Vezmi, co potřebuješ, a jdi. Amazon chce dát svou technologii pro nakupování bez pokladen k dispozici všem

amazon-go1

Foto: Jim Nix/Flickr

Prodejna Amazon Go

0Zobrazit komentáře

Čekání ve frontě je nemilou součástí nakupování, během které je každý den testována trpělivost milionů nakupujících v supermarketech po celém světě. Přítrž tomuto plýtvání drahocenným časem se rozhodl udělat Amazon v rámci svých prodejem Amazon Go. Své know-how, jak prodávat výrobky bez front, se nyní rozhodl nabídnout i dalším prodejcům.

Někteří lidé si nakupování potravin užívají, jiní jej berou jako přirozenou součást koloběhu života a pro některé znamená průchod turnikety start únikové hry v obrovském labyrintu, ze kterého je potřeba dostat se co nejrychleji. Jediný únikový bod přitom obvykle představují pokladny s dlouhými frontami – a často je jedno, zda je u pokladny skutečný prodavač, nebo jde o samoobslužný kiosek.

Existují však způsoby, jak se celé nakupovací anabázi, případně některým jejím částem, vyhnout. Stačí jen usednout k počítači a objednat si jídlo online, popřípadě zavítat do některého z obchodů sítě Amazon Go. Ať už sám Jeff Bezos, nebo někdo jiný z vysokých představitelů této americké společnosti, totiž nejspíše patří mezi ty, pro které je nakupování stresovou záležitostí, a proto se Amazon snaží tento proces co nejvíce zjednodušit.

amazon-go

Foto: Amazon

V prodejně Amazon Go nejsou pokladny

Kupříkladu tak testuje inovativní způsob placení pomocí otisku ruky, který umožní krátkým přiložením dlaně k platebnímu terminálu provést celý platební proces mnohem rychleji, a tedy i rychleji uprchnout do bezpečí mimo prostor obchodu. Ještě rychlejší způsob nakupování ve stylu „popadni, co potřebuješ, a rychle zmiz“ umožňuje síť obchodů Amazon Go, ve které nenajdete vůbec žádné pokladny.

Nákupy bez pokladen

V praxi to znamená, že po příchodu do takového obchodu nepotřebujete žádný nákupní košík, protože si zboží strkáte rovnou do nákupní tašky, batohu nebo kabelky. Strach z toho, že vás kvůli tomu začne pronásledovat místní člen ochranky, mít nemusíte. Obchod totiž s tímto jednáním počítá, protože má přehled o veškerém zboží, které nakupujete.

Může za to stejná technologie, která ví, jaké značky míjí vaše auto na silnici. Tedy senzory, kamery a umělá inteligence, která se neustále učí. Veškeré nabrané produkty se zobrazují v aplikaci, díky které má nakupující přehled o tom, kolik citronů nabral, aniž by musel lovit na dně tašky a plody složitě počítat.

amazongo4

Prostředí aplikace Amazon Go

V momentě, kdy je v prostředí aplikace (a tedy i nákupní tašce) vše, pro co dotyčný přišel, stačí jen směle vyjít ven z obchodu. V ten moment Amazon udělá pod účetnictvím tohoto nákupu tlustou čáru a součet cen všech jednotek strhne z Amazon účtu. Celou tuto technologii, která je příslibem lepších zítřků pro všechny zaryté odpůrce nakupování, Amazon nazývá Just Walk Out a brzy by se mohla objevit v dalších obchodech, které pod Amazon nespadají.

Amazon totiž chce svou technologii nabízet maloobchodníkům, kteří by ji mohli nainstalovat ve svých prodejnách, a přenést tak veškeré výhody systému Just Walk Out i do svých obchodů. Na rozdíl od obchodů Amazon Go, kde kupující při příchodu naskenuje u turniketů kód z aplikace, by v tomto případě zákazník naskenoval svou platební kartu.

img_2536-min

Přečtěte si takéČeský startup Iterait vytěžuje na maximum umělou inteligenci a teď na její vývoj nabírá 55 milionů korunČeský startup Iterait vytěžuje na maximum umělou inteligenci a teď na její vývoj nabírá 55 milionů korun

Veškerý nákup tak bude probíhat mimo dohled Amazonu a bude jej spravovat pouze daný obchodník. Cena položek bude následně stržena z bankovního účtu nakupujícího poté, co opustí prostor obchodu.

Amazon prozatím nesdělil, na kolik instalace takového systému vyjde, ani jak bude celý systém nakládat s osobními údaji nakupujících. Dilip Kumar, viceprezident Amazonu, však agentuře Reuters sdělil, že data získávaná pomocí systému Just Walk Out nebudou využívána pro cokoliv jiného než pro podporu zákazníků. Ti totiž data využívají k přizpůsobování svých marketingových nabídek pro jednotlivé skupiny zákazníků.

amazon-go2

Klasické kasy v Amazon Go nenajdete