Zombie horor podle Bohemia Interactive? České studio prodalo filmová práva na nejoblíbenější hru a hlásí miliardový obrat

Michal MančařMichal Mančař

dayz1

Foto: Bohemia Interactive

Zombie survival akce DayZ od Bohemia Interactive

0Zobrazit komentáře

Největší české herní studio Bohemia Interactive patří k tahounům místního videoherního průmyslu. Jeho série vojenských simulací Arma i zombie survival akce DayZ, která z ní vzešla, mu i loni vygenerovaly vysoké tržby přesahující miliardu korun a stále lákají fanoušky. A nově i filmové společnosti. Právě s dvojicí britských produkčních firem se Bohemia Interactive dohodla na natočení filmu na motivy svého nejprodávanějšího titulu.

České studio britským producentům z Face Fictions Productions a Infinitive Wisdom Studios prodalo práva na filmové zpracování zombie akce DayZ za blíže nespecifikovanou částku. K dohodě Bohemia Interactive a protistran došlo během právě probíhajícího filmového festivalu Berlinale, konečnou cenu navíc ovlivní i úspěch připravovaného snímku. Ten by konkrétnější obrysy mohl dostat už příští rok, kdy mají podle serveru ScreenDaily začít práce na filmu.

„Můžeme potvrdit, že oficiálně spolupracujeme s britskými tvůrci na přípravě filmu na motivy naší hry DayZ. Dohoda o poskytnutí práv byla uzavřena na bázi podílu ze zisku, další podrobnosti smlouvy jsme se po vzájemné dohodě rozhodli nezveřejňovat,“ cituje deník E15 vyjádření zástupce vývojářské společnosti Pavla Křižky.

„Jsme nadšeni ze zahájení vývoje filmu DayZ s vizionářským týmem Face Fictions Productions a mozky, které stojí za hrou Bohemia Interactive,“ uvedla na Twitteru produkční firma Infinitive Wisdom Studios. V podobném duchu se vyjádřilo také Face Fictions Productions. Portfolio obou společností nicméně není příliš bohaté, sestává z krátkometrážních filmů či nepříliš známých projektů.

dayz2

Foto: Bohemia Interactive

Zombie survival akce DayZ od Bohemia Interactive

Směr, kterým se bude jejich produkce ubírat, je vzhledem ke zdrojové hře zřejmý. DayZ je takzvaný survival, tedy akční titul, v němž se hráči pokouší získat zásoby a přežít ve světě zasaženém apokalyptickou nákazou, která z obětí dělá krvežíznivé zombie – a z dalších hráčů potenciální spojence, ale dost možná ještě obávanější lupiče a nepřátele.

Samotné DayZ vzniklo nejprve jako úprava dalšího úspěšného titulu Bohemia Interactive, vojenské simulace Arma 2. Po několika letech jako modifikace této hry se pak v roce 2018 dočkalo plnohodnotného vydání, stále ho však se sérií Arma spojuje silný důraz na realistickou hratelnost (tedy s výjimkou zombie apokalypsy) nebo zasazení do fiktivní východoevropské Černarusi.

Loňské tržby přes miliardu

Tato kombinace se pro hráče ukázala jako velice lákavá a DayZ se zakrátko stalo nejprodávanější hrou tvůrců slavné Operace Flashpoint. A především díky popularitě zombie survivalu se česká firma nyní mohla pochlubit úspěšným rokem 2021. „Loňský rok byl srovnatelný s rokem 2020. Což je super i kvůli tomu, že jsme nevydali žádnou novou hru,“ uvedl v rozhovoru pro Forbes šéf studia Marek Španěl.

„Z prozatím neauditovaných čísel vyplývá, že obrat byl 1,07 miliardy korun a zisk EBITDA (před zdaněním, úroky a odpisy – pozn. red.) 809 milionů,“ zmínil. Porovnání s předloňskými čísly je skutečně velmi přesné, Bohemia Interactive tehdy ohlásila tržby se započítanými provizemi prodejců ve výši 1,1 miliardy korun. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy pak dosáhl 848 milionů.

Meziročně se nezměnilo ani složení nejsilnějších titulů společnosti. „Pořád nejprodávanější je DayZ, které je silné jak v provedení pro PC, tak pro herní konzole. Následuje Arma 3 se všemi svými rozšířeními,“ dodal Španěl, jenž firmu loni dovedl k miliardovému obchodu, ve kterém podíl v Bohemia Interactive získal čínský Tencent.

Vynikající výsledky z předminulého roku – druhé nejlepší v historii firmy – pak daly Bohemia Interactive vyniknout také v kontextu českého herního průmyslu. Jak vyplynulo z loňské prezentace dat Asociace českých herních vývojářů, z celkových 5,3 miliardy korun v tržbách místních tvůrců videoher „Bohemka“ tvořila více než pětinu. Je tedy nabíledni, že dosažení podobných čísel za loňský rok bude potvrzením stejně významné pozice.

Dobré finanční výsledky a filmová dohoda navíc nejsou jedinými zajímavými novinkami z kanceláří Bohemia Interactive za poslední dobu. Pro hráče mohlo být snad ještě zajímavější nedávné představení zbrusu nového herního enginu s názvem Enfusion. A s ním samozřejmě oživené spekulace o čtvrtém dílu vojenské série Arma.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym