Whisky za 1,5 milionu korun. Aston Martin nabízí jednu z nejdražších skotských v pístu z legendárního DB5

astonmartin-scotch

Foto: Aston Martin

Unikátní whisky Black Bowmore DB5 1964

0Zobrazit komentáře

Vozy Aston Martin patří mezi klenoty automobilového průmyslu. Ne nadarmo se také jedná o oblíbenou značku Jamese Bonda, který se vždy spokojil jen s tím nejlepším. Agentovi 007 by se rozhodně zamlouvala i novinka od Astonu v hodnotě šplhající k 1,5 milionu korun. V tomto případě se ovšem nejedná o automobil, ale o luxusní whisky, která má pro svou vysokou cenovku hned několik důvodů.

Bylo by mylné domnívat se, že automobilky vyrábějí pouze automobily. Čas od času se v jejich produkci objeví něco, co se světem vozů zase tak úplně nesouvisí. Klasikou jsou náramkové hodinky, některé automobilky vyrábějí jízdní kola či kolobežky a takový Rolls-Royce se dal na včelaření a produkci medu.

Ještě zajímavější jsou v tomto ohledu pokusy britského výrobce Aston Martin, který je mimo automobily schopen pokrýt transport ve vzduchu i po vodě, případně nabídnout pouze jednostopý stoj. Nyní se však vydává do vod, které nemají s automobily příliš mnoho společného, ba co víc, s řízením jsou v naprostém rozporu.

aston-martin-db-5

Foto: Aston Martin

Legendární Aston Martin DB5

Aston byl vždy značkou britských gentlemanů, kteří si rádi posedí u krbu s basetem u kotníků, srkajíc silný nápoj nalitý z broušené karafy. A právě jeden takový nápoj se nejen podobným gentlemanům rozhodl Aston přinést ve spolupráci s anglickou palírenskou legendou Bowmore. Výsledkem této spolupráce je whisky pojmenovaná Black Bowmore DB5 1964, která je unikátní do posledního detailu.

Historie skotského lihovaru sahá až do roku 1779, kdy byla na ostrově Islay, kde společnost dodnes sídlí, vypálena první várka skotské. Ta, kterou nabízí Aston, byla vypálena v roce 1964. Doba zrání dala nápoji temně zlatavou barvu a chuťové tóny, které společnost přirovnává k mangu, mučence a akátu, promísených s kávou a tabákem. Tato skotská se během svého zrání dostala na trh jen v šesti sériích, které dohromady čítají pouze 6 tisíc lahví.

Samotný nápoj je však jen první částí unikátního produktu. Druhou část tvoří samotný obal, který je připomínkou legendárního modelu Aston Martin DB5 vyráběný v letech 1963 až 1965. Teď však automobilka vyrábí několik dalších exkluzivních kusů. Skleněná nádoba unikátní lahve je pak z poloviny zasazena do originálního ocelového pístu DB5, jehož úprava pro potřeby nádoby vyžaduje celý týden.

a4blackbowmoredb5bottlethreequarter-jpg

Foto: Aston Martin

Whisky je unikátní nejen svým obsahem, ale také obalem

Součástí luxusní dárkové kazety není jen samotná lahev, ale také kniha v luxusním vázání, pojednávající o košaté historii destilérky Bowmore, ve které nechybí válečné operace druhé světové války či japonská nadvláda.

Celková produkce této unikátní edice whisky bude obsahovat pouhých 25 lahví, které by měly být nabízeny od podzimu tohoto roku. V případě produktů v takto omezených sériích automobilky povětšinou s jejich nabídkou přímo oslovují své stávající zákazníky. V případě Black Bowmore DB5 1964 tomu tak ovšem nebude. Tato „voda života“, jak je gaelský výraz pro whisky překládán, bude moci vlastnit každý, kdo bude disponovat odpovídající částkou.

525a3914-min

Přečtěte si takéNemusíte hned dávat podíl. Startupy i investoři začínají objevovat alternativy financování, víc než růst sledují ziskNemusíte hned dávat podíl. Startupy i investoři začínají objevovat alternativy financování, víc než růst sledují zisk

Konkrétně se jedná o sumu 65 tisíc dolarů, tedy přibližně 1,5 milionu korun, což z Black Bowmore dělá jednu z nejdražších whisky vůbec. Nelze tedy očekávat, že by měl kupující ony tóny manga a mučenky náladu okamžitě okusit, ale lahev bude ve většině případů sloužit jako investice odpočívající v dobře ukrytém sejfu, třeba v některém z tradičních anglických panství.

bowmore-aston-martin-whisky4

Foto: Aston Martin

Vše je uloženo do luxusní kazety, jejíž součástí je i kniha o historii destilérky