Za kolik prodat dům nebo pronajmout byt? Česká online kalkulačka zdarma vypočítá tržní cenu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

odhadzdarma

Foto: CzechCrunch

Online kalkulačka Odhad-zdarma.cz vypočítá cenu nemovitosti

Ceny nemovitostí nepřestávají šplhat do závratných výšin. Podle evropského statistického úřadu zrychlil meziroční růst cen domů a bytů v Česku v prvním čtvrtletí na téměř dvanáct procent. Když tedy někdo nějakou nemovitost hledá nebo nabízí, pravidelně kontroluje, na jaké úrovni se ceny zrovna nacházejí. I proto vznikla online kalkulačka Odhad-zdarma.cz, z níž se díky stále většímu zájmu uživatelů stává samostatný byznys.

Online kalkulačka Odhad-zdarma.cz vznikla v pražské realitní kanceláři Quantum reality před pěti lety. Už tehdy tam vnímali velkou potřebu lidí vědět správnou cenu, za kterou mohou nemovitosti prodat, koupit nebo pronajmout, a to i bez závislosti na informacích od makléřů.

„Viděli jsme v tom příležitost a rozhodli jsme se vytvořit online kalkulačku, která bude kombinovat informace o realizovaných prodejích, inzertních cenách a takto vzniklé cenové mapy budou kontrolovat odborníci z trhu. K tomu jsme postupně začali vyvíjet i umělou inteligenci, která data reviduje, detekuje odchylky a zpřesňuje výsledky,“ vysvětluje v rozhovoru pro CzechCrunch Jakub Zámiš, spoluzakladatel projektu.

Na Odhad-zdarma.cz si dnes mohou uživatelé snadno a rychle ověřit tržní cenu nemovitosti i výši nájmu. V jednoduchém formuláři vyplní základní informace o poloze či dispozicích daného objektu, načež služba obratem ukáže odhadní cenu. Zásadním benefitem podle tvůrců kalkulačky je přitom i skutečnost, že zobrazení výsledku není podmíněno nutností vkládat kontaktní údaje.

O tom, jak celá služba funguje, v čem je unikátní její algoritmus a jaké s ní mají tvůrci další plány, hovořil v rozhovoru pro CzechCrunch Jakub Zámiš, který celý projekt řídí.

Jak služba Odhad-zdarma.cz vznikala a jaká je za ní strategie?
Myšlenka online kalkulačky, která umí určit tržní cenu i výši nájmu, vznikla před pěti lety v realitní kanceláři Quantum reality. Z praxe jsme totiž vnímali velkou potřebu lidí vědět správnou cenu, za kterou mohou prodat, koupit nebo pronajmout nemovitost i bez závislosti na informacích od makléřů. Bohužel ale kalkulačky na trhu zpravidla podmiňovaly zobrazení ceny vložením kontaktních údajů a většinou navíc nevycházely úplně správné výsledky. Často i proto, že čerpaly z málo zdrojů nebo neuměly data vzájemně propojovat a dále s nimi pracovat.

zamis

Foto: Quantum reality

Jakub Zámiš, spoluzakladatel projektu Odhad-zdarma.cz

To tedy vaše online kalkulačka mění?
Ano, viděli jsme v tom příležitost a rozhodli jsme se vytvořit online kalkulačku, která bude kombinovat informace o realizovaných prodejích, inzertních cenách a takto vzniklé cenové mapy budou kontrolovat odborníci z trhu. K tomu jsme postupně začali vyvíjet i umělou inteligenci, která data reviduje, detekuje odchylky a zpřesňuje výsledky. Od začátku bylo zásadní podmínkou i to, že zobrazení výsledku bude vždy bez nutnosti vkládání kontaktních údajů.

Jak jsou propojené služba Odhad-zdarma.cz a realitní společnost Quantum reality?
V Quantum reality projekt vznikl, a proto je zatím její součástí. Rozsah využívání a obliba kalkulačky napříč republikou nás ale příjemně překvapily. Už teď je proto jasné, že se vyčlení do samostatné firmy, což umožní ještě rychlejší rozvoj. V začátcích byly zázemí a znalosti realitní kanceláře pro úspěch projektu klíčové. To, že se v týmu už od prvních kroků spojili realitní makléři, analytici, odhadci, vývojáři a marketingoví specialisté, nám dalo obrovskou konkurenční výhodu.

S jakými daty vaše online kalkulačka pracuje? Na konci totiž dostanu jen finální částku bez podrobnějších informací.
Chtěli jsme, aby byla celá služba maximálně jednoduchá a intuitivní. Veškerá datová analytika včetně našeho algoritmu probíhá na pozadí. Právě na práci s daty a algoritmu vše stojí. Je za tím pět let vývoje a neustálého vylepšování. Klíč spočívá ve zmíněné kombinaci více zdrojů, tedy dat z inzerce, reálných prodejů i know-how makléřů a odhadců pro jednotlivé oblasti. Díky tomu zohledňujeme třeba v Praze i takové detaily, jestli v dané ulici sousedí dům s parkem či rušnou silnicí. Velký krokem ke zpřesnění výsledků byla i umělá inteligence, kterou vyvíjíme poslední dva roky.

