Pumpař 21. století. Volkswagen představil robota, který vyhledá a nabije zaparkovaný elektromobil

volkswagen-dobijeci-robot1

Foto: Volkswagen

Robot při zapojování nabíjecího konektoru do vozu

0Zobrazit komentáře

Volkswagen přichází s inovativním způsobem, jak dobíjet elektromobily na parkovacích místech. Řidiči již nebudou muset hledat místa s nabíječkou, ale nabíječka si naopak sama na parkovišti vyhledá automobil díky autonomnímu nabíjecímu robotu.

Když v září roku 2015 vypukla aféra známá jako Dieselgate, během které vyšlo najevo, že Volkswagen manipuluje s výsledky emisních testů, německá automobilka se dostala do vážných problémů. Nejenže jí nečestné způsoby stály značnou část renomé, ale také výrazné množství kapitálu vypláceného za pokuty a řešení celé problematiky.

Volkswagen se od té doby snaží sekat latinu a jedním z dobrých prostředků, jak si napravit reputaci, se stala elektromobilita, která tak i díky této aféře začala nabírat na otáčkách. Volkswagen nedávno představil elektromobil pro široké masy v podobě modelu ID.3, zároveň k tomu pracuje i na doprovodných službách pro všechny majitele elektromobilů, jako je například autonomní dobíjení.

volkswagen-id-3-4

Foto: Volkswagen

Elektrický Volkswagen ID.3

Jedním z takových konceptů je například autonomní robotické rameno, které je schopné samo nabít elektromobil ve svém dosahu. Ten nemusí být řízený řidičem, ale díky autonomní technologii si sám zajede na stanici, nechá se na místě nabít a poté se vrátí zpět na parkovací místo. Volkswagen pracuje na této technologii skrze dceřinou společnost Electrify America s americkým startupem Stable Auto.

Ještě o něco zajímavější koncept nyní rozpracovala divize Volkswagen Group Components. Ta přišla s autonomním robotem, který v poklidu vyčkává v koutu parkoviště a čeká na signál. Ten mu může skrze aplikaci či V2X komunikaci zaslat majitel elektromobilu, který v dané garáži právě zaparkoval a potřebuje akumulátor vozu dobít energií. Přitom však nemusí na robota čekat či mu nijak asistovat. Prostě jen zadá požadavek a o vše ostatní se postará autonomní technologie.

volkswagen-dobijeci-robot3

Foto: Volkswagen

Nabíjecí robot čekající na dalšího zákazníka

Vládce parkoviště

Robot vozidlo na parkovišti vyhledá, nechá si od něj otevřít kryt konektoru a propojí jej s mobilní nabíjecí stanicí, kterou k němu přistaví. Dobu nabíjení netráví nečinným přihlížením, ale připojuje další nabíjecí stanice k dalším vozům. V momentě, kdy je vůz dobit, jej opět vyhledá, odpojí stanici a odveze ji na místo, kde zase nechá dobíjet ji.

secret-santa3

Přečtěte si takéBill Gates se opět proměnil v Tajného Santu. Uživatelce Redditu nadělil šestatřicetikilový balík plný dárkůBill Gates se opět proměnil v Tajného Santu. Uživatelce Redditu nadělil šestatřicetikilový balík plný dárků

Stanice, kterou si můžeme představit jako obří pojízdnou powerbanku, má kapacitu 25 kWh. Robot, který je prozatím ve fázi prototypu, může takových nabíjecích stanic vézt hned několik najednou. Po připojení je stanice schopna nabíjet vůz stejnosměrným proudem až do 50 kW.

Samotný robot je vybaven kamerovým systémem, laserovými skenery a ultrazvukovými senzory. Všechny tyto technologie zajišťují plynulý pohyb mezi zaparkovanými vozy a rozpoznávání překážek. Navíc mu umožňují zvládat i proces připojování vozu k nabíječce, aniž by mu musel kdokoliv pomáhat.

volkswagen-dobijeci-robot2

Foto: Volkswagen

Zda bude mít potutelný výraz i sériová verze robotu není známo

Robot s šibalskýma očima tak promění každé parkovací místo na místo, kde si mohou elektromobilisté dobít své stroje. Dává sbohem situacím, kdy si chcete svůj vůz dobít, ale všechna nabíjecí místa jsou obsazená. Robota lze použít v podzemních garážích, vícepatrových garážích a na krytých parkovištích.

„Mobilní nabíjecí robot vyvolá revoluci, pokud jde o nabíjení v různých parkovacích zařízeních, jako jsou vícepodlažní parkoviště, klasická či podzemní parkoviště, protože přinášíme nabíjecí infrastrukturu k autu a ne naopak. Díky tomu vytváříme téměř každé parkoviště elektrickým parkovištěm, bez složitých individuálních opatření týkajících se infrastruktury,“ říká Mark Möller, vedoucí vývoje Volkswagen Group Components.

Kdy přesně by se mohl robot s poměrně kompaktními rozměry ocitnout na prvních parkovištích, není prozatím jasné. Mark Möller ovšem dodává: „Je to vizionářský prototyp, který se dá realizovat poměrně rychle, pokud budou všeobecné podmínky příznivé. Tento přístup má obrovský ekonomický potenciál. Konstrukční práce i náklady na montáž nabíjecí infrastruktury lze pomocí robotů značně snížit.“

Volkswagen je jednou z automobilek, které stojí za rychlonabíjecími stanicemi Ionity, jejichž služby lze využít už i v Česku. Automobilka se zároveň zavázala, že do roku 2025 vybuduje 36 tisíc nabíjecích míst, a to jen na území Evropy. Mimo to se zapojuje i do poskytování dalších služeb, které jsou s elektromobilitou úzce spjaty. Mezi ně patří carsharing, pro který Volkswagen používá výhradně elektromobily a který by již brzy měl nabídnout i na území našeho hlavního města.