Zátopek je první. České lvy ovládl film o slavném sportovci, prostor dostal i ukrajinský konflikt

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

zatopek-1

Reprofoto: Totalfilm.cz/YouTube

Václav Neužil ve filmové roli Emila Zátopka

0Zobrazit komentáře

Český filmový trh je velmi malý a stále s sebou nese zátěž komunismu, privatizace 90. let nebo orientace na hlavně domácí mainstreamové publikum. Přesto zde každý rok vznikne alespoň několik počinů, které stojí za pozornost z hlediska kvalitní filmařiny a zajímavých témat. Některé z těch nejzajímavějších včera ocenila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která uděluje České lvy. Nejvíce jich získalo životopisné drama o slavném sportovci Zátopek.

Nejslavnější český atlet všech dob si u českých Akademiků, sestávajících z režisérů, herců, kritiků a mnoha dalších filmových profesí, na plátnech vyběhal osm cen z třinácti nominací. Vyhrál v kategorii Nejlepší celovečerní hraný film, Davidu Ondříčkovi získal sošku za nejlepší režii, Václavu Neužilovi zase za herectví v hlavní roli. Kromě toho Zátopek u ČFTA uspěl také díky kameře, střihu, zvuku, scénografii a maskám.

Snímek, který pojednává o českém čtyřnásobném olympijském vítězi, loni nezaostával ani u diváků. Na plátnech ho u nás zhlédlo téměř 400 tisíc lidí a stal se tak třetím nejnavštěvovanějším titulem roku. Ačkoliv podle některých působí Ondříčkův Zátopek příliš jako „zfilmovaná Wikipedie“ a trpí nevyváženým vyprávěním, které hrdinu ukazuje v mnoha různých polohách bez silné kontinuity, většinou byl přijat více než dobře. Ti, kdo ho ještě neviděli, tak mohou stále učinit v kinech.

Druhým největším favoritem letošních Českých lvů, také s třinácti nominacemi, bylo historické drama Okupace od debutujícího režiséra Michala Nohejla. Film, který zkoumá českou povahu tváří v tvář ruskému důstojníkovi za normalizace, nakonec získal tři ceny. Uspěl přitom v kategoriích Nejlepší scénář, Nejlepší hudba a Nejlepší herečka ve vedlejší roli.

Včerejší večer kromě tuzemského filmu obrátil pozornost i na probíhající konflikt na Ukrajině. Hned v úvodu ceremoniálu se na obrazovkách objevil ukrajinský velvyslanec. Požádal o pomoc své zemi a vyzval k bojkotu ruských filmařů a dalších umělců v Česku. Podle jeho slov taková kulturní izolace může přimět ruskou společnost více si uvědomit její současné postavení ve světě a pomoci ho změnit. V průběhu celého vysílání mohli diváci prostřednictvím DMS přispívat na konto Člověka v tísni.

K ukrajinské situaci se nějakým způsobem vyjádřilo několik z umělců, kteří si přebírali ceny. Například spolurežisérka animovaného filmu Myši patří do nebe, vítěze v kategorii Nejlepší animovaný film, zdůraznila poselství jejího díla. Příběh ustrašené myši a koktající lišky je mezi jinými o tom, že i malí tvorové mohou překonat očekávání a zvítězit.

Kompletní výsledky cen Český lev jsou dostupné na oficiálním webu.