Vodní dron PowerDolphin umí pod vodou natáčet videa ve 4K, hledat ryby a také zachraňovat životy

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

powerdolphin
0Zobrazit komentáře

Když se řekne dron, většina lidí si dnes pravděpodobně představí malý létající stroj, který se ovládá na dálku. Drony však nemusí být jen ve vzduchu. Čínská technologická firma PowerVision pracuje vedle leteckých dronů také na jejich vodních alternativách, přičemž její nejnovější produkt PowerDolphin má ambici pomáhat jak při vodních sportech, tak i při záchraně lidských životů.

PowerDolphin má být prvním multifunkčním vodním dronem, který je určen k surfování, plavání nebo rybaření, a to díky tomu, že má širokou škálu užití. Jeho základní výbavou je 220stupňová dvoukloubová rotační kamera, se kterou může tento vodní stroj natáčet ve 4K.

Konstrukce a dva klouby kameře umožňují otáčet se o 70 stupňů nad vodou a dokonce o 150 stupňů pod vodou. Záběry v rozlišení 1080p je pak možné v reálném čase, bezdrátově a až na 1 000 metrů přenášet do mobilní aplikace. V případě, že natáčíte pod vodou, nechybí PowerDolphinu ani přední světla, s nimiž získáte zajímavé podvodní snímky v hůře osvětlených místech.

powerdolphin3

PowerDolphin umí natáčet ve 4K pod vodou i nad vodou

Není to však pouze o zábavě a focení. PowerDolphin, který má tři rychlosti a může plout až 5 metrů za vteřinu (18 km/h), funguje také jako vlečné zařízení pro záchranné vesty nebo kruhy a další záchranářské vybavení, které dostane na místo rychle a navíc ho bez problémů na dálku navigujete a vestu v místě potřeby snadno odepnete.

virgin-galactic-SpaceShipTwo

Přečtěte si takéVirgin Galactic poprvé pokořil hranici vesmíru. Loď SpaceShipTwo do něj vynesla dva zkušené pilotyVirgin Galactic poprvé pokořil hranici vesmíru. Loď SpaceShipTwo do něj vynesla dva zkušené piloty

Nakonec mohou PowerDolphin využít i rybáři. Vodní dron od PowerVision v sobě obsahuje integrovaný vyhledávač ryb zvaný PowerSeeker, který najde rybu až do vzdálenosti 40 metrů a následně se pomocí tohoto sonaru s GPS navigací přemístí na ideální rybářské místo. Tam pak může PowerDolphin lákat ryby, uvolňovat návnadu a zároveň až do vzdálenosti jednoho kilometru ryby lovit. Jakmile se ryba chytí na háček, rybářský dron ji začne přitahovat.

powerdolphin1

PowerDolphin umí fungovat jako záchranář

Čínský výrobce PowerVision bohužel prozatím nestanovil přesný datum vydání ani cenu, nicméně na jeho webu svítí, že PowerDolphin přijde již brzy. Nejedná se nicméně o žádného nováčka. Firma patří mezi dlouholeté vývojáře leteckých i vodních dronů. Do vzduchu nabízí klasicky vyhlížející PowerEye a také méně tradiční PowerEgg a za sebou má rovněž prvního vodního robota PowerRay, který začíná na 1 199 dolarech (přes 27 tisíc korun). Vedle výše zmíněného PowerDolphina pak připravuje také samostatný detektor ryb.

powerdolphin2

PowerDolphin funguje jako lokátor ryb