Zastavil Nikolu, otřásl impérii miliardářů a magnátů. Teď odchází z Wall Street a říká: Stačilo

Nathan Anderson a jeho Hindenburg Research se stali ikonami takzvaného shortování akcií. Jim se sice dařilo, ale obor je už delší dobu v útlumu.

Luboš KrečLuboš Kreč

andersonStory

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

Ilustrace Nathana Andersona

0Zobrazit komentáře

Výbuch německé vzducholodi LZ 129 Hindenburg v květnu 1937 připravil o život 36 lidí a stal se i díky ikonickým fotkám symbolem zkázy. Finančního analytika Nathana Andersona inspiroval natolik, že podle plavidla v roce 2018 pojmenoval svou agenturu, která odhaluje nepravosti v investičním světě. „Hledáme podobné uměle stvořené katastrofy na trzích a snažíme se na ně posvítit, než způsobí škodu více nevinným obětem,“ říkal. Jeho tým poslal do kolen automobilku Nikola, o desítky miliard připravil magnáty jako Carl Icahn nebo Gautam Adani, stal se legendou takzvaných shortařů. A teď zničehonic skončil.

„Neexistuje jeden konkrétní důvod, proč Hindenburg Research rozpouštím. Není za tím žádná hrozba, žádný zdravotní problém ani žádný zásadní osobní důvod,“ překvapil investiční komunitu jednačtyřicetiletý Anderson v osobně laděném vzkazu, v němž konec své společnosti tento týden oznámil.

A o kus dál dodal: „Intenzita a zájem, který jsem práci věnoval, měly svou cenu, takže jsem neměl čas na okolní svět ani lidi, na nichž mi záleží. Teď už chápu, že Hindenburg byl jen jedna z kapitol mého života, ale ne žádná centrální, která by mě definovala.“

S ohledem na to, čeho Anderson v posledních sedmi letech dosáhl, se to může zdát skoro až jako rouhání: jen v roce 2023 připravil nejbohatšího Inda Gautama Adaniho, pověstného wallstreetského dravce Carla Icahna a spoluzakladatele Twitteru Jacka Dorseyho podle propočtů agentury Bloomberg o 99 miliard dolarů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak se mu to podařilo? Se svými kolegy se zaměřil na jejich firmy Adani Group, Icahn Enterprises a Block, prověřili, co a jak reportují, vyzpovídali jejich současné i bývalé zaměstnance, ponořili se do jejich minulosti i současnosti, prostě je proklepli od A do Z. A pak o nich vydali rozsáhlé zprávy, kde upozornili na to, jak manipulují s daty, případně jak podvádí.

A protože měli Anderson a spol. už skvělou reputaci, reakce trhu byla okamžitá – hodnota akcií každé ze společností v podstatě okamžitě klesla o desítky procent. Cenné papíry Adani Group či Icahn Enterprises se z toho nevzpamatovaly dodnes, vlivného Inda navíc začaly vyšetřovat i americké úřady.

Nathan Anderson své útoky nedělal pro nic za nic, snažil se na nich vydělat, což je princip takzvaného shortování akcií. Sázka na krátko, jak se metodě česky přezdívá, začíná tím, že investor si půjčí akcie podniku, u nichž předpokládá, že půjdou na ceně dolů. Ty pak na trhu prodá za jejich aktuální hodnotu a doufá, že až je bude kupovat zpět, aby je mohl vrátit, jejich cena bude podstatně níž. Právě tento rozdíl v ceně je základem potenciálního zisku – nebo naopak ztráty – pro shortaře.

Shortování je legitimní, byť velmi riskantní investiční taktika. A v případě Nathana Andersona, který si vybíral opravdu silné protivníky, šlo o hodně intenzivní souboje, které si postupně začaly vybírat svou daň. „Někdy to znamenalo pustit se do velkých výzev a bojů, které přesahovaly nás všechny jako jednotlivce. Podvody, korupce a negativita často působily nepřekonatelně,“ napsal nyní Anderson.

Doplnil ale, že se svým týmem měli i přes všechny obtíže větší dopad, než si dokázali na začátku představit: „Téměř 100 jednotlivců bylo obviněno, ať už v civilněprávních nebo trestních řízeních, patřičnými orgány, včetně miliardářů a oligarchů, a to částečně díky naší práci. Otřásli jsme některými impérii, o kterých jsme měli pocit, že si to zaslouží.“

Jedním z posledních cílů Hindenburg Research byl online prodejce ojetých aut Carvana, zaměřili se také na populární herní platformu Roblox, ale jejich asi nejslavnější kauzou zůstává automobilka Nikola. U ní v roce 2020 doložili, že oklamala investory, když jim tvrdila, jak je daleko s vývojem vodíkem poháněného tahače – ve skutečnosti jej poslala z kopce, aby na videu vypadal, že jede. Zakladatel Nikoly Trevor Milton nakonec skončil ve vězení.

nikola

Foto: Nikola / CzechCrunch

Zakladatel automobilky Nikola Trevor Milton

Paradoxní je, že Nathan Anderson ani Hindenburg Research na případech, které odhalili a které způsobily velké akciové propady, nejspíš nikdy nevydělali žádné rozhodující sumy. Agentura Bloomberg před časem odhadla, že v těch nejexponovanějších aférách mohlo jít maximálně o nižší desítky milionů dolarů.

To na druhou stranu není málo, ostatně i nyní Anderson říká, že už má vyděláno dost na to, aby zabezpečil sebe i svou rodinu. Navíc na rozdíl od mnoha svých obětí si nijak nepotrpí na život v luxusu: dosud žil v pronajatém bytě na Manhattanu a v těch málo rozhovorech, které kdy dal, dal jasně najevo, že hromadění majetku není jeho životní ambicí.

„Posledních osm let jsem strávil bojem nebo přípravou na boj,“ uvedl pro deník Wall Street Journal, kde ke svému rozhodnutí zrušit Hindenburg Research ještě dodal: „Chci se věnovat koníčkům, cestovat, být se svou snoubenkou a naším dítětem.“ Ve firemním emailu pak ještě upřesnil, že se zároveň nyní chce zasadit o to, aby všech 12 spolupracovníků, kteří s ním Hindenburg tvořili, našlo adekvátní práci.

vavra

Přečtěte si takéVávra: Akcie Bookingu jsem prodal za 12 dolarů, dnes stojí 350krát tolikAkcie Bookingu jsem prodal za 12 dolarů a cítil se jako král. Dnes stojí 350krát tolik, směje se Vávra

On sám prý neví, čemu se dál bude věnovat. Ostatně k financím se dostal tak nějak náhodou, nikdo z jeho rodiny se totiž investování nikdy nevěnoval. Předtím, než založil Hindenburg, už ale zkušenosti s ostřelováním měl.

Například v roce 2016, ještě jako šéf investiční poradenské agentury ClaritySpring, podal stížnost k americké Komisi pro cenné papíry na hedgeový fond RD Legal, jehož zakladatel kvůli tomu pak přišel o burzovní licenci. Vydělával si i jako whistleblower.

Ačkoli Nathan Anderson byl v shortování velmi úspěšný, tato disciplína má už řadu let dost ztížené fungování. Ostatně nedávno ohlásil konec svého fondu známý český investor a shortař Aleš Vávra, který se nijak netají tím, že v době, kdy burzy rychle rostou, je těžké sázet na něčí propady.

„Nathan mě překvapil. Realisticky odchází fakt na vrcholu. Co si pamatuju, tak žádné jejich zjištění nebylo nesprávné či nepravdivé. V případě Robloxu šly sice akcie nahoru, takže by se dalo říct, že tento jejich short report byl neúspěšný, ale opak je pravdou. Management firmy až po jejich reportu nastavil procesy tak, aby bylo těžší pro predátory obtěžovat děti, které tam hrají,“ sklonil Vávra poklonu Andersonovi.

Zároveň jsou oba dalšími v řadě shortařů, kteří vyklidili pozice: v nedávné minulosti se z oboru více či méně stáhla i taková jména, jako jsou Bill Ackman, Jim Chanos nebo Daniel Loeb. Roli přitom hrálo nejen býčí nastavení trhu, tedy strmý růst burz, ale i přísnější dohled úřadů na shortaře nebo kampaně drobných retailových investorů, organizované třeba na fóru a sociální síti Reddit, právě proti jejich snahám vydělávat na propadech některých titulů.

Rubriku Investice podporujíxtblogo_njet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi

CzechCrunch Jobs