Zlaté glóby ovládl Oppenheimer, dostal cenu za nejlepší drama i režii. Barbie nakonec příliš neuspěla

Christopher Nolan díky Oppenheimerovi dostal svůj první Zlatý glóbus za režii. Teď se očekává, že drama o vzniku atomové bomby uspěje i na Oscarech.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

OPPENHEIMER

Foto: CinemArt

Christopher Nolan a Cillian Murphy při natáčení filmu Oppenheimer

0Zobrazit komentáře

V noci na dnešek proběhlo vyhlášení Zlatých glóbů, pro širokou veřejnost jedněch z nejznámějších filmových cen, sloužících jako jistý předvoj Oscarů. Pozornost si přitom získaly už před měsícem, kdy k překvapení mnoha obdržela nejvíce nominací chytrá komedie Barbie. Napodruhé se nicméně takové překvapení neopakovalo – v zásadě přesně podle očekávání, galavečer se nesl hlavně ve znamení filmu Oppenheimer.

Zatímco v loni v létě byl nejčastěji skloňovaný pojem „Barbenheimer“ a v kinech obrovsky uspěly oba zmíněné filmy, tentokrát se utkaly v mnoha stejných kategoriích, kde vítězem mohl být jen jeden. Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu dala jednoznačně přednost náročnému dramatu o okolnostech a důsledcích vzniku atomové bomby.

Oppenheimer nakonec proměnil pět ze svých osmi nominací. Primárně si snímek, široce označovaný za jeden z největších uměleckých úspěchů loňského roku, odnesl cenu za nejlepší dramatický film. Christopher Nolan si pak po pár nominacích v minulosti na pódium došel pro svůj první Zlatý glóbus za režii.

barbie-margot-robbie-warner-bros

Foto: Vertical Ent.

Margot Robbie v roli Barbie ve stejnojmenném snímku

Velké prvenství předávání znamenalo i pro herce Cilliana Murphyho, který geniálního fyzika a „otce“ atomové bomby J. Roberta Oppenheimera ztvárnil. Murphy dostal cenu za nejlepšího herce v dramatickém filmu, první ve své kariéře. Oceněni za svoji práci byli také herec Robert Downey Jr. coby představitel jednoho z původních členů Komise pro atomovou energii Lewise Strausse a skladatel hudby Ludwig Göransson.

Barbie nakonec nejspíš doplatila na svůj komplikovaný umělecký status – na jedné straně je to snímek označovaný za velmi sebeuvědomělý, sebekritický a v mainstreamové tvorbě svým způsobem pokrokový feministický příběh, na druhé je to korporátní produkt, na míru vyrobený uznávanými umělci jako reklama na údajné stávající hodnoty Mattelu. Film byl nominovaný na devět cen, získal ale jen dvě, za nejlepší píseň (What Was I Made For? od Billie Eilish a jejího bratra Finnease) a v nové kategorii za „filmový a kasovní úspěch“.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V kategorii Nejlepší komedie či muzikál Barbie překonal jiný feministický počin, surrealistická variace na Frankensteina Chudáčci. Snímek představuje postavu Belly, uměle vytvořené ženy s dospělým tělem, ale dětskou myslí.

Bella se přes varování svého tvůrce vydává do světa, objevuje jeho podivná pravidla a kritizuje sociální poměry nebo nerovnoprávnost mezi muži a ženami. Chudáčci ve velkém uspěli už na festivalu v Benátkách, teď si na konto připsali dva Zlaté glóby – vedle toho zmíněného ještě pro herečku Emmu Stone v hlavní roli. 

poor-things-emma-stone

Reprofoto: Searchlight Pictures/YouTube

Emma Stone ve filmu Chudáčci

Mezi další oceněné filmy patřilo evropské drama Anatomie pádu, sledující fiktivní soudní proces proti ženě obžalované z vraždy svého manžela. Justine Triet a Arthur Harari za něj dostali cenu coby scenáristé. Herečka Lily Gladstone pak obdržela zlatou sošku za vedlejší roli v široce vychvalovaném historickém dramatu Martina Scorseseho Zabijáci rozkvetlého měsíce. A nakonec se nejlepším animovaným filmem podle očekávání stal Chlapec a volavka od Hajaa Mijazakiho.

Ani v televizních kategoriích nedošlo na zásadní překvapení. Čtyři Zlaté glóby dostala čtvrtá a poslední série satiry Boj o moc z produkce HBO. Tři Zlaté glóby zase obdržela druhá řada Medvěda, komediálního dramatu o kupících se problémech v jedné sendvičárně v Chicagu. Sérii výraznějších úspěchů nakonec uzavírá komediální drama Ve při od Netflixu. Minisérie o nečekaně vypjatých následcích jednoho konfliktu mezi řidiči vyhrála tři ceny.

Kompletní seznam ocenění je dostupný na oficiálním webu Zlatých glóbů.

Neláká vás Aquaman v kinech? Poznat se s ním můžete i ve speciální komiksové knize

Příběh Aquaman: Válka o trůn sestavilo DC u příležitosti vydání prvního filmu s Jasonem Momoou, před Vánoci se dočkala českého překladu.

aquaman_cover-2

Foto: Crew

Filmová obálka komiksové knihy Aquaman: Válka o trůn

0Zobrazit komentáře

Druhý film o Aquamanovi s podtitulem Ztracené království proplouvá světovými kiny bez většího zájmu diváků a o tržbách prvního, miliardového dílu, který se stal nečekaným hitem, si může nechat jen zdát. Jason Momoa ale není jediný Aquaman, ještě je tu ten komiksový, který se u příležitosti nového snímku dočkal v češtině speciálního vydání.

Když první Aquaman zamířil v roce 2018 do kin, připravilo DC, do jehož ranku poločlověk a poloatlanťan patří, i komiks nazvaný Aquaman: Válka o trůn. V něm se svezlo na vlně zájmu o vlasatého Momou – cover totiž obdařilo filmovou kresbou s jeho podobiznou –, vnitřek ale naplnilo blonďatým Arthurem Currym z komiksových sešitů.

A nevymýšlelo ani žádné nové dobrodružství, ale představilo část z rebootu svého světa známého jako New 52. Úplně konkrétně – a pro znalce – jde o vlastně o trochu rozšířenou variantu ceněného příběhu Trůn Atlantidy, který posloužil jako inspirace i stejnojmennému animovanému filmu.

A právě toto dílko se s uvedením druhého filmu, který do kin dorazil těsně před Vánoci, dočkalo i české verze, již obstaralo nakladatelství Crew. Ta se k aktuálnímu filmu, který celosvětově platí za propadák, nás v redakci CzechCrunche ale naopak příjemně překvapil a oproti předpokladům velmi dobře pobavil, hrdě hlásí coby jeho obecná inspirace (což jistě platilo i pro první díl). Pro fanoušky nepřinese kromě osvěžení komiksových znalostí nic moc nového, nováčkům ale může ukázat cestu do Aquamanovy kreslené varianty. Prolistovat si ukázku můžete na tomto odkazu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Začíná opravdu na začátku, tedy v momentě, kdy se Arthur dozví, že není jen tak obyčejným člověkem, ale také synem atlantské královny a dědicem trůnu mocné podvodní říše. Stěžejní část ale patří epickému střetu mezi světem na souši a Atlantidou, který pro Arthura, jenž se mezitím vzdal vlády nad podmořským královstvím, aby se stal členem Ligy spravedlnosti, představuje těžké rozhodování o tom, co udělat a co je vlastně správné.

Na rozdíl od filmového Aquamana, který se zejména ve svém druhém díle pohybuje na hranici – a někdy i za ní – uhozené komediální frašky, je ten ve Válce o trůn klasický superhrdina se vší vážností, co k tomu patří. Ostatně zmíněný Trůn Atlantidy, který tvoří většinu příběhu, platí za jeden z nejlepších počinů, co o Aquamanovi vznikl a který v očích mnoha čtenářů udělal z druhořadé a nepříliš oblíbené postavičky, která si dokázala povídat s rybami, někoho, koho je třeba brát vážně. Někoho, kdo má stejný morální rozměr a je stejně mocný jako ostatní superhrdinové a navrch k tomu ještě děsivý a nebezpečný jako oceán, jemuž chtě nechtě vládne.

aquaman-boxed

Přečtěte si takéRecenze: Aquaman: Ztracené království je povedená show Jasona MomoyNový Aquaman je děsná ptákovina. Ale podmořská show Jasona Momoy vás pobaví víc než poslední marvelovky

Pokud s komiksy začínáte, nemusíte se ničeho bát – do rukou dostanete kompilát několika sešitů vydaných v letech 2012 až 2013. A i když mezi nimi zaznamenáte jisté časové skoky nebo odkazy na kontext, který třeba neznáte, neznamená to, že byste se v příběhu měli ztratit a nemohli si ho užít. Naopak, třeba vás to nakopne k doplnění chybějících znalostí.

Co byste si ale měli užít především, je kresba, která v tomto případě umně podtrhuje vážnou a osudovou linku nevesele postaveného příběhu. Do barevné taškařice filmové verze, která opravdu nemusí sednout každému, má daleko. Je tlumená a potemnělá a servíruje příjemnou velkolepost a dynamiku, která komiksům tolik sluší a již jim hollywoodské blockbustery zatím ještě nesebraly.

Jestli tedy už nad komiksovými filmy, jejichž úroveň spěje od desíti k pěti a dál, lámete hůl, ale superhrdinské příběhy si vás získaly, je možná na čase zavrtat se do jejich papírové podoby. A jestli si vaše srdce získal zrovna Aquaman nebo mu naopak chcete dát druhou šanci, Boj o trůn může být cestou, jak se do toho pustit. Svět tam na stránkách je velmi, velmi košatý.

Aquaman_cover1.indd

Foto: Crew

Ukázka z komiksové knihy Aquaman: Válka o trůn

01 Aquaman (001-028)_AQM_0.indd

Foto: Crew

Ukázka z komiksové knihy Aquaman: Válka o trůn

01 Aquaman (001-028)_AQM_0.indd

Foto: Crew

Ukázka z komiksové knihy Aquaman: Válka o trůn