Zachovejme železniční most, rozhodli pražští zastupitelé. Osud ikonické stavby ale město nemá v rukou

Slavná památka by mohla ujít demolici. Vedle ní by vyrostla třetí kolej pro větší kapacitu. Jenže rozhodnutí je na ministerstvu dopravy a Správě železnic.

Železniční most v Praze

0Zobrazit komentáře

Pražskému železničnímu mostu svitla naděje. Zastupitelstvo metropole totiž dnes podpořilo jeho rekonstrukci namísto demolice. Unikátní technickou památku by chtělo zachránit, kvůli rozšíření dopravní kapacity by přímo vedle ní pak měla vzniknout třetí kolej.

Zastupitelé hlavního města během dne odhlasovali usnesení, které souhlasí s nutností doplnění třetí koleje, zároveň však uznává památkovou hodnotu mostu a podporuje jeho co nejrychlejší rekonstrukci. A to tak, aby ze stavby a jejího charakteru zůstalo zachováno co nejvíce. Jde hlavně o ikonickou obloukovou nýtovanou konstrukci, která nad Vltavou pod Vyšehradem tvoří nezaměnitelnou siluetu.

Petici proti demolici železničního mostu na Výtoni podepsalo skoro patnáct tisíc lidí. Zástupci iniciativy Nebourat na dnešním jednání pražského zastupitelstva také vystoupili. Zachování přemostění podpořil svým dopisem i prezident české odnože Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS) Václav Girsa. Podle něj je most možné opravit a je natolik hodnotný, že by jeho zachování mělo být prioritou.

Primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib během jednání zdůraznil, že je pro hlavní město důležitá nutnost zvýšit kapacitu mostu. Podle dříve zvažovaných variant by v případě celkové rekonstrukce bylo nutné třetí kolej postavit vedle nynějšího mostu na nové konstrukci.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Záchrana klíčové dopravní stavby ovšem není v rukou vedení metropole. Pomyslný prst na spoušti mají ministerstvo dopravy a Správa železnic. Ta už dříve zveřejnila záměr, při němž se má celá vrchní část mostu odstranit. Na místě by tak zbyly jen pilíře a nynější nýtovanou konstrukci by nahradila zcela nová.

S tím ostatně počítá i vítězný projekt, který vzešel z mezinárodní architektonické soutěže, jejíž výsledky Správa železnic představila v loňském roce. Ministr dopravy Martin Kupka už dříve uvedl, že o dalším postupu chce rozhodnout do konce roku.

Demolice mostu a jeho nahrazení novým má ovšem i své zastánce z řad veřejnosti. Zejména obyvatelé jeho blízkého okolí si stěžují na hluk a otřesy způsobené tím, že současná stavba netlumí negativní projevy průjezdu vlakových souprav. „Když na Výtoni projede vlak, nastává zemětřesení,“ zdůraznil zástupce iniciativy Výtoň 21 Jiří Grund, který místní rezidenty reprezentuje.

Správa železnic a ministerstvo na nedávném odborném kolokviu nechaly možnosti dalšího postupu zhodnotit deset vybraných expertů. Podle jejich zveřejněných stanovisek většina doporučila nahrazení stávající konstrukce.

S využitím ČTK

Rusko a Bělorusko nebudou ani na hokejovém mistrovství světa v Česku, rozhodla federace

Mezinárodní hokejová federace uvádí, že zákaz plyne z obav o bezpečnost všech účastníků.

Filip HouskaFilip Houska

Rusko si nezahraje na mistrovství světa v ledním hokeji ani příští rok

0Zobrazit komentáře

Česko bude příští rok znovu hostit hokejové mistrovství světa, ani v průběhu tohoto ročníku ročníku, který se uskuteční v Praze a Ostravě, se ale neobjeví národní týmy Ruska a Běloruska. Mezinárodní hokejová federace totiž dnes prodloužila zákaz startů těchto reprezentačních celků na všech svých akcích i pro nadcházející sezónu. A týká se to i klubové úrovně. Důvodem je stále válka na Ukrajině.

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) vyloučila Rusko a Bělorusko ze svých soutěží už loni v únoru, tedy po začátku válečného konfliktu, který Vladimir Putin rozpoutal na Ukrajině – a Bělorusko k invazi napomáhalo. Uváděla, že to dělá z důvodu obav o bezpečnost všech účastníků. Spolu s tím Rusko přišlo také o pořadatelství juniorského mistrovství světa, které se mělo konat na přelomu ruku.

A jak IIHF uvádí na svém webu, bezpečnostní rizika mají být důvodem i pro dnešní rozhodnutí: „Na základě podrobného hodnocení rizik od renomované společnosti, která se specializuje na hodnocení rizik v důsledku různých globálních výzev, rozhodla Rada, že ještě není bezpečné znovu začlenit ruské a běloruské týmy zpět do soutěží IIHF. A nebude to bezpečné ani pro nadcházející sezónu 2023/24.“

Luc Tardif, prezident Mezinárodní hokejové federace, dále zmínil, že postupovali stejně jako v případě přesunutí seniorského mistrovství světa v roce 2021 z běloruského Minsku do lotyšské Rigy. Podle něj je celá situace stále riskantní především v otázce bezpečnosti hráčů, členů realizačních týmů, organizátorů turnaje a také fanoušků.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Reprezentační týmy Ruska a Běloruska se tak pochopitelně neobjeví ani na letošním mistrovství světa v ledním hokeji, které v květnu pořádá Finsko a Lotyšsko, respektive město Tampere a zmíněná Riga. Letošní ročník se původně podle dohody měl konat v ruském Petrohradu, pořádání šampionátu ale bylo zemi odebráno právě z důvodu invaze.

Otázku opětovného zapojení hokejistů z obou zemí do svých soutěží bude Mezinárodní hokejové federace opět posuzovat za rok, kdy bude řešit i zapojení Ruska a zejména Běloruska do kvalifikace o olympijské hry 2026. Již loni v září federace rozhodla, že Rusko a Bělorusko se v případě mistrovství světa vrátí rovnou mezi elitu.

S přispěním ČTK