Zlínští studenti vytvořili simulátor bombardéru B-17. Létající pevnosti z velké bitvy nad Československem
Game design na Univerzitě Tomáše Bati představuje svůj nejnovější projekt. Promění vás na člena posádka B-17 Flying Fortress.
Je 29. srpen roku 1944. Z Itálie startuje několik stovek spojeneckých bombardérů. Jejich cíl – německé zásoby vojenského materiálu v Moravské Ostravě. Osmdesát let od leteckého úderu si dramatické okamžiky budete moci vyzkoušet na palubě stroje B-17 Flying Fortress. Tedy v jeho virtuální podobě díky studentům herního designu ze zlínské Univerzity Tomáše Bati.
Říká se jí letecká bitva nad Bílými Karpaty. Na nebi jihovýchodně od Zlína a směrem k dnešní česko-slovenské hranici se přesně před osmdesáti lety americké bombardéry staly terčem německých stíhačů. Ve virtuální instalaci, kterou od soboty 31. srpna můžete navštívit v městském muzeu ve Slavičíně, se stanete členem posádky jednoho ze strojů, jenž se střetu zúčastnil.
„Uslyšíte intenzitu střelby protiletadlové obrany, budete muset odrazit útok stíhaček a zažijete shození bomb,“ popisují vývojáři z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati. Ti vytvořili VR zážitek zasazený na palubu amerického bombardéru B-17 přezdívaného „Létající pevnost“ podle dobových fotografií a referencí.
„Veškeré vizuální zpracování je dílem našeho studenta Tadeáše Kříbka. Tedy vlastně už ne studenta, ale dva měsíce absolventa,“ říká pro CzechCrunch herní vývojář a pedagog Pavel Novák, který na univerzitě vede ateliér game designu. Možnost nasednout do ikonického stroje z druhé světové války doplní rozsáhlý program vzpomínkové akce pořádané k 80. výročí letecké bitvy.
Projekt vznikal pod odborným vedením dalšího pedagoga a vývojáře Michala Ščuglíka. „Díky mnohaletým zkušenostem s tvorbou instalací ve virtuální a rozšířené realitě jsem si mohl splnit klukovský sen a v uvozovkách se B-17 proletět,“ popisuje Ščuglík. „Právě virtuální realita je úžasné médium pro historickou rekonstrukci,“ dodává Novák.
Magisterské studium game designu na zlínskou univerzitu patří už tři roky, mezi vyučujícími je například Petr Mores se zkušenostmi z miliardové české hry Gray Zone Warfare nebo Tomislav Čečka, který pracoval na remaku Mafie. Mimochodem, čtvrtý díl Mafie se nedávno představil v první ukázce a vezme nás na Sicílii. Ale zpátky do Zlína.