Rivian se chystá k útoku na konkurenci. Na výrobu elektromobilů získal 1,3 miliardy dolarů a příští rok je začne prodávat

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

rivian-r1t-blue2-min

Foto: Jeff Johnson/Rivian

Elektrický Rivian R1T

0Zobrazit komentáře

Na silnici jste sice ještě neměli šanci prakticky žádný elektromobil značky Rivian spatřit, ale za oponou se dějí velké věci. Americká automobilka, od které se čeká, že již příští rok vyzve Teslu, nabírá obrovské množství peněz, což jen potvrzuje její nemalé ambice. Těsně před Vánoci Rivian oznámil další masivní finanční injekci.

Závratných 1,3 miliardy dolarů, což je v přepočtu téměř 30 miliard korun, do nadějného elektromobilového startupu posílají investoři v čele s T. Rowe Price. V posledním kole nechyběli ani předchozí investoři Amazon, Ford a fondy vedené BlackRockem. Jen za necelý poslední rok tak Rivian vybral téměř tři miliardy dolarů.

Přestože se teď jedná u suverénně největší investiční kolo, ani v těch předchozích nešlo o žádné drobné. Vše zahájil začátkem roku Amazon, který do Rivianu poslal spolu s dalšími 700 milionů dolarů. Jen o pár měsíců později přispěchal s půl miliardou Ford a v září přihodil dalších 350 milionů dolarů Cox Automotive.

Spolu se zářijovou investicí navíc Amazon oznámil, že s Rivianem spolupracuje na vývoji elektrických dodávek, kterých chce počínaje rokem 2021 odebrat celkem 100 tisíc. To vše se přitom zatím děje v situaci, kdy Rivian, který v roce 2009 založil R. J. Scaringe, zatím nevyrobil pro své zákazníky jediné vozidlo.

Rivian-RJ-Scaringe

Foto: Rivian

R. J. Scaringe, zakladatel a CEO automobilky Rivian

Již několik let však ve své továrně piluje k dokonalosti dva vozy, s nimiž chce vtrhnout na trh v příštím roce. Rivian R1T je pick-up a Rivian R1S je podobně laděné SUV, které mají mnoho společných prvků – mimo jiné to, že ujedou na jedno nabití přes 640 kilometrů a z 0 na 100 kilometrů v hodině se dostanou už za tři vteřiny.

„Tato investice ukazuje důvěru v náš tým, naše produkty, technologii a strategii. Jsme extrémně nadšení, že máme podporu od tak silných podílníků,“ hlásí zakladatel a CEO Rivianu R. J. Scaringe.

Jak lze říci již při prvním pohledu na chystanou dvojici vozů značky Rivian, jsou určeny pro vysoký výkon, jízdu mimo silnice a užitné využití, ale vzhledem k tomu, že inženýři a designéři vedle dobrodružného ducha hodně dbali i na moderní vzezření, neztratí se R1T a R1S ani ve městě.

První vozy by se měly podle plánů Rivianu dostat k zákazníkům ve Spojených státech koncem roku 2020 (o rok později dál do světa) a bude velmi zajímavé sledovat, zda to ambiciózní automobilka dokáže splnit. Minimálně obří investice vzbuzují vysoká očekávání a mnozí očekávají, že by se mohl R. J. Scaringe postavil Elonu Muskovi a jeho Tesle.

rivian-r1t-min

Foto: Ben Moon/Rivian

Elektrický Rivian R1T

Právě Tesla má ale často s plněním svých plánů potíže a již nejednou se ocitla na pokraji krachu. To nyní podle všeho Rivianu vzhledem k masivním investičním kolům nehrozí a na rozdíl od jiných elektromobilových startupů, jako jsou Faraday Future, Lucid Motors nebo Byton, zvolil úplně jinou strategii, které investoři věří.

Zatímco o vozech a plánech zmíněné trojice startupů jsme mohli v posledních letech hodně slyšet, ale obvykle to bylo jen mnoho povyku pro nic, Rivian nebyl téměř celých deset let vidět. Jak připomíná magazín The Verge, na provozu mu dlouho stačilo jen pár stovek milionů dolarů od saúdskoarabského prodejce automobilů Abdul Latif Jameel a japonského konglomerátu Sumitomo.

elon-musk

Přečtěte si takéElon Musk slaví úspěšný závěr roku. Tesla je na rekordních číslech, když za pár měsíců zdvojnásobila cenu svých akciíElon Musk slaví úspěšný závěr roku. Tesla je na rekordních číslech, když za pár měsíců zdvojnásobila cenu svých akcií

A zatímco ostatní ukazovali své futuristické vozy a velkolepé plány, v Rivianu usilovně pracovali na svých základních technologiích, na kterých nyní chtějí postavit a rozjet svou flotilu. Vlastní bateriové řešení nebo elektrická pohonná jednotka mají být to, co umožní Rivianu uspět.

Navíc má firma i další klíčový komponent pro rozjetí velkovýroby – továrnu. Rivianu patří bývalá továrna Mitsubishi ve městě Normal ve státě Illinois, která se rozkládá na více než 240 tisících metrech čtverečních. Právě tam se začne v příštím roce vyrábět pick-up R1T a SUV R1S, které firma vůbec poprvé odhalila teprve loni. Do té doby držela vše pod pokličkou.

Rivian-R1S_3

Foto: Rivian

Elektrické SUV Rivian R1S

Diskuze (0)

Novinka

Anonym