Zdražování dosahuje rekordních hodnot. Inflace v Česku během února zrychlila a překonala 11 procent

Luboš KrečLuboš Kreč

koruna

Foto: Miloslav Hamřík

Inflace v Česku zrychluje

0Zobrazit komentáře

Inflační spirála se roztáčí rychleji, než se čekalo. Ekonomové a analytici předpokládali, že meziroční míra inflace v únoru poskočí nad 10 procent, jenže výsledná hodnota je ještě výš – už překonala 11 procent. Je to nejvýš od krizového roku 1998, kdy dosáhla 12 procent. Je pravděpodobné, že cenová hladina ovšem ještě stoupne, promítne se do ní totiž válka na Ukrajině, kvůli níž dramaticky zdražují pohonné hmoty a plyn.

Energie přitom výrazně stoupají už několik měsíců. Cena elektřiny se v meziročním srovnání zvýšila o 22,6 procenta, cena zemního plynu o 28,3 procenta. Více se platí také za teplo a teplou vodu, vodné, stočné i tuhá paliva. Pohonné hmoty zdražily téměř o třetinu, automobily o 10,5 procenta.

Za mouku a cukr lidé letos v únoru platili o čtvrtinu více než loni, ceny másla vzrostly o 30 procent. Pečivo podražilo o 11,3 procenta, mléko, sýry a vejce o 8,8 procenta, zelenina o osm procent a nealkoholické nápoje o sedm procent.

Ceny masa ještě v lednu meziročně klesly o 0,9 procenta, v únoru ale už byly vyšší o téměř dvě procenta. V restauracích a kavárnách lidé zaplatili o 14,1 procenta více než před rokem. V meziměsíčním srovnání ale inflace zpomalila – v lednu se spotřebitelské ceny zvýšily ve srovnání s prosincem o 4,4 procenta, což bylo nejvíce od ledna 1993.

Letos v únoru proti předchozímu měsíci zdražila elektřina o 3,2 procenta, zemní plyn o 5,6 procenta a tuhá paliva o 2,2 procenta. Při nákupu potravin platili lidé více zejména za zeleninu, a to o téměř šest procent. Ve srovnání s lednem naopak zlevnilo maso o dvě procenta a vejce o čtyři procenta. Ceny pohonných hmot se o čtyři procenta zvýšily.

Analytici v odhadech upozorňovali, že do únorové inflace se ještě nepromítne ruská agrese vůči Ukrajině, která vedla ke skokovému růstu cen řady komodit. Rusko napadlo Ukrajinu 24. února, od té doby na světových trzích prudce rostou ceny ropy a zemního plynu, oslabila také koruna. Lednová inflace dosáhla 9,9 procenta.

Kvůli rostoucí inflaci začala už loni Česká národní banka zvyšovat základní úrokové sazby, což vedlo i ke zdražování hypoték. Tento trend bude pokračovat, konflikt na Ukrajině oddálil výhled na zvolnění tlaků na růst cen a tedy i pokles sazeb.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym