Povznášející příběhy obyčejných lidí i závody v dobývání vesmíru. Apple TV+ nabízí zdarma své vybrané seriály

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

mankind

Foto: Apple

Seriál For All Makind přepisuje historii závody v dobývání vesmíru

0Zobrazit komentáře

Opatření proti pandemii se začínají pomalu rozvolňovat, pravidla sociálního distancování by však měla být v následujících týdnech, možná i měsících, stále dodržována. HBO tak nabízí v Česku prostřednictvím operátorů předplatné své streamovací služby za symbolickou částku, Netflix zase přímo na YouTube umístil několik svých oceňovaných dokumentů a svou motivaci pro trávení co nejvíce času doma připojil i Apple.

Kalifornský výrobce iPhonů, pro něhož služby spojené s jeho produkty znamenají stále větší byznys, nabídl zdarma kompletní první řady několika svých seriálů, které vysílá na Apple TV+. Je mezi například i tajemný thriller M. Nighta Shaymalana, tvůrce Šestého smyslu nebo Rozpolceného.

Apple TV+ je jedna z nejlevnějších streamovacích služeb na trhu, přesto lze ale předpokládat, že většina současných odběratelů využívá bezplatný roční přístup spojený s novým zařízením jablečné značky. Kromě samotné existence této akce a prodejních čísel iPhonů, iPadů a počítačů je důvodem pro takovou myšlenku nepřítomnost výraznějších reakcí na internetu, žádný seriál se nesetkal s odezvou jako hity Netflixu nebo The Mandalorian od Disneyho.

Jak by ovšem mělo být zřejmé z našich seznamů skrytých pokladů, které jsme hledali na Netflixu i na HBO, menší popularita se rozhodně automaticky nerovná neznamená nízké kvalitě.

Mysteriózní thriller, sci-fi o prvních letech do vesmíru i pořady pro děti

Co se týče experimentů se žánrem a televizním formátem, nejