Wolt zvýší odměnu za objednávku. Další protest je ale podle nespokojených kurýrů nevyhnutelný

Kurýři Woltu 1. února na Václavském náměstí skandovali, že nejsou otroci. A vedení rozvážkové služby přiměli k vyjednávání.

wolt-kuryr-zima

Foto: Wolt

Kurýři rozvážkové společnosti Wolt

0Zobrazit komentáře

Na konci ledna změnila rozvážková služba Wolt způsob odměňování kurýrů. Většině z nich se tak snížila finanční odměna za rozvážky o zhruba dvacet procent, ale po započtení inflace některým z nich klesly příjmy až o padesát procent. Proti změnám tak vyrazili 1. února protestovat na Václavské náměstí a vyhlásili jednodenní stávku. O týden později zorganizovalo vedení firmy jednání s kurýry, kterého se zúčastnili i zástupci organizátorů protestu. A uvedlo, že jim zvýší výplatu o deset až v dvacet procent podle toho, v jakém regionu pracují.

Společnost po protestu vysvětlovala, že k poklesu výdělků došlo kvůli velkému počtu lidí, kteří se do systému připojovali prostřednictvím nové mobilní aplikace a celá situace spojená s protestem je spíše nedorozuměním. Podle vedení společnosti se odměny kurýrů dostaly již na stejnou úroveň jako před změnami systému, jejich výdělek by měl dosahovat 250 až 300 korun za hodinu.

„Uvědomili jsme si, že jsme zřejmě věnovali málo pozornosti důkladnému vysvětlení smyslu a účinku jednotlivých změn, aby všichni kurýrní partneři dobře rozuměli podstatě změn a férovému nastavení podmínek. Je nám líto, že v tomto směru mohlo dojít k nedorozuměním,“ říká generální ředitel Woltu pro český a slovenský trh Jan Foret.

Firma také uvedla, že kurýři dlouhodobě požadovali stanovení odměn podle délky trasy nebo po zobrazení částky za rozvoz před přijetím objednávky. Wolt má v Česku přes sedm tisíc kurýrů a dotazníkové šetření provedl mezi tisícovkou respondentů, většina z nich zavedené změny údajně vnímala pozitivně.

Jenže tvrzení firmy o pozitivním vnímání se rozcházelo s reakcí kurýrů, kteří na podporu svých požadavků založili petici. Podle údajů společnosti tuto nespokojenost projevilo asi 100 až 150 kurýrních partnerů, tedy přibližně 3 procenta. Po úterním jednání organizátoři protestu v tiskové zprávě uvedli, že jsou stále nespokojení s komunikací vedení firmy vůči kurýrům. „Nevěříme, že se situace zlepší, a obáváme se, že naše mzdy zůstanou i nadále neúnosně nízké, nebo je vedení zvýší jen na krátký časový úsek, aby zamezilo dalším nepokojům,“ uvedli.

Organizátoři protestu po úterním jednání s firmou sdělili, že stále nejsou spokojeni a v úterý 14. února chtějí znovu protestovat. Další protestní akce je již oznámená na webových stránkách pražského magistrátu a proběhne opět na Václavském náměstí. Na Twitteru pořadatelé uvedli, že chtějí následně pochodovat přes náměstí I.P. Pavlova po magistrále až k holešovickému sídlu společnosti Wolt.

„Po dnešních jednání s vedením Woltu je situace ještě napjatější. Wolt kličkuje, dává neurčité sliby, kterým už nevěříme a hraje o čas! Zatím je bohužel stávka kurýrů nevyhnutelná. 14. února kurýři Woltu vyrazí v 16.30 pochodem z Václavského náměstí hlavní magistrálou k sídlu Woltu,“ uvedli na svém Twitteru.

wolt-brno

Přečtěte si takéProtesty kvůli platům: V Praze kurýři Woltu, u Žatce dělníci gumárenProtesty kvůli platům: v Praze šli do ulic kurýři Woltu, u Žatce stávkují dělníci gumáren

Jan Foret vysvětlil, že firma dokončuje další aktualizaci systému, která by měla po změně odměňování na konci ledna zohlednit první zkušenosti kurýrů, zákazníků i restaurací. Navýší se minimální částka za objednávku, což by mělo zatraktivnit i spojené objednávky. Dodal také, že je pro Wolt důležité, aby výdělky kurýrských partnerů zůstaly na stejné úrovni jako před změnou. Kurýři ale o jeho tvrzeních nejsou přesvědčení.

Kurýři rozvážkových společnosti většinou pracují jako takzvaní partneři, tedy jako živnostníci, kteří musí sami hradit například sociální a zdravotní pojištění nebo náklady na údržbu vozidel. Wolt přímo působí v patnácti českých městech. Kromě Prahy je to například Brno, Ostrava, Plzeň nebo třeba Hradec Králové. Organizátoři protestu chtějí získat podporu i od mimopražských kurýrů.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym