Zastavené projekty, bojkot, ale i podpora ruských umělců. Hollywood reaguje na konflikt na Ukrajině

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

hollywood-sign

Foto: Vincentas Liskauskas

Jeden z nejznámějších nápisů na světě

0Zobrazit komentáře

Je tady další vydání newsletteru CC Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém a televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Aby vám naše shrnutí a doporučení propříště neuniklo, můžete se k odběru newsletteru CC Watch přihlásit zde.

Téma týdne

Filmový a televizní průmysl reaguje na ukrajinský konflikt: Poslední týden dominuje zprávám po celém světě ruská invaze na Ukrajinu a filmový i televizní průmysl reaguje také. Netflix nejdříve odmítl vysílat ruskou propagandu, což mu místní úřady měly přikázat, a vzápětí pozastavil také všechny produkce a akvizice v zemi. Natáčet se zde měl třeba seriál ZATO, který pojednává o nejisté době po rozpadu Sovětského svazu.

Samostatně pak reagoval spoluzakladatel Netflixu Reed Hastings, který dal milion dolarů organizaci pomáhající Ukrajincům zasaženým vojenským konfliktem. Reagovala i hollywoodská studia. Například Warner Bros. v Rusku neuvede Batmana, Sony Morbiuse a Disney pixarovku Proměna. K bojkotu se připojila i studia Paramount nebo Universal.

ukraine-flag

Foto: Artem Kniaz

Na Ukrajině stále probíhá rozsáhlý vojenský konflikt

Kulturní izolace Ruska pokračuje oznámeními filmových festivalů. Ten nejznámější v Cannes na letošní ročník nepustí delegáty z Putinovy země, pokud válka brzy neskončí s dodržením požadavků Ukrajiny. Vedení festivalu zároveň vyzdvihlo ruské občany a umělce, kteří proti invazi protestují. Podobně se vyjádřilo i vedení festivalu v Benátkách – odmítne jakoukoliv ruskou provládní delegaci nebo filmaře podporující režim prezidenta Putina. Naopak ovšem přivítá ty, kteří jsou otevřeně proti němu.

Potichu nezůstal ani český festival v Karlových Varech. Organizátoři ruskou invazi jednoznačně odsoudili a ve spolupráci s Aerofilms se rozhodli v kinech uvést film Svědkové Putinovi o nástupu současného ruského prezidenta k moci. Výtěžek z projekcí bude darován na konto organizace Člověk v tísni. Svědky Putinovy si lze s darováním výtěžku pustit také na streamovací službě Aerovod.


Na co jsme zvědaví

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství

Fantasy: Brumbál, skupina jemu blízkých kouzelníků a mudla se musí utkat s černokněžníkem Grindelwaldem, aby zabránili válce mezi světem magie a tím naším. Více zde.

Bullet Train

Akční komedie: V novince Bullet Train se potká pět zabijáků s podezřele podobnou misí. Potkává se zde i režisér Deadpoola 2, Brad Pitt v komediální roli nájemného vraha a bezpočet akčních scén v japonském rychlovlaku na cestě napříč zemí.

Morbius

Superhrdinové: Upír Morbius se po mnoha odkladech konečně chystá na plátna a Sony ukazuje ještě jeden poslední trailer. Ten potvrzuje, že by mělo jít o dosud nejvíce hororově laděný superhrdinský film od Marvelu.

Projekt Adam

Akční sci-fi: Ryan Reynolds hraje pilota bojového letadla z budoucnosti, který cestuje časem do roku 2022. Potká se zde se svým mladším já a spolu musí zachránit svět.


Co hýbe světem filmu a televize

Tvůrce Mr. Robota chystá velkolepé dystopické sci-fi: Legendární film Metropolis vznikl sice už v roce 1927, jeho témata hrozby technokracie nebo útlaku slabých kvůli chamtivosti jsou ovšem relevantní dodnes. Apple teď proto oznámil, že bude produkovat nové zpracování příběhu ocelového města a umělého člověka. Seriál bude mít na starost Sam Esmail, tvůrce hitu Mr. Robot.

Euforie je druhý nejsledovanější seriál v historii HBO: Dramata o životech náctiletých byla vždy populárním žánrem, Euforie k němu ale přistupuje jinak a postavy seriálu skoro neustále procházejí emočním i fyzickým terorem. Ačkoliv je tak její sledování někdy poměrně masochistické, diváky pohltila. Sledovanost druhé řady na HBO překonává jedině Hra o trůnyVíce zde.

U natáčení Lupina se skutečně kradlo: Zatímco se připravovaly kulisy při produkci třetí řady seriálového hitu Netflixu Lupin, na plac vtrhlo asi dvacet lidí se zakrytými tvářemi. Ukradli prý filmařskou techniku za asi 300 tisíc eur, píše magazín Variety. Jen o den předtím se další krádež odehrála při produkci seriálu Koruna, kde zloději ukradli dekorace za asi 150 tisíc liber.


Co si pustit o víkendu (nebo jindy)

Klan Gucci

(VODiTunesŽánr: Drama, Rok: 2021, Délka: 164 min, ČSFD)

house-of-gucci-ridley-scott-film

Reprofoto: YouTube/MGM

Hlavní hrdinové filmu House of Gucci (Aldo Gucci vpravo)

Na internet dorazil Klan Gucci, příběh jedné z nejdramatičtějších kapitol dějin luxusní módní značky. Možná je to ale spíš zvláštní gangsterka. Předvedla Lady Gaga jeden z nejlepších hereckých výkonů loňského roku, nebo je její italský přízvuk směšný? Je Jared Leto přesně tak excentrický, jak má být, nebo se zbláznil? Tak nebo tak, novinka Ridleyho Scotta si zaslouží pozornost.

Banda: Ďábelské historky

(VODPrime VideoŽánr: Animovaný, Rok: 2022, Délka: 1 řada, ČSFD)

the-boys-presents-diabolical

Reprofoto: YouTube/Prime Video

Seriál Banda: Ďábelské historky

Nový spin-off hitu Amazonu The Boys je sice animovaný, pro děti ale není o nic vhodnější než původní hraný seriál. Osm epizod, které napsali třeba Seth Roken, Andy Samberg nebo Awkwafina, opět dekonstruuje koncept superhrdinství a vyhýbá se přitom správné morálce nebo dobrým koncům.

Miluji tě, teď zemři

(VOD: HBO GOŽánr: Dokument, Rok: 2019, Délka: 141 min., ČSFD)

michelle-carter-i-love-you-now-die-hbo-documentary

Foto: HBO

Dokument Miluji tě, teď zemři

Hulu nedávno ukázalo trailer na minisérii o dívce, která v textových zprávách nejspíš přivedla svého přítele k sebevraždě. Možná by to znělo jako pošetilý námět, kdyby ovšem nevycházel ze skutečnosti. Tragédii dvou mladých lidí a jejich blízkých už před pár lety v dokumentu zpracovalo HBO. Vznikl snímek snažící se brát v potaz různé pohledy a místo snadných odsudků vyvolávat spíš těžké otázky.

Rozchod Nadera a Simin

(VOD: -, Žánr: Drama, Rok: 2011, Délka: 120 min., ČSFD )

rozchod-nadera-a-simin

Reprofoto: YouTube/Sony Pictures Classics

Film Rozchod Nadera a Simin

Simin se snaží zajistit lepší život pro svou dceru, což je možné jen v jiné zemi. Její muž Nader ale nesouhlasí, zčásti proto, že odmítá opustit svého vážně nemocného otce. Pár se chce rozvést. I kdyby se Rozchod Nadera a Simin neodehrával v nábožensky i kulturně velice konzervativním Íránu, šlo by o velice vypjatou situaci. Oceňovaný francouzský snímek tím zachycuje současnou podobu země a publiku zároveň předkládá napínavé rodinné drama.


Nejnavštěvovanější filmy a seriály týdne na ČSFD

Nejnavštěvovanější seriály:

  1. Vikingové: Valhalla
  2. Euforie
  3. Peacemaker
  4. Gangy z Birminghamu
  5. Devadesátky

Nejsledovanější filmy:

  1. The Batman
  2. Uncharted
  3. Spider-Man: Bez domova
  4. Texaský masakr motorovou pilou
  5. Smrt na Nilu

(Obsah ve spolupráci s ČSFD.)

***

Pro odběr newsletteru CC Watch se přihlaste zde.