Malá, ale šikovná. Čeští Prusa Research uvádí novou kompaktní 3D tiskárnu pro začátečníky za 9 990 korun

Filip HouskaFilip Houska

Josef Prusa_Prusa Research_001

Foto: Prusa Research

Josef Průša, zakladatel a CEO Prusa Research

0Zobrazit komentáře

Doba, kdy 3D tiskárny patřily do rukou jen technologickým nadšencům a náruživým kutilům, už je pryč. Nyní se z této technologie, pomocí níž lze z grafického modelu v počítači vytvořit skutečný produkt, stává stále běžnější záležitost pro širokou veřejnost, ke které promlouvá především česká společnost Prusa Research zakladatele Josefa Průši.

Ta se proslavila zejména díky masově úspěšnému modelu Original Prusa i3 MK3, který vloni vyhrál cenu za nejlepší 3D tiskárnu na světě. Firma z pražských Holešovic, jež za rok 2018 utržila 1,13 miliardy korun se zhruba 100% meziročním růstem, nicméně neusíná na vavřínech a chce trhu s trojrozměrným tiskem nabízet další své vyladěné stroje. Tím nejnovějším je Original Prusa MINI.

„Naším cílem bylo vytvořit přístroj, kde se snoubí výkon a efektivita, jednoduchost i síla. Výsledkem je MINI: tiskárna, jakou jsme my sami chtěli a potřebovali – například pro naši tiskovou farmu,“ představuje Průša nový přírůstek do rodiny jedněch z nejskloňovanějších 3D tiskáren.

original-prusa-mini-3

Foto: Prusa Research

3D tiskárna Original Prusa MINI: známý design, menší rozměr

A jak se dá očekávat, i tento model v sobě nese ikonický rukopis firmy a řadu chytrých prvků, díky níž bude vhodná i pro naprosté začátečníky.

Hned na první pohled zaujme Original Prusa MINI svou velikostí. Na rozdíl od svých sourozenců je výrazně menší a nabízí tiskovou plochu 18×18×18 centimetrů, což je oproti Original Prusa i3 MK3S s plochou 25×21×21 centimetrů poměrně zásadní zmenšení. Důvodem pro tyto rozměry bylo dle Průši rozšíření kapacity tiskových farem, v nichž vyrábí ve stejném tempu množství 3D tiskáren vedle sebe.

„Velkoformátové 3D tiskárny mají jeden zásadní problém, a to, že tiskové úlohy obvykle trvají desítky hodin. A pokud tisk třeba po třech dnech z jakéhokoliv důvodu selže, tak to pěkně zamrzí,“ objasňuje Průša výhody většího množství malých tiskáren.

original-prusa-mini-1

Foto: Prusa Research

Original Prusa MINI

Vzhledem k tomu, že má být Original Prusa MINI určena pro každého, kdo si chce trojrozměrný tisk vyzkoušet, musí tomu odpovídat i jednoduchost během složení a nastavení. Jak je u Prusa Research zvykem, i tento model přichází ve formě stavebnice, jejíž součástí jsou tři základní díly. Jakmile se spojí, tiskárna může hned fungovat.

Uživatel pak nemusí ani nic složitě nastavovat – může využít funkce „tisk na jeden klik“, kdy stačí vložit do tiskárny USB klíčenku s naslicovaným modelem a jedním klikem zahájit úkon. Předehřátí pro tisk z PLA pak trvá zhruba minutu, pro tisk z ASA přibližně 3 minuty – samozřejmě záleží na teplotě okolí.

fortnite_end

Přečtěte si takéJedna z nejhranějších her současnosti se z minuty na minutu vypla. Nikdo neví, co čeká Fortnite dálJedna z nejhranějších her současnosti se z minuty na minutu vypla. Nikdo neví, co čeká Fortnite dál

Nechybí ani možnost výměny trysek, kdy je možné standardní 0,4milimetrovou nahradit za 0,25milimetrovou určenou pro detailní tisk (například figurek pro stolní hry). Snadná je i náhrada nových tiskových plátů s hladkými nebo zrnitými práškovými povrchy. Co se týče dalších parametrů, Original Prusa MINI disponuje Ethernetem, Wi-Fi (doplněk), Mesh Bed Levelingem, podporou E3D trysek, automatickou kalibrací všech tří os a její firmware bude možné aktualizovat přes internet.

original-prusa-mini-5

Foto: Prusa Research

Součástí Original Prusa MINI je i 2,8palcová LCD obrazovka

O provoz se stará Buddy

„V tiskárně jsme použili naši vlastní, interně vyvinutou 32bitovou základní desku, které říkáme Buddy. Je postavená na chipsetu ARM STM32F407, obsahuje RTOS (Real Time OS), tiché drivery Trinamic 2209 a podporu ESP (pro volitelný Wi-Fi modul),“ popisuje Průša klíčová specifika základní desky, která ohraničuje open-source bázi této tiskárny, a dodává, že zvládne paralelní provoz tří procesů – řízení chodu, grafické rozhraní a síťové procesy.

Díky nové základní desce (a patřičnému softwaru pro správu) by pak mělo být možné udržovat v chodu až 500 3D tiskáren zároveň, což je naprosto klíčové pro tiskovou farmu, pro kterou je tento model primárně určen.

Její využití však může být mnohem širší a potvrzuje to i cena, za kterou ji Prusa Research bude za několik týdnů nabízet – 9 990 korun.

original-prusa-mini-4

Foto: Prusa Research

Detailní výtvory z Original Prusa MINI

To je vůbec poprvé, co se Průšovi a jeho týmu podařilo stlačit cenu jedné 3D tiskárny pod hranici 10 tisíc korun, což je prakticky poloviční cena oproti stavebnici Original Prusa i3 MK3S. Byť přichází mini verze s jistými limity, jako je menší plocha či rameno, je založena na stejných, ověřených komponentech a rozhodně nemá jít o žádný experiment, nýbrž cíleně vytvořený produkt pro fanoušky 3D tisku, ale i školy nebo dílny.

Nezapomíná se ani na staré dobré klasiky

Firma, která patří k nejrychleji rostoucím společnostem z Evropy, Středního východu a Asie, si přichystala i zajímavou novinku pro zastánce všech tiskáren Josefa Průši s větší tiskovou plochou.

Ve svých laboratořích firma vyvíjí takzvanou Prusa XL, která bude nabízet tiskový prostor 40×40×40 centimetrů, což je pro Prusa Research zatím rekord. Má jít tak o reakci uživatelů, kteří po větší ploše dlouho volali. Zatím ale není jisté, kdy přesně dorazí.

prusa-research-farma

Foto: Prusa Research

Tisková farma na výrobu 3D tiskáren Prusa Research

Diskuze (0)

Novinka

Anonym