Vstup na pražskou burzu chystá další hráč. Desítky milionů chce získat české Hardwario

Hardwario z oblasti internetu věcí má být jen jedním z dalších zájemců. Burza očekává, že letošek bude nejúspěšnějším rokem, co se týče úpisů.

Peter BrejčákPeter Brejčák

alanfabik_pavelhubner-1

Foto: Hardwario

Spoluzakladatelé Hardwaria Alan Fabik a Pavel Hübner

0Zobrazit komentáře

Na pražskou burzu Start, která je zaměřená na malé a střední firmy, se chystá další zástupce. České Hardwario se specializací na vývoj elektronických zařízení pro průmyslový internet věcí se investorům na podzim chystá nabídnout pětinu podílu výměnou za blíže nespecifikované desítky milionů korun. Získaný kapitál chce použít na vývoj i rozvoj obchodu s cílem urychlit rozšíření mezinárodní pozice.

„Dotáhli jsme projekt českého řešení pro IoT (internet věcí – pozn. red.) do fáze významných pilotů i prvních realizací u klientů a věříme, že nyní přišel čas na další úspěšnou expanzi,“ komentuje pro CzechCrunch Lukáš Fabik, spoluzakladatel Hardwaria, které na trhu působí od roku 2016 a zaměřuje se na vývoj a výrobu elektroniky určené k monitorování a přenosu dat z libovolného prostředí či zařízení. K tomu vyvíjí vlastní cloudovou platformu pro její správu a integraci s dalšími systémy.

Mezi své klienty Hardwario řadí například automobilku Škoda, Lego, Asahi, Siemens nebo Coca-Colu a obchodní příležitosti obecně vidí v průmyslových oborech od výroby a retailu přes správu budov a zdravotnictví až po lesnictví a zemědělství. Mezi technologické partnery pak patří operátoři mobilních sítí a společnost Microsoft. Své výrobky a služby firma s pobočkami ve Velké Británii, Polsku a Spojených státech nabízí prostřednictvím sítě partnerů, kterým poskytuje technickou a obchodní podporu, včetně otevřené sady vývojových nástrojů umožňující vytváření vlastních aplikací.

„Jsme zkušení vývojáři a obchodníci s globální ambicí být vedoucí firmou v oblasti dodávek průmyslových IoT zařízení. Mezi nejperspektivnější IoT aplikace řadíme monitoring efektivity výroby, monitoring spotřeby energií a alternativních zdrojů energie a environmentální monitoring. Věřím, že budeme atraktivní nejen pro naše partnery a zákazníky, ale také investory,“ popisuje ředitel a spoluzakladatel Alan Fabik.

hardwario4

Foto: Hardwario

Hardwario má tři pilíře: senzoriku, přenosové sítě a inovativní napájení

V rámci plánovaného vstupu na burzu chce získat od investorů nový kapitál na rozšíření vývojového a obchodního týmu, zkvalitnění podpory partnerů a zejména na urychlení mezinárodní expanze. Ke vstupu na trh Start pražské burzy se Hardwario chystá během podzimu, z tohoto důvodu se letos transformovalo na akciovou společnost.

Od založení v roce 2016 rostl obrat společnosti na 20 milionů korun, v loňském a předloňském roce dosáhl úrovně 21 milionů korun, což bylo podle firmy způsobeno zejména odkloněním se od zakázkového vývoje směrem k prodeji vlastních výrobků a služeb. Obrat uplynulých dvou let je tvořen dodávkami desítek IoT pilotů v různých regionech a průmyslových odvětvích.

„Během své existence podpořilo Hardwario několik strategických i individuálních investorů. Nejdéle nás na společné cestě podporuje andělský investor FS Assets. V roce 2019 nás podpořili investoři z emise crowdfundingového portálu Fundlift, kterou jsme letos v květnu úspěšně zakončili konverzí na akcie či splacením,“ popisuje finanční ředitel společnosti Tomáš Morava.

Začátkem letošního roku navíc do firmy investičně vstoupil český eMan, který se zaměřuje zejména na vývoj softwaru a aplikací. S jeho akciemi se na trhu Start pražské burzy obchoduje od roku 2020. „O ambici vstoupit na trh Start jsme byli přesvědčení ještě před spojením se společností eMan. Jde o přirozený krok v našem příběhu a těšíme se, že jeho součástí bude celá řada dalších investorů,“ vysvětluje Lukáš Fabik.

„Vstup firmy eMan do Hardwaria byl především deklarací strategického partnerství, pomohl nám otevřít pobočku ve Spojených státech a rozjet významné piloty s globálními firmami a připravit se na IPO. Další investice nám pomůže rychleji dotáhnout rozjeté piloty a především je překlopit do škály, kterou potřebujeme pro úspěšnou expanzi a růst společnosti,“ doplňuje Fabik s tím, že společnost o možné podpoře jednala i s venture kapitálovými fondy. Pro ně je ale důležitá exitová strategie, která prý není cílem Hardwaria.

Burza očekává bohatý podzim

Na pražské burze Start přitom začíná být poměrně rušno. Velkou pozornost svým úpisem akcií vyvolal e-commerce hráč Pilulka ještě v roce 2020, koncem loňského roku šlo například o prodejce mobilního příslušenství Fixed. V červnu pak došlo na dva úpisy – slovenský Gevorykan v objemu překonal Pilulku a od investorů získal přes 700 milionů korun, o pár dní nato luxusní kliky M&T posbíraly téměř 120 milionů.

O ne zrovna úspěšný vstup se v červenci postarala síť restaurací Coloseum, která plánovala vybrat 100 milionů, nakonec ale zůstala na 40 milionech. Kromě Hardwaria přitom v poslední době zájem o vstup na Start projevila například také firma Bezva vlasy ze segmentu e-commerce.

„Vypadá to, že druhá polovina roku bude velmi zajímavá. Pokud všechny avizované a plánované transakce vyjdou, bude rok 2022 nejúspěšnějším rokem pražské burzy, co se počtu IPO týče. Pochopitelně nemohu hovořit o konkrétních společnostech dříve, než svůj záměr samy oznámí,“ komentuje pro CzechCrunch dění Jiří Kovařík, šéf externí komunikace Burzy cenných papírů Praha.

„Co se týče zájmu firem o burzu a IPO, je to v současné době celkem logické, protože zejména dluhové financování se velmi zdražilo. Nicméně je potřeba říci, že stávající transakce byly připravovány řadu měsíců a nejde tak o žádný momentální trend. Jsme v kontaktu i s dalšími firmami, které jsou ve stadiu úvah nebo již rozjely konkrétní přípravu. Hardwario by tak určitě nemělo být posledním jménem, které v souvislosti s IPO v Praze uslyšíme,“ uzavírá Kovařík.