Co umělá inteligence dělá?
Umí sama rozpoznat, kde je potřeba doplnit data od odborníků. Zaznamenává anomálie, které opravuje. Učí se z dat a neustále zpřesňuje výsledky. Vysokou spolehlivost potvrzuje i skvělá zpětná vazba od makléřů nejen z naší realitní kanceláře, kteří ji rovněž začali využívat.

Celá online kalkulačka je zdarma. Jaký je na službu napojen byznys model?
Že bude online kalkulačka zdarma a bez vkládání kontaktních údajů, bylo pevně dané už od začátku. Stejně tak od první chvíle známe a držíme byznys model, který nám dlouhodobě funguje a umožňuje kalkulačku dále rozvíjet. Uživatel má po zobrazení výsledku možnost další volby, a to nabídnout svoji nemovitost na trh k prodeji či pronájmu. Až po úspěšném dokončení transakce obdrží Odhad-zdarma.cz odměnu v podobě provize.

Jak to funguje v praxi?
Třeba v případě pronájmu má majitel nemovitosti všechny realitní služby zdarma, protože provizi hradí nájemce. Bezplatné je i vyřízení hypotečního úvěru pro zájemce o koupi, nicméně to vnímáme na trhu jako standard. Za svou oblíbenost kalkulačka vděčí právě i dobrému modelu, kdy uživatelé dlouhodobě vědí, co od nás čekat. Používají kalkulačku pro stanovení ceny při prodeji, koupi i pronájmu, a když chtějí, máme pro ně připravené vybrané profesionály z trhu se zkušenostmi, prokazatelnými výsledky a referencemi, kteří pro ně celou transakci zajistí.

Pro koho je služba Odhad-zdarma.cz určena především?
Služba je určena prakticky pro každého. Práce s ní je tak jednoduchá, aby i úplný laik dostal potřebnou informaci, tedy tržní cenu nemovitosti či optimální výši nájmu. Víme, že naši kalkulačku používají i lidé pohybující se v realitách. A to je samo o sobě důkazem, že poskytuje skutečně kvalitní výsledky. Jedná se například o situace, kdy uživatel nezná potřebné informace o realitním trhu v dané lokalitě. V neposlední řadě je služba určena i pro ty, kteří vyřizují dědictví, jehož součástí jsou nemovitosti.

odhadzdarma

Foto: Quantum reality

Pro výpočet ceny nemovitosti stačí vyplnit pár základních údajů

S čím pomáháte v dědickém řízení?
Kdo vyřizuje dědictví, jehož součástí jsou nemovitosti, potřebuje notáři dodat nezávislý odhad tržní ceny nemovitosti ke dni úmrtí zůstavitele. Také od notářů dostáváme pozitivní zpětnou vazbu na přesnost a odbornost našich odhadů. Nicméně je třeba zdůraznit, že odhad ve formátu požadovaném notáři už musí zpracovat specialista, a není proto bezplatný. Pokud ale v rámci dědického řízení chcete pouze vědět tržní cenu pro svůj přehled či kvůli dalšímu prodeji, můžete opět bezplatně využít online kalkulačku.

Kolik odhadů se ve vaší online kalkulačce denně provede?
V současné době už vypracuje Odhad-zdarma.cz okolo tisícovky odhadů denně a počet stabilně narůstá. Z těchto čísel a růstového trendu máme samozřejmě radost, ale důležité je i to, že nám lidé píšou, v čem jim kalkulačka pomohla, a vzájemně si ji doporučují nejen na sociálních sítích. To nám ukazuje, že je služba pro uživatele dobře nastavená, a proto ji chceme dál rozvíjet.

Jaké máte se službou další plány?
Aktuálně pracujeme na několika vylepšeních najednou. Plánujeme postupně přidávat i související služby dle potřeb našich uživatelů. Pracujeme neustále na ještě dokonalejším algoritmu výpočtu ceny, chystáme rozšíření pro makléře a obchodníky s realitami a připravujeme i spolupráci s projektem, který se zaměřuje na malé a střední developery.

Vaše kalkulačka už funguje několik let. Jaké pozorujete na trhu trendy?
Jak je známo a v médiích často probíráno, ceny nemovitostí neustále rostou. Především tam, kde se dobře bydlí, nebo tam, kam se dobře cestuje. Také o rekreační nemovitosti je v poslední době nebývalý zájem a v lukrativních horských lokalitách se ceny bytů a apartmánů pohybují v úrovních pražských či brněnských hodnot.

Máte nějaká další zajímavá data, která můžete sdílet?
Dat máme nyní už opravdu hodně a v současné době připravujeme jejich postupné zveřejnění. Nejdříve je ale chceme dát do kontextu konkrétních lokalit, nejen slepě dělit a násobit, jak jsme bohužel zaznamenali u některých zveřejněných analýz. To je skutečně nešťastné a zavádějící. Můžu prozradit, že jsme se opět nedrželi vyšlapaných cestiček a připravujeme analýzu s daty a pohledy, které zatím žádná česká média ani veřejnost neměla k dispozici.

Partnerem článku a CzechCrunche je společnost mdworks. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.