Zaka VC se mění z rodinného na klasický startupový fond. Má stovky milionů korun

Jako rodinný fond Zaka VC během let investovala stovky milionů korun do 55 startupů. Teď se otevřela i externím investorům a má novou palebnou sílu.

Peter BrejčákPeter Brejčák

zaka_team-all

Foto: Zaka VC

Tým Zaka VC

0Zobrazit komentáře

Startupová Zaka VC vznikla jako rodinný fond, v němž své síly spojily rodiny úspěšných podnikatelů Jána Kaspera a Petera Zálešáka, kteří se svým týmem během čtyř let podpořili přes padesát nadějných startupů. Teď fond začíná novou kapitolu, v níž se poprvé otevřel také externím investorům, a cílí na celkovou částku 15 milionů eur (přibližně 380 milionů korun), z čehož již 10,5 milionu eur (265 milionů korun) nasbíral.

V začátcích se Zaka soustředila hlavně na region střední a východní Evropy, postupně ale svůj záběr rozšířila také do dalších zemí včetně Velké Británie a Spojených států, kde podporuje hlavně startupy zdejších zakladatelů. Fond se řadí mezi vůbec nejaktivnější svého druhu, jen loni podpořil přes dvacítku nadějných firem. Celkem jde o 55 startupů a proinvestovaných téměř 280 milionů korun.

Kasper a Zálešák patří mezi úspěšné podnikatele, kteří dohromady vybudovali nebo spoluvlastní přes šedesát firem v oborech jako retail, média, energetika či development s celkovým obratem dohromady přesahujícím čtyřicet miliard korun ročně. Mezi nejznámější patří slovenský prodejce elektroniky Nay, jenž nedávno oznámil spojení s českým vlastníkem Datartu, společností HP Tronic.

Vlastní startupový fond pak rozběhli jako navazující aktivitu, která rozšířila jejich záběr i o rizikový kapitál. „Impulsem k založení Zaky byla moje dcera Valentina, která mě seznámila se vznikajícím startupovým ekosystémem. Viděl jsme v něm příležitost a zajímavý způsob, jak investovat kapitál, který jsme vytvořili v našich rodinných firmách,“ přibližuje Kasper.

zaka_founders

Foto: Zaka VC

Zakladatelé Zaka VC Peter Zálešák a Ján Kasper

Zálešák do startupů investoval a pomáhal jim již před vznikem Zaky, ale uvědomoval si, že jde o práci na plný úvazek. „Po rozhovorech s Jánem jsme se rozhodli dělat to profesionálně – najmout správný tým a nastavit pravidla a procesy pro výběr, hodnocení, schvalování a řízení nejlepších firem, které kolem nás vznikají,“ popisuje.

Dnes tým fondu tvoří zhruba desítka lidí včetně například Andreje Petruse, který zastává pozici šéfa investiční komise. Ten k aktuálnímu rozšíření říká: „K rozhodnutí zdvojnásobit v nadcházejících letech investice do raných fází vývoje a rozšířit naši kapitálovou základnu nás vedly dva faktory.“ Prvním měla být nerovnováha mezi poptávkou a nabídkou financování v raných fázích vývoje startupů, která svého vrcholu dosáhla v roce 2021.

„Kapitálu je málo, ale počet nových zakladatelů, kteří zakládají firmy poprvé nebo opakovaně, se zvyšuje,“ přibližuje Petrus. Druhým faktorem je pak nové technologické paradigma. „Pokrok v umělé inteligenci otevírá nové, dříve neživotaschopné projekty ve všech odvětvích. Analogicky k mobilní a cloudové éře se domníváme, že současné roky vytvoří nové, kategorii definující budoucí decacorny (firmy oceněné na více než deset miliard dolarů – pozn. red.) v oblasti AI,“ doplňuje.

Zaka se chce nadále zaměřovat na startupy v takzvaných pre-seed a seed fázích v Evropě, konkrétněji pak ve střední Evropě, Pobaltí, Velké Británii a německy mluvících zemích, a také ve Spojených státech. Investiční zaměření má na B2B software, aplikace umělé inteligence, biotechnologie a takzvaný healthtech.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina