Ženy v technologiích: Jak jich přivést více do IT – Report

0Zobrazit komentáře

O důležitosti žen v IT přijela ve čtvrtek do Prahy diskutovat Jacquelline Fuller, ředitelka Google.org, tedy charitativní odnože Googlu. Za řečnickým pultem v karlínské Hauch Gallery se vystřídala s ředitelkou českého Googlu Táňou le Moigne, ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD) a europoslankyní Ditou Charanzovou (ANO). Tím však program zdaleka nekončil.

saphom

Přečtěte si takéČeský startup Sapho se sídlem v Silicon Valley získává investici ve výši 14 milionů dolarůČeský startup Sapho se sídlem v Silicon Valley získává investici ve výši 14 milionů dolarů

Orientace v digitálu je dnes vyžadována skoro u poloviny pracovních nabídek, do pár let to však bude podmínkou skoro u všech. To je pro Google, jakožto jednoho z organizátorů konference Ženy a technologie, dostatečnou motivací pro angažovanost. Na pořádání konference se podílela také nezisková organizace Czechitas, která třetím rokem působí na poli vzdělávání IT s primárním cílením na ženy. Právě tuto organizaci finančně podpořil Google.org minulý rok.

tan

Táňa le Moigne

Fuller ve své řeči zdůraznila, že ženy potřebují být podpořeny a povzbuzeny ze strany rodiny a učitelů. Genderové předsudky ve společnosti se totiž stále reprodukují např. i díky americkým médiím, protežujícím mužské charaktery nad ženskými.

K aktivnímu přístupu vyzvala Marksová.

„Je potřeba jít do školek, škol a podívat se, jakým způsobem se tam komunikuje s dívkami a chlapci,“ pronesla ministryně.

Na vládě jsou však, dle jejích slov, podobná prohlášení výsměchem označována za škodlivou genderovou ideologii. Povzdechla si také, že business řeší věci daleko efektivněji a čistěji, načež vyzvala přítomné, ať chodí poslancům vysvětlovat nutnost změn školských osnov. Změny ve školství byly velkým tématem počas celé konference.

Už žáci na prvním stupni by se měli učit programovat

Náměstek z MŠMT Jaroslav Fidrmuc (KDU-ČSL) v panelové diskusi čtyř řečníků nastínil chystané změny v osnovách, které by měly vejít v platnost koncem příštího roku.

„Jako první revidujeme informatiku, která musí být součástí všech předmětů. Už od první třídy by se žáci měli učit jednoduché programování,“ uvedl Fidrmuc.

S tím souhlasí i Michal Pěchouček, zakladatel Centra umělé inteligence a vedoucí katedry počítačů na ČVUT. Nikoliv PowerPoint, ale algoritmizaci, kybernetickou etiku a bezpečnost se, podle něj, mají děti učit. Politickým řešením moc velké šance profesor ČVUT nedává. Vzdělávání se dle něj musí v první řadě vymanit ze státní dominance. Ani sebelepší politická garnitura totiž nemůže dohnat rychlost, jakou se IT dere vpřed a s jakou je na něj nutné reagovat.

czech-2
Příležitost proto vidí hlavně ve spolupráci s firmami např. formou benefitů pro IT specialisty. Ti by v rámci pracovní doby mohli chodit na pár hodin vyučovat do škol. Firma by plnila CSR, zaměstnanec by dělal něco, co má celospolečenský dopad a dětem by se dostalo profesionální výuky.

Kromě zmíněných mužů se panelové diskuse účastnily dvě dámy – StartUpistka Simona Kijonková, zakladatelka portálu zasilkovna.cz a HR managerka Avastu Michaela Mojžíšová

digital

Jaké to je být úspěšnou ženou v IT popisovala seniorní vývojářka Petra Cross zprostředkovaně ze Silicon Valley. Vývojářka také zmínila čtyři klíčové faktory při rozhodování o kariéře v IT: Silná sociální podpora; vnímání vlastní kariéry; interakce s IT na základní a střední škole; sebevnímání a sebevědomí.

O své zkušenosti se podělila i Jana Moudrá, zakladatelka společnosti Juicymo, která mimo jiné vyvinula opensource knihovnu pro jazyk Dart ve službě Firebase. Moudrá poznamenala, že v životě šla za tím, co ji bavilo, vylepšovala, co se jí nelíbilo a programovala, co jí chybělo. Pro zdolání překážek kódovala dlouho do noci, když jí to nešlo, byla na pokraji zoufalství, ale nakonec si svět IT podmanila. Její práce je kreativní, vyvíjí programy, které používají tisíce lidí a to ji na tom baví nejvíc. Její poselství zní, že ženy mohou do IT úplně stejně tak jako muži, a v týmech jsou podle ní nezbytné.

Za Czechitas krátce promluvila zakladatelka a nositelka idee Dita Přikrylová, načež předala slovo dvěma čerstvým absolventkám intenzivního vzdělávacího programu Digitální akademie. Dívky bilancovaly uplynulé tři měsíce a představily své závěrečné projekty. Několik absolventek si již v průběhu akademie zvládlo najít novou práci v IT.

Pod vedením Czechitas probíhal počas konference také workshop, ve kterém účastníci analyzovali data pomocí vizualizačního nástroje.

ap-2

Diskuze (0)

Novinka

Anonym