Z tenisek do lyžáků. Salomon chce z opotřebované běžecké obuvi vyrábět lyžařské boty

salomon-tenisky-lyzaky2-min

Foto: Salomon

Od tenisky přes granulát až po lyžáky

0Zobrazit komentáře

Asi každý lyžař zná ten skvělý pocit, když po dni stráveném na svahu sundá tvrdou lyžařskou botu a vklouzne do klasických tenisek, které se v ten moment zdají být tím nejpohodlnějším na světě. Až na to, že se nosí na nohou, nemají tyto dva typy bot v podstatě vůbec nic společného. To by však chtěl do budoucna změnit Salomon, který chce ze starých tenisek vyrábět lyžařskou obuv.

Nosit na nohou boty, které nepůjde po jejich opotřebení kompostovat, nebo které nebudou vyrobeny z recyklovaného materiálu, bude v blízké budoucnosti nejspíše malým módním faux pas. Objevuje se totiž stále větší množství výrobců, kteří vyrábějí ekologicky přívětivou obuv z nejrůznějších druhů materiálů a zákazníci o ně mají velký zájem.

Výrobci svou snahou reagují na stále se zvyšující tempo prodeje méně kvalitní obuvi v rámci rychlé módy, která se výrazně podepisuje na životním prostředí. Jen v loňském roce mělo být vyprodukováno 24,2 miliardy párů bot. Valná většina z nich skončí v příštích několika letech na skládkách, kde budou nehnutě ležet a čekat na svůj konec, který je momentálně v nedohlednu.

allbirds-store

Foto: Allbirds

Tenisky Allbirds jsou vyráběny z ovčí merino vlny

Do boje proti těmto teniskám se pouští zcela mladé společnosti, jako je brazilský startup Cariuma, který pro výrobu svých bot používá bambus, cukrovou třtinu i recyklované PET lahve. Svůj přístup ale mění i světoví producenti obuvi, mezi které patří Reebok a jeho tenisky z eukalyptu a ricinového oleje.

Že environmentálně přívětivé tenisky mohou udělat díru do světa, dokazuje i společnost Allbirds. Její tenisky z merino vlny, ricinového oleje a recyklovaných PET lahví si oblíbily i takové osobnosti, jako je Barack Obama či spoluzakladatel Googlu Larry Page. Allbirds ve svém sortimentu nabízí i tenisky vyráběné z eukalyptu či pantofle z cukrové třtiny.

Maximální recyklovatelnost

Na podobnou kolej jako výše zmínění výrobci chce nyní naskočit i francouzský producent sportovního vybavení, oblečení a obuvi Salomon. Společnost, která je vlastněna finským konglomerátem Amer Sports, pod který spadají i značky jako Wilson Sporting Goods, Atomic, Mavic či Suunto, však chce přistupovat k problematice udržitelnosti trochu jiným způsobem.

Jeho nejnovější koncepce běžecké boty je od základu navržena pro maximální recyklovatelnost, v rámci které se z ní může po opotřebení stát lyžařská obuv.

salomon-tenisky-lyzaky1-min

Foto: Salomon

Teniska vyrobená z termoplastického polyuretanu

Běžecké tenisky jsou standardně vyráběny z polyesteru a kaučuku, které drží pohromadě díky lepidlu a prošívání. Takovou botu je v podstatě nemožné recyklovat, tedy alespoň ne v plném rozsahu. Salomon se proto rozhodl vyrábět recyklovatelnou běžeckou obuv z termoplastického polyuretanu.

Z asfaltu na svah

Kdo se trochu vyzná v konstrukčních řešeních lyžařských bot, tuší, kam volbou tohoto materiálu Salomon míří. Termoplastický polyuretan (zkráceně TPU) je totiž materiálem, ze kterého se vyrábí i skořepina lyžařské obuvi. Tento materiál je nejen pevný, ale zároveň po zahřátí umožňuje dokonale přizpůsobit tvar boty na míru svému uživateli.

tomas-cupr-rohlik

Přečtěte si takéRohlik.cz se poprvé vydává za hranice. Rozvážet začal v Maďarsku a letos vyroste na 4,5 miliardy korunRohlik.cz se poprvé vydává za hranice. Rozvážet začal v Maďarsku a letos vyroste na 4,5 miliardy korun

V momentě, kdy běžecké botě dojde dech, může být kompletně celá rozemleta na malé kousky, které se následně přimíchají do granulí termoplastického polyuretanu, z něhož se vyrobí nová skořepina lyžařské obuvi od Salomonu.

Salomon chce mít tenisky skutečně 100% recyklovatelné, a proto použil TPU pro výrobu svrchní části boty i její podrážky. Firma tvrdí, že použitý materiál nemá negativní dopad na funkčnost boty, protože pro každou část je použit TPU v takové úpravě, aby co nejlépe nahrazoval klasické materiály.

salomon-tenisky-lyzaky3-min

Foto: Salomon

Salomon store v Mnichově

„Uvědomujeme si, že musíme zlepšovat životní prostředí vytvořením obuvi Salomon, která drasticky sníží její dopad na planetu,“ popsala rozhodnutí Salomonu Footwear vyrábět ekologičtější tenisky jeho viceprezidentka Guillaume Meyzenqová.

„Vytvořením této koncepce boty, kterou lze recyklovat do skořepiny lyžařské boty, ukazujeme, že je možné najít alternativní materiály pro vytvoření výkonné obuvi. Je to vzrušující vývoj, který nám v budoucnu pomůže vést k udržitelnějším řešením obuvi,“ dodává.

Nová běžecká bota z termoplastického polyuretanu je v současné době ve fázi konceptu. Salomon doufá, že její vývoj dokončí během příštího roku, aby ji mohl svým zákazníkům nabídnout v roce 2021. Momentálně není jasné, jakým způsobem bude motivovat své zákazníky k jejich vracení, ani jakým způsobem tak budou činit.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym