Základní škola v pražském Karlíně nakonec bude vypadat jinak, než se ukazovalo. Stát má do pěti let

Praha 8 má problém s kapacitou škol v Karlíně. Proto chce stavět novou základní školu na Rohanském ostrově. Nakonec podle jiného návrhu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

skola-rohan1

Foto: Igloo

Vizualizace základní školy na Rohanském ostrově od studia Igloo

0Zobrazit komentáře

Radnice Prahy 8 se domluvila s architektonickou kanceláří Igloo Architekti na vytvoření projektu základní školy na Rohanském ostrově. Ve škole bude 27 tříd pro 918 žáků, vzniknou speciální učebny nebo sportoviště. Škola bude sloužit jako spádová pro děti z Karlína a části Libně. Spolupráci dnes schválili radní městské části. Stavět by se mohlo začít v letech 2026, nebo 2027 a budova má být hotová v roce 2029. Náklady mají činit maximálně 970 milionů korun, třetinu z nich zaplatí soukromí investoři, kteří na Rohanském ostrově staví.

Praha 8 má problémy s kapacitou škol zejména právě v Karlíně. Původně měl celý projekt vzniknout podle návrhu vítěze architektonické soutěže v podobě studia AXXI, který byl představen předloni v srpnu. Radnice Prahy 8 se však na vytvoření projektu s AXXI nedomluvila. Důvodem je cena za vypracování projektu ve výši 69,5 milionu korun, která se úřadu zdála nepřiměřeně vysoká. Jednat proto začala s druhým v pořadí, kterým byla uvedená brněnská architektonická kancelář.

„Jednání trvala déle, než se očekávalo, ale pomohlo to smluvním podmínkám, které jsou pro městskou část výhodné,“ řekl dnes novinářům na neformální snídani místostarosta Radomír Nepil (ANO). Jednou z nich je třeba to, že škola v projekční fázi nesmí stát víc než 970 milionů korun, nebo se při přípravách musí předělat tak, aby stavba tuto částku nepřekročila. Další podmínkou je, že případné speciální technologie musí v Česku dodávat alespoň tři firmy. „Projekční fázi chceme ohlídat od začátku,“ řekl Nepil.

Podobu a koncepci školy plánuje vedení radnice představit v následujících měsících. První rozšířenou studii chce mít podle Nepila hotovu do půl roku. Po architektonické studii začne připravovat dokumentaci pro stavební povolení. Zahájení stavby je v plánu na rok 2026, nebo 2027. „Bude záležet na rychlosti povolovacích procesů,“ řekl Nepil.

Na pravém břehu Vltavy v sousedství Karlína a Libně developerská firma Sekyra Group buduje novou čtvrť, kde plánuje postavit asi 3 200 bytů a osm administrativních budov. Území Rohanského ostrova bylo do první poloviny minulého století řečištěm, které bylo později zasypáno. Kromě soukromých investic zde vznikne městský park, ve kterém bude umístěn téměř desetitunový zvon označovaný #9801 k připomínce zvonů zabavených nacisty.

Kromě stavby nové školy plánuje městská část všechny současné osadit fotovoltaickými panely. Důvodem je nynější dlouhodobá energetická krize. V současné době má radnice rozpracovány projekty osmnácti fotovoltaických elektráren na střechách škol a školek. Osm z nich je ve fázi před dokončením, což se týká třeba ZŠ a MŠ Na Slovance nebo ZŠ Burešova. Cena jedné elektrárny se pohybuje mezi třemi a sedmi miliony korun, podle tvaru či technických podmínek.

S přispěním ČTK