Vysokorychlostní tratě v Česku, rekordní rok pro STRV a jsou Češi maniodepresivní investoři? Čtěte zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

newsletter-photo-7

Foto: Dousek-Záborský / CzechCrunch

Vysokorychlostní tratě v Česku a rekordní rok pro STRV

0Zobrazit komentáře

Je tady nedělní podvečer, což znamená jediné – souhrn článků, které jsme za uplynulý týden publikovali. Silně rezonovala zpráva o chystané výstavbě vysokorychlostních vlakových tratí v Česku za stovky miliard, které by měly cestující dostat z Prahy do Brna už za jednu hodinu. Dále jsme se podívali i na společnost STRV, která zažila rekordní rok a její šéf si pro své zaměstnance připravil zajímavý bonus.

V minulých dnech jsme zveřejnili i rozhovory, a to včetně toho s Davidem Navrátilem, hlavním ekonomem České spořitelny, který dlouhodobě sleduje zdejší realitní trh – a dost se (nejen) o něm rozpovídal. Bavil také nový díl newsletteru Elon & The Musks, v rámci kterého jsme se nyní věnovali tématu elektromobility.

Ostatní zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

?? Z raškovky je hit: Legendární český skokan na lyžích Jiří Raška se proslavil nejen zlatem z olympiády v roce 1968, ale evidentně i svým kulichem. Z takzvané raškovky se stal symbol našich olympioniků a cení ji také fanoušci.

? Rekordní Tesla. Zase: Že Tesla oznámí za rok 2021 rekordní čísla, se čekalo. Finální výsledky ale předčily očekávání, zisk jí narostl o 665 procent na více než pět miliard dolarů. Elon Musk ale i zklamal – automobilka letos nepředstaví žádný nový vůz.

? Megahit Netflixu: Filmový hit K zemi hleď! nastavil zrcadlo dnešní společnosti a po právu si vysloužil obří sledovanost. Dokonce tak významnou, že se na Netflixu stal druhým nejsledovanějším snímkem za první čtyři týdny od vydání.

✈️ Vzhůru do oblak: Slovenský startup Klein Vision ukázal, že jeho létající auto AirCar zvládne bez problémů let z Nitry do Bratislavy. Nyní stroj obdržel certifikaci, která mu dovoluje vzlétnout do oblak kdykoliv, kdy si pilot umane.

? Příchod Disney+ do Česka je na spadnutí: Tak už jen pár měsíců. Disney oficiálně potvrdilo, že svou streamovací službu Disney+ zpřístupní českým divákům již během tohoto léta.

***

STRV zažilo rekordní rok, a tak 20 milionů rozdalo jako bonus zaměstnancům. Přišlo mi to správné, říká Lubo Smid

lubo-smid3

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Lubo Smid, spoluzakladatel a výkonný ředitel STRV

Po turbulentním předloňském roce slaví STRV další rekordní výsledky. Šéf české technologické společnosti Lubo Smid i proto mezi zaměstnance rozdělil přes 20 milionů korun. „Chtěl jsem reflektovat, že se firmě obrovsky daří,“ říká.

***

Češi jsou maniodepresivní investoři. Teď skupují byty, dřív si sami vyrobili krizi, říká hlavní ekonom České spořitelny

navratil-hp

Foto: Tomáš Nosil

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil zdejší realitní trh dlouhodobě sleduje. Teď říká, že možná dojde k ochlazení a někde i poklesu cen, ale jen na chvíli. „Pak ceny opět rostou, jinak to ani nejde,“ tvrdí v rozhovoru.

***

Z Prahy do Brna vlakem už za hodinu. Ministerstvo dalo zelenou výstavbě vysokorychlostních tratí

vysokorychlostni-trat

Foto: Ministerstvo dopravy ČR

Podoba vysokorychlostní tratě, která by měla již brzy spojit Prahu s Brnem a Ostravou

***

Vlakem z Prahy do Brna už za hodinu, poté dál až do Ostravy. A to rychlostí 320 km/h. To má nabídnout síť vysokorychlostních tratí, jejichž výstavba vyjde na více než 400 miliard korun. Ministerstvo dopravy jí teď dává zelenou.

***

Partner newsletteru:
Chceš se stát programátorem a naučit se vyrobit si vlastní web? Umět HTML je základ! Více informací o novém kurzu pod hlavičkou Cleverlance naleznete zde.

***

Chcete prospět planetě, a tak si koupíte Teslu? Zapomeňte. Raději sáhněte po malém dieselu, radí vědci

elon-and-the-musks-newsletter-boxed

Ilustrace: Richard Cortes/CzechCrunch

Nový newsletter o světě Elona Muska

Chcete zachránit planetu, a tak si plánujete pořídit Teslu? To raději ne – spíš si kupte nějaký malý diesel. Vědecké studie totiž ukazují, že elektromobily nejsou k přírodě šetrnější než jiné vozy.

***

Pět kryptoměn, které sledovat v roce 2022 aneb Na co se zaměřit vedle bitcoinu či etheru, radí David Stancel z Fumbi

stancel

Foto: Fumbi

David Stancel ze společnosti Fumbi

Kryptoměny sice v roce 2022 zažívají pády, to ale neznamená, že je nemá cenu sledovat. David Stancel z krypto-investiční společnosti Fumbi poradí, kterým tokenům stojí za to věnovat pozornost.

***

Odkaz módního návrháře Virgila Abloha bude žít navždy. Na jeho prémiové tenisky už lidé chystají miliony

cc-streets-x-1

Foto: LVMH / Sotheby’s / CC

Virgil Abloh a exkluzivní tenisky ve spolupráci s Nike a Louis Vuitton

Návrhy designéra Virgila Abloha jednou provždy změnily streetwearovou módu, a proto není divu, že je zájem také o jednu z jeho posledních velkých spoluprací. Exkluzivní tenisky se mohou vydražit za miliony korun.

***

Stačí zapíchnout do země a generuje elektřinu. Španělský startup nabízí přírodní energii, Češi mu posílají miliony

zleva-martin-drdul-a-roman-smola-z-tensor-ventures1-2

Foto: Tensor Ventures

Martin Drdúl a Roman Smola z Tensor Ventures

Zní to trochu jako sci-fi, ale startup Bioo si ověřil, že půda může dodávat čistou elektřinu. Díky tomu dokáže pomáhat nejen zemědelcům, ale i chytrým městům. Pomocnou ruku v dalším vývoji mu teď podává český fond Tensor Ventures.

***

Ráj pro kola. Italský Milán vybuduje 750 kilometrů cyklostezek, které propojí město s přilehlými oblastmi

milan_1

Foto: Alexandro D’Elia

Italské město Město

Italský Milán chce udělat z jízdních kol ten nejpohodlnější dopravní prostředek. Vybuduje proto síť cyklostezek o délce 750 kilometrů, které propojí město s přilehlými obcemi.

***

Nový James Bond má být stále britský muž. Producentka slavné filmové série naznačuje, kdo by to mohl být

craigccwatch

Foto: Universal / CC

Daniel Craig v roli Jamese Bonda

Velká filmová otázka – kdo bude po Danielu Craigovi hrát nového agenta 007? Producentka snímků s Jamesem Bondem teď zmínila jméno, které je součástí diskuzí už dlouho. A mnohé může překvapit.

***

Home office Pavlu Bobošíkovou nebavil, tak v Kanadě založila startup, který práci z domova řeší. Teď získala desítky milionů

wfhomie-1

Foto: WFHomie

Pavla Bobošíková a Reza Farahani, spoluzakladatelé WFHomie

Kanadský startup WFHomie založila Češka Pavla Bobošíková. Vyrostl na tom, že při práci na dálku firmy potřebují zaměstnance pořádně zapojit do dění. Využívají ho týmy Googlu nebo Facebooku a nedávno mu investoři poslali přes 30 milionů.

***

Únik na jachtu je stále oblíbenější dovolená. Česko-slovenský startup Boataround díky tomu rychle roste

boataround2

Foto: Boataround

Jana Escher a Pavel Přibiš, spoluzakladatelé startupu Boataround

Před lety se Jana Escher a Pavel Přibiš pustili do ambiciózního plánu. Opustili Booking.com a začali budovat startup Boataround, který měl se známým cestovatelským portálem leccos společného – jen místo hotelů nabízel jachty. A byla to sázka na dobrou kartu.

***

Apple navzdory nedostatku čipů ukázal nejlepší čísla v historii. Co on utrží za dva týdny, má Škodovka za rok

tim-cook-iphone11-pro-apple-keynote

Foto: Apple

Tim Cook na prezentaci Applu

Jako by žádný nedostatek čipů ani nebyl. Alespoň tak vypadají výsledky Applu za poslední kvartál – nejvyšší obrat v historii, zisk jakbysmet. Jen pro srovnání: co Apple utržil za dva týdny, se rovná ročnímu obratu Škodovky.

***

Svoboda nad zlato. Zakladatelka účetní firmy UOL Jana Jáčová popisuje, proč odmítla nabídku investorů za miliony

jana-jacova

Foto: UOL

Zakladatelka a šéfka UOL Jana Jáčová

Odmítla miliony a rozloučila se s vysněným autem. „A dobře jsem udělala,“ hodnotí Jana Jáčová, zakladatelka účetní firmy UOL. Loni od investorů dostala zajímavou nabídku, ale dala přednost svobodě. Teď popisuje, co ji k tomu vedlo.

CzechCrunch Jobs