Aby rozběhl startup, prodal veškerý svůj majetek. Teď Josef Beneš získal miliony na digitalizaci stavebnictví

Peter BrejčákPeter Brejčák

josefbenesStory

Foto: Vím o všem

Josef Beneš chce stavařům ulehčit práci pomocí digitalizace

0Zobrazit komentáře

Josefa Beneše, majitele dvacetileté stavební firmy, již nebavilo vypořádávání se s administrativou, a proto rozběhl vlastní startup s cílem ušetřit dalším kolegům stavařům náklady na stavbu i čas jejich zaměstnanců. S poněkud netradičním názvem Vím o všem tak chce v jednom řešení digitalizovat stavebnictví rovnou na třech frontách – rozhraním pro firmy, dalším pro dohled investora a zároveň mobilní aplikací pro zaměstnance a subdodavatele.

Aby svého cíle dosáhl, musel Josef Beneš nejprve prodat veškerý svůj majetek a peníze vrátit zpět přímo do firmy. Zatím se zdá, že šlo o krok dobrým směrem – řešení bylo využito na již téměř třech tisícovkách staveb a navíc získává důvěru investorů, kteří firmu ohodnotili na více než šedesát milionů korun. A tím se celý byznys teprve rozbíhá.

Ještě před pěti lety Josef Beneš pracoval na stavbách a byl unaven ze všech tabulek v Excelu, které musel neustále vytvářet a předělávat. Přepisovat hodiny lidí do stavebního deníku, pak i do tabulek mezd a také přehledů nákladů stavby mu běžně zabralo i celý den. K tomu navíc nechyběl stres související s hlídáním staveb, běžně vzdálených desítky kilometrů od sebe.

„Ztrácel jsem přehled a unavilo mě to. Už jsem nechtěl pokračovat a přemýšlel co dál,“ přiznává dnes čtyřiatřicetiletý zedník v rozhovoru pro CzechCrunch. Ničemu jinému než samotnému stavitelství tolik nerozuměl, zálibu však našel v IT, a tak se rozhodl pustit do vývoje řešení, jak všechny zmiňované procesy usnadnit a automatizovat.

367-copy-min

Foto: Vím o všem

Josef Beneš, zakladatel a ředitel firmy Vím o všem

„Na stavbách jsem strávil 20 let. Věděl jsem, co dělá a jak přemýšlí ‚kopáč‘ a jak manažer. Začal jsem skládat aplikaci, která by pomohla a automatizovala procesy, které jsem jinak musel dělat ručně. Navíc aplikace vykoná dozor a zamezí tak častým podvodům,“ popisuje Beneš vznik projektu Vím o všem.

Administrativa, komunikace i ochrana před švindlováním

Pomocí projektu chce umožnit firmám, státním institucím i jednotlivcům vytvářet transparentní prostředí uvnitř jejich projektů či staveb, aby managementu odpadl stres a aby se zároveň se tolik nešvindlovalo. Podle Benešových zkušeností si totiž až devět z deseti stavebních firem myslí, že se u nich nepodvádí. Opak je však často pravdou.

Vím o všem se tak má stát systémem považovaným za standardní řešení pro majitele zejména malých a středních stavebních firem, které v něm pomocí aplikace budou řešit vše od administrativy, hlídání zaměstnanců a subdodavatelů až po komunikaci s investory staveb.

Aktuálně již systém využívá téměř 200 stavebních firem, ze kterých jej tři čtvrtiny testují a téměř padesátka nasadila do ostrého provozu. Díky tomu má čtyři tisíce uživatelů zahrnujících řemeslníky, management firem i investory. Celkově aplikace pomáhala na 2 800 projektech a stavbách, z nichž je aktivních 1 800.

Díky tomu si Vím o všem přijde na tržby v řádu jednotek milionů korun měsíčně, všechny příchozí peníze však rovnou směřují zpět do dalšího rozvoje firmy a vývoje. Pořád je tak v účetní ztrátě.

Pokud se však podaří zajistit vstup investičního fondu, který Benešově firmě poskytne kapitál pro rychlejší rozvoj a vstup na další trhy, jeho konzervativní finanční plán pro rok 2022 odhaduje navýšení obratů na přibližně 170 milionů korun ročně.

„Prodal jsem veškerý svůj majetek a nemovitosti. Přišel jsem opravdu o vše.“

Samotné finance byly největší výzvou při budování Vím o všem už od úplných začátků. Když šlo o náklady v desítkách tisíc korun, zvládal je Beneš pokrývat sám, při jejich nárůstu do statisíců si již stavař vyřídil úvěr pro začínající podnikatele. Tam se ale růst nákladů nezastavil.

