Majitel českého Active 24 kupuje za více než 10 milionů eur největší slovenský hosting WebSupport

websupportf
0Zobrazit komentáře

Na poli zásadních webhostingových služeb v Evropě se schyluje k velkým změnám. Dánská investiční skupina Axcel koupila největší slovenský webhosting WebSupport, za kterým stojí spoluzakladatelé Michal Truban (na úvodní fotce vlevo spolu se CEO Janem Cifrou) a Pavol Stano a v roce 2017 připojený Ivan Štefunko. Výše transakce se pohybovala v dvouciferných řádech v milionech eur, což představuje minimálně stovky milionů korun. Odhadovaná výše akvizice je dle CzechCrunche na základě posledních finančních výsledků firmy mezi 20 až 30 miliony eur.

WebSupport vznikl v roce 2002, od té doby se rozšířil mimo první pozice na Slovensku také do České republiky, Maďarska a v menším také do Rakouska. Po akvizici se i díky partnerství s dalšími službami spadajícími pod Axcel, což je například třetí největší český hosting Active 24 nebo švédská jednička Loopia, se chce zaměřit WebSupport na další zahraniční expanzi. WebSupport má aktuálně přes 140 tisíc zákazníků.

Na Slovensku webhostingová společnost spravuje mimo jiné 173 tisíc internetových domén a v roce 2017 dosáhla na tržby ve výši 4 milionů eur při čistém zisku kolem 350 tisíc eur, v přepočtu tedy zhruba 9 milionů korun. V loňském roce měla firma dle Michala Trubana vyrůst v příjmech o zhruba 17 procent. Jak uvedl pro slovenský magazín Trend, WebSupport se tak prodává v úspěšném období a měl hned několik dalších nabídek na prodej, včetně vyšší částky od slovenské firmy, kterou ovšem s ohledem na možný konflikt zájmů odmítli.

websupport

Michal Truban se společně s Ivanem Štefunkem bude nadále věnovat naplno své politické kariéře, jelikož společně v roce 2017 založili stranu Progresívne Slovensko. Michal Truban spolu s dalšími dvěma vlastníky mimo jiné také po odprodeji podílu vstoupili do Loopia Group, pod kterou bude nově v rámci skupiny Axcel WebSupport patřit. Výměnou za neznámou výši investice získají 2 procenta ve společnosti.

„Svůj podnikatelský sen jsem si již splnil. Dokázal jsem, že úspěšná slovenská společnost se dá vybudovat čestně a čistě. Nyní jdu naplno do politiky, aby jsem ukázal, že stejně čestně a čistě lze řídit také stát,“ dodává k akvizici většinový vlastník a spoluzakladatel Michal Truban.

tomas-rohal-bohempia

Přečtěte si takéMilionové tenisky z konopí. Jak česká firma Bohempia se svými konopnými keckami zbořila HithitMilionové tenisky z konopí. Jak česká firma Bohempia se svými konopnými keckami zbořila Hithit

WebSupport zároveň není zdaleka první firmou, kterou Michal Truban provozuje. V minulosti založil také startup InHiro, do kterého bylo investováno přes 300 tisíc eur a který se před několika lety spojil s francouzskou skupinou Esther Ellis Group v akvizici 100% podílu.