickým přáním investorů.

vila-cernosice1

Foto: BoysPlayNice

Vila s nádhernými výhledy a spojením s přírodou

0Zobrazit komentáře

I nový dům může být navržený tak, aby hned od počátku zapadl mezi okolní domy a aby se stal přirozenou součástí i takového místa, jako je stará zahrada. Dokazuje to jedna z černošických vil, která využívá naplno vše, co její okolí nabízí. Od výhledů až po přírodní zdroje. Objevujte více příkladů zajímavé architektury v pravidelném newsletteru Arch.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Architekti ze studia Kaa-studio dostali za úkol navrhnout dům k trvalému bydlení pro čtyřčlennou rodinu. Investoři toužili po co možná největším kontaktu s přírodou a intimitě, které budou v kontrastu ke kancelářím, v nichž se pohybují přes den. A pozemek, na kterém byl dům postaven, měl skutečně obrovský potenciál, jak tyto potřeby naplnit.

Parcela je situována na jižním svahu nad Berounkou a nabízí výhledy na brdský masiv. Dříve tu stála jen stará chata a stromy vysazené v rámci ovocného sadu a také několik jehličnanů a ořešák.

Mezi přání investorů patřilo i to, aby byl dům maximálně hospodárný a nenáročný na provoz a aby ve dne stínil agresivním slunečním paprskům a v noci naopak tlumil světelnému znečištění. Požadavkem také bylo, aby část domu vyhrazená pro děti byla snadno oddělitelná od ostatních prostor a odpovídala jejich potřebám i momentě, kdy povyrostou.

„V návrhu jsme chtěli využít maximální povolenou zastavitelnost pozemku a většinu funkcí domu pro snadný pohyb soustředit do přízemí, kde je společenská a rodičovská část, a menší, dětskou část umístit nahoru,“ popisují architekti způsob, jak přistoupili k řešení tohoto konkrétního přání.

Dále vytvořili co možná nejdelší jižní fasádu, což v zimě napomáhá k prohřívání domu. Podél celé její délky se táhne zápraží, které slouží ke stínění a je také uzpůsobeno i pro sušení bylin a plodů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mezi dalšími požadavky bylo, aby byl dům umístěný co možná nejvýše na pozemku – pro lepší výhledy – a aby byl i co nejvíc izolovaný od sousedních staveb.  Ve finále tak dům dostal dvě zahrady. Zatímco na spodní, jižní je slunný ovocný sad, na severní straně se rozkládá malý stinný lesík.

V přízemní části je dům vytvořený z keramických tvárnic a zastřešení je z betonu. Střecha je navíc koncipovaná jako další zahrada, respektive loučka s motýly, uprostřed které stojí lehká dřevěná chata určená pro dospívající děti. Těm jsou k dispozici dva pokoje se společnou střední halou a výstupem právě na střechu, tedy i nejlepší výhledy. Další domek se nachází za domem a jedná se o přístavbu se saunou.

CzechCrunch Jobs