Šéf Amazonu Jeff Bezos věnoval prvních téměř 100 milionů dolarů na boj s bezdomovectvím

Michal MarekMichal Marek

Jeff Bezos, zakladatel a CEO Amazonu

0Zobrazit komentáře

Bezdomovectví je jeden z klíčových problémů (nejen) západního světa, což si uvědomuje i Jeff Bezos, zakladatel Amazonu a nejbohatší muž světa. Věnoval proto prvních 97,5 milionu dolarů (přes 2,2 miliardy korun) organizacím, které s problematikou bezdomovectví bojují. Prostředky byly darovány z fondu Day One, který Bezos se svou manželkou MacKenzie založili v září. Celkový obnos byl rozdělen mezi celkem dva tucty organizací po celých Spojených státech.

Fond Day One má za cíl shromáždit dohromady 2 miliardy dolarů a jeho cílem je jednak pomoci lidem přímo na ulici, ale vedle toho pomoci také s prevencí. V rámci té má být financována síť neziskových školek pro děti rodičů bez domova.

Čtyřiadvacet organizací, které dary dostanou, jak informuje magazín Cnet, je rozeseto napříč 16 státy po celé Americe. Jsou mezi nimi sdružení všeho druhu od církevních neziskových organizací až po různé azylové domy. Celkem 15 z těchto organizací obdrží dar ve výši 5 milionů dolarů, zbylých devět pak příspěvek poloviční.

jeff-bezos-amazon

Zakladatel a šéf Amazonu Jeff Bezos

Zajímavé je, že oznámení o darech přišlo v době, kdy Jeff Bezos oznámil záměr otevřít nová velká kancelářská centra Amazonu v New Yorku a v Arlingtonu ve Virginii, což vyvolalo velké obavy, zda příchod této gigantické firmy výrazněji nezvýší ceny bydlení. Právě vysoké a stále rostoucí ceny nájmů v metropolích jsou totiž jistě jedním z faktorů, který problém s bezdomovectvím prohlubuje.

praha-prague

Přečtěte si takéV Praze se přes Airbnb aktivně pronajímá přes 6 tisíc bytů. Počet nabídek se letos začal snižovatV Praze se přes Airbnb aktivně pronajímá přes 6 tisíc bytů. Počet nabídek se letos začal snižovat

Jak již bylo řečeno, Jeff Bezos je aktuálně nejbohatším člověkem planety a jeho osobní jmění je odhadováno na 126 miliard dolarů. Ve světě filantropie byl ovšem CEO Amazonu dosud neviditelný, na rozdíl třeba od Billa Gatese, kterého Bezos na pomyslném trůnu pro největšího boháče vystřídal.

Minulý rok každopádně Bezos oslovil na Twitteru veřejnost a ptal se, jak by své bohatství mohl nejlépe využít, aby pomohl s řešením některého z aktuálních problémů společnosti. Chtěl prý pomoci s něčím, co je potřeba řešit nyní, ale zároveň mu záleželo na tom, aby byl dopad jeho pomoci přetrvávající. Problém bezdomovectví zdá se tyto kritéria splňuje.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym