Vlevo nádhera, vpravo padají omítky. Navštívili jsme zatím neopravené křídlo Fantovy budovy

Po rekonstrukci severního křídla budovy na pražském hlavním nádraží se letos Správa železnic pustí také do jižního. Podívejte se, jak to tam vypadá.

Eliška NováEliška Nová

fantova-budova

Foto: Eliška Nová

Sál, který vznikl vytvořením stropu v jižním podchodu

0Zobrazit komentáře

Je to krásný důkaz doby. Historickou Fantovu budovu hlavního nádraží v Praze se už podařilo zrekonstruovat z poloviny. A tak zatímco vlevo od hlavního vchodu do budovy je vidět ta nejčistokrevnější secese, vpravo dům zůstává ve stavu, do kterého jej dovedl komunistický režim. Nebe a dudy.

Správa železnic se pustila do opravy největší místní secesní budovy v roce 2017. V mezičase se podařilo opravit fasádu, která má nové omítky, kamenné a štukové prvky či 348 replik oken a dveří. Po rekonstrukci za 299 milionů korun se pozornost soustředila dovnitř, konkrétně do severního křídla. Obnova přinesla nádherné sály, které mají sloužit nejen eventům, v jednom z nich vznikla také nová kavárna. Stejný osud by měla přinést i obnova druhého křídla. Celková investice do budovy by měla být kolem jedné miliardy korun.

Rozdíl mezi jižním a severním křídlem je znát hned na první pohled. Vlevo jsou pastelové barvy a květinové motivy, vpravo opadávající omítky. V křídle, kde to vypadá, jako by se tam v nesprávnou chvíli zastavil čas, se nacházejí převážně kanceláře, je tu ale i obloukový sál a také vládní salonek.

Sál je přitom nepůvodní. V době vzniku šlo o příjezdový jižní podchod s velkorysými stropy. Komunisté ho rozdělili na dvě půle, přičemž z horní vytvořili zmíněný sál. Oblouk je tudíž tak nízko, že má člověk dojem, že se ho dotkne. „Odstraněním nepůvodní podlahy sálu nad příjezdovým podchodem vznikne vysoký prostor, jehož secesně zdobený strop bude z podchodu opět viditelný,“ líčí pro CzechCrunch mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová s tím, že i tady je cílem vrátit interiéry do stavu, který plánoval architekt Josef Fanta.

Vládní salonek má patřit k těm nejhonosnějším, jaké v Česku existují. Je tu panorama Hradčan i Staroměstského nebo Malostranského náměstí. Na zdech ale člověk spatří i Karlštejn. Obrazy jsou dílem Václava Jansy a Viktora Strettiho. Salonky vznikly pro honosnější klientelu, se kterou dráha vždy počítala.

A tak zatímco dříve se tu vítali králové, prezidenti či vojenští hodnostáři, v posledních letech sloužil prostor především pro různá jednání, setkávání nebo k pronájmu. Tato funkce mu nyní zůstane. Zrovna tak v jižním křídle zůstanou kanceláře, část bude využívat pravděpodobně Správa železnic, část se pronajme.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Provozovatel tuzemských železničních kolejí už vypsal tendr na zhotovitele stavby. Na konci letošního roku by pak práce mohly začít. Potrvají až do roku 2028, tím bude zrekonstruovaná celá Fantova budova. Vzhledem k tomu, že se zachovaly původní Fantovy plány, bude věrná svému obrazu z roku 1909.

Ovšem s nepatrným rozdílem. Fasádu zdobí mimo jiné dvě mužské postavy. Fanta je sem umístil nahé. Byl ale začátek dvacátého století století, a tak nazí muži pobouřili lid, který celou Fantovu budovu označil za nemravnou. Tehdejší ministerstvo železnic je chtělo dát odstranit, jeden z jejich autorů Stanislav Sucharda měl ale už v té době zvučné jméno, a tak nakonec mohly zůstat. S tím, že část soch bude zakrytá listy. A ty po obnově zmizely. Správa železnic skutečně rekonstruovala podle původních návrhů a k nim patří i obnažení muži.

Nejvyšší budova v Česku bude v Ostravě a postaví ji Dánové. Hotová by měla být v roce 2032

Mají tu být byty a kanceláře, ale také hotel, spa, kongresové prostory a samozřejmě i obchody a služby. Ostrava vyhlíží nový mrakodrap.

Eliška NováEliška Nová

ostrava-towers-6

Foto: RT Torax

Ostrava Towers Complex

0Zobrazit komentáře

Se 170 metry se má stát nejvyšší budovou v Česku. Věže bude mít projekt, který vyroste v Ostravě v průmyslové zóně Karolina, dvě, o rekord se ale postará jen jedna z nich. Dlouho řešený ostravský mrakodrap nakonec postaví dánské studio Adept.

Takzvaný Ostrava Towers Complex chce v moravskoslezské metropoli vybudovat ostravská investiční společnost RT Torax. Ta vlastní pozemek nedaleko centra, v převážně průmyslové zóně. Byly tu továrny těžkého průmyslu, koksovna i důl. Nyní je v plánu dát lokalitě nový smysl.

Investiční společnost, která podniká nejen v realitách, ale například také v automobilovém průmyslu, tu dlouhodobě chce postavit právě mrakodrap. Dokonce už měla vybranou i jeho podobu, a to podle návrhu brněnského studia Chybík+Krištof. Po dohodě s městem ale nakonec RT Torax přistoupila na to, že uspořádá na podobu nové dominanty města architektonickou soutěž. Respektive soutěžní dialog, kde poptávající aktivně s architekty řeší, co přesně by v místě chtěli.

Na základě něj nyní společnost představila nového autora návrhu, kterým se stali právě dánští architekti z ateliéru Adept. Ti navrhli dvě vedle sebe stojící budovy ve tvaru kvádru. Jedna je nižší, druhá o poznání vyšší, ve spodní části se přitom obě rozšiřují do většího soklu.

„Projekt představuje pulzující centrum propojující historickou část Ostravy s Novou Karolinou. Strategické uspořádání rezidenční a polyfunkční věže vytváří mezi budovami náměstí plné zeleně a zve návštěvníky do aktivního veřejného prostoru plného kaváren, restaurací, obchodů, zábavy a kultury,“ říká k projektu architekt Anders Lonka z vítězného studia.

Porota, v níž zasedl kromě zástupců společnosti také architekt Jakub Klaška, který se v rámci studia Zaha Hadid podílel na výstavbě pražské Masaryčky, Jan Magasanik, který ve studiu Big pracuje na Vltavské filharmonii, nebo architekt a bývalý ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček, ocenila především urbanistický přístup dánského ateliéru k území. Projekt má totiž ideálně spojit pozemek s veřejným prostorem Karoliny, ale také s Frýdlantskými mosty i širší městskou zástavbou v místě. Odříznutou parcelu navíc propojuje s blízkým bulvárem.

„Design perfektně zapadá do dané lokality, navazuje na industriální dědictví Ostravy, přitom je stavba moderní a nadčasová. Nabídne široké spektrum služeb pro rezidenty, budoucí nájemce i širokou veřejnost,“ říká zakladatel RT Torax Tomáš Häring. Uvnitř se mají kromě bytů nacházet také kanceláře, počítá se s vyhlídkou, hotelem a spa, kongresovými prostory, restaurací a různými obchody.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Projekt zahrnuje rovněž různorodá městská prostranství a má být vstřícný vůči pěším. „Veřejná prostranství a parter budou mít lidské měřítko. Kromě estetických a funkčních kvalit hodnotím pozitivně rovněž racionalitu návrhu a jeho ekonomickou proveditelnost,“ komentuje Sedláček.

Projekt se má začít stavět v roce 2028, dokončen by mohl být o čtyři roky později. Nejde každopádně o jedinou chystanou budovu na tomto území. Pozornost se upíná i na jiný zdejší mrakodrap, který má přestavět studio AI Design Evy Jiřičné a Petra Vágnera. Nedávno se tu také dokončila úspěšná rekonstrukce někdejších jatek podle návrhu polského architekta Roberta Konieczného.