Za podíl ve West Hamu zaplatil Daniel Křetínský 5 miliard. Klub se mezitím propadl do boje o záchranu
Situace v londýnském fotbalovém klubu trochu připomíná Spartu, kterou Křetínský vlastní. Proběhly velké investice do kádru, ale výsledky nikde.
Obrovské letní investice do nových posil, velká očekávání, ale místo toho zmar a propad v tabulce. Českým sportovním fanouškům to může připomínat fotbalovou Spartu, podobným scénářem si teď ale procházejí také ve východním Londýně, kde svá utkání v nejvyšší anglické soutěži hraje West Ham United FC. U obou nicméně najdeme společného jmenovatele. Je jím Daniel Křetínský, většinový majitel Sparty a od loňského roku také významný akcionář West Hamu. Tam sice nemá tak zásadní slovo jako v Praze, ale výkony Hammers, jak se West Hamu přezdívá, určitě sleduje nelibě. Za více než čtvrtinový podíl v klubu ostatně zaplatil pět miliard korun.
Když se v listopadu 2021 objevila zpráva, že jeden z nejbohatších Čechů a úspěšný byznysmen Daniel Křetínský investuje do anglického fotbalového klubu, byl West Ham po jedenácti odehraných kolech Premier League na průběžném třetím místě a až za ním byly týmy jako Liverpool, Arsenal nebo Manchester United. Zatímco v prvních jedenácti zápasech dokázal hned sedmkrát vyhrát, forma mu pak postupně uvadala a ve zbývajících sedmadvaceti utkáních zvítězil pouze devětkrát, nakonec skončil na sedmém místě. Pořád se ale jednalo o jedno z historicky nejlepších umístění Hammers v Premier League.
Rok předtím londýnský klub s kladivy ve znaku skončil dokonce šestý, navíc se dostal až do semifinále Evropské ligy, a tak letos v létě začal ve velkém utrácet za nové hráče. Nejdražšími posilami se stali Lucas Paquetá z Olympique Lyon a Gianluca Scamacca ze Sassuola, kteří v týmu doplnili mimo jiné dva české reprezentanty Tomáše Součka a Vladimíra Coufala. West Ham utratil kolem 180 milionů eur (zhruba 4,3 miliardy korun), přičemž v Evropě v létě nakupovaly posily za více peněz pouze dva kluby. Očekávání tak byla velká, vůbec se však nepotkala s realitou.
Na rozdíl od Sparty je West Ham v zisku
West Ham ve včerejším ligovém zápase s Brentfordem prohrál popáté v řadě, krčí se ve spodní části tabulky a reálně mu hrozí boj o udržení v nejvyšší soutěži. Nový spolumajitel z Česka tak nemůže být logicky příliš spokojen, byť sám se šéf Energetického průmyslového holdingu, z něhož pramení největší část jeho bohatství, ke svým aktivitám veřejně nevyjadřuje. West Ham United FC tento týden zároveň zveřejnil finanční výsledky za předchozí finanční rok, který skončil v květnu 2022. V něm byla mimo jiné oficiálně potvrzena částka, za kterou Křetínský do klubu vstoupil.
Za pětinový podíl v podobě nově vydaných akcií zaplatil 125 milionů liber. To je v přepočtu při kurzu z 10. listopadu 2021, kdy byla transakce uzavřena, zhruba 3,7 miliardy korun. Dalších sedm procent pak odkoupil od některých stávajících akcionářů. Pokud bychom počítali, že je pořídil za stejnou cenu, jako kupoval nově vydané akcie, dostaneme se na částku 43,75 milionu liber – a tedy celkovou sumu za nákup 27procentního podílu v londýnském fotbalovém klubu ve výši 168,75 milionu liber. V přepočtu s tehdejším kurzem jde o bezmála pět miliard korun.
Největším, byť už ne většinovým, akcionářem West Hamu zůstává Velšan David Sullivan, který drží 38,8 procenta. Následuje Daniel Křetínský s 27 procenty, Brit David Gold s 25,1 procenta a osm procent drží americký miliardář J. Albert Smith. Lehce přes jedno procento si pak dělí drobní akcionáři. Zajímavostí je, že odměnu ve výši jednoho milionu liber (zhruba 27 milionů korun) za přivedení nového akcionáře do klubu získala místopředsedkyně představenstva Karren Bradyová. West Ham si ostatně příchod nového akcionáře při komentování finančních výsledků pochvaluje.
„Získání nového investora dodalo kapitálové struktuře klubu další sílu a odborné znalosti a umožnilo nasměrovat finanční prostředky získané díky pokračujícímu růstu příjmů ve všech hlavních příjmových tocích do klíčových oblastí a navázat tak na pozitivní pokrok, kterého West Ham United v posledních letech dosáhl,“ stojí v klubovém prohlášení. Právě Křetínského investice ve výši 125 milionů liber je hlavním důvodem, díky kterému se mohl klubový čistý dluh snížit o 130 milionů liber (3,5 miliardy korun). Aktuálně činí 89 milionů liber (2,4 miliardy korun).