Vlk Jona Snowa ze Hry o trůny žije. Vědcům se podařilo naklonovat dávno vyhynulé zvíře
Trojice štěňat zatím žije na utajeném místě v USA, porodily je náhradní matky – domácí psi. Poprvé se tak podařilo oživit šelmy s dávno vymizelou DNA.
Pamatujete si na štěňata vlka, která v prvním díle kultovního seriálu Hra o trůny dostanou k výchově děti Neda Starka? Svět, ve kterém se seriál odehrává, je sice komplet vymyšlený, zmíněný vlk ale nikoliv. A nyní, po delší pauze, už zase pobíhá kdesi ve Spojených státech.
Jde totiž o pravlka obrovského, který žil na území Ameriky a zhruba před deseti tisíci lety vyhynul. Šlo zřejmě o největší divoce žijící psovitou šelmu, která kdy existovala – byl asi o třetinu větší než současní vlci. K životu trojici pravlků přivedli vědci z americké biotechnologické společnosti Colossal Biosciences, která mimo jiné na začátku letošního března oznámila, že se jim podařilo na myších vypěstovat mamutí srst.
Půlroční Romulus a Remus a jejich dvouměsíční sestra Khaleesi, která dostala své jméno na počest královny draků právě ze jmenovaného seriálu, se narodili při třech samostatných porodech domácím psům. Feny posloužily jako náhradní matky. Vědci rozluštili genom pravlků a přepsali genetický kód běžného vlka obecného tak, aby odpovídal tomu pravlčímu. Podle časopisu Time tak poprvé oživili druh šelem, jejichž živá genetická výbava dávno vymizela. Štěňata aktuálně vyrůstají v oploceném výběhu pro volně žijící zvířata mimo zraky veřejnosti na utajeném místě kdesi v USA.