„Když to šlo do milionů, prodal jsem veškerý svůj majetek a nemovitosti, tedy bytový dům a byty. Přišel jsem opravdu o vše,“ popisuje Beneš. V jeho stavební firmě, kterou rozbíhal ve svých 14 letech, v té době zároveň došlo k problémům, kdy nedostal zaplacené vícepráce – z vlastní chyby, protože si nepsal stavební deník. Aby se malé a střední firmy nedostávaly do podobných problémů, tato funkcionalita se dostala i do současné aplikace, včetně dalších modulů řešících ekonomiku staveb.

Budoucnosti nápadu už i díky jeho ověření v praxi začínají věřit také partneři. Firma uspěla v loňské soutěži T-Mobile Rozjezdy, téměř milion korun na mentoring získala v rámci programu CzechStarter od CzechInvestu, v programu ČSOB Startit se aktuálně dostala mezi čtyři vybrané projekty z celkových přibližně 60, které banka podpoří v reakci na „koronakrizi“.

dsc_0709-min

Foto: Vím o všem

Josef Beneš se svou firmou teď na digitalizaci stavebnictví získává miliony

A přidávají se také investoři. Pět milionů korun za osmiprocentní podíl do firmy vložil podnikatel Jan Janovský, zakladatel české konopné kosmetiky Cannaderm, který se pro investici rozhodl poté, co si Vím o všem osahal sám v roli investora při rekonstrukci jedné ze svých nemovitosti.

Druhým investorem pak je webdesignér Pavel Popp, který do firmy vložil půl milionu korun výměnou za dvouprocentní podíl s plánem navýšit jej na celkových 8,5 procenta. Rozvoji bude Popp pomáhat i sám osobně – do projektu nastoupil jako produktový manažer.

Se získaným kapitálem, který má firmě vydržet alespoň do října, má Beneš opravdu velké plány – využívá jej na vývoj nových a vylepšení stávajících funkcí, zlepšení onboardingu uživatelů, natáčení výukových videí, vylepšení firemní infrastruktury, přípravě marketingového konceptu a mimo jiné i na redesign mateřského webu a celého systému, aby nabízely lepší uživatelský zážitek. Plán dalšího rozvoje zahrnuje i testování aplikace v zahraničí.

Digitalizaci stavebnictví teď bude velké téma

Proto moc nepřekvapí, že Vím o všem v současnosti hledá i další, větší investici v řádu desítek milionů korun. Firma již jedná s několika venture kapitálovými fondy i dalšími samostatnými investory.

„Ověřujeme naše řešení v zahraničí. Potřebujeme sestavit vlastní interní tým vývojářů, kteří budou s námi na projektu pracovat v kanceláři. Zatím chtějí všichni dělat vzdáleně a mít home office, což samozřejmě také vítáme. Programátoři se nám začínají ozývat už i sami a posílají životopisy, ale internisti chybí,“ vysvětluje důvody pro velkou investici Beneš.

Svoje aktivity přitom v poslední době zakladatel firmy rozšířil i do dalších oblastí – díky kontaktům z malých a středních firem, které Vím o všem využívají, se dostal na obrazovky televize Prima, kde moderuje Listárnu v Receptáři prima nápadů a chystá i speciální pořad jen o stavbách.

lukas-polach-2

Přečtěte si takéV Londýně nejprve stavěl domy. Teď tam Lukáš Polach staví startup, který stavbařům ušetří čas i penízeV Londýně nejprve stavěl domy. Teď tam Lukáš Polach staví startup, který stavbařům ušetří čas i peníze

O budoucnost se tak tenhle stavař nebojí a do karet mu navíc hraje i současná krize. „Mysleli jsme si, že digitalizace stavebnictví je otázka tří let, podobně jako povinná koncepce BIM (nové oficiální standardy informačního modelování staveb – pozn. redakce). Koronavirová krize nás však pozitivně ovlivnila a digitalizace je téma následujících měsíců,“ říká Beneš.

Od samého začátku dostáváme od firem pozitivní feedback. Víme, že systém v praxi skutečně funguje a osvědčil se. Abychom se dostali do bodu zlomu, potřebujeme navýšit uživatelskou základnu přibližně dvojnásobně oproti současnému stavu. Věříme, že se nám to letos podaří,“ dodává původním povoláním zedník a teď nadějný podnikatel optimisticky na závěr.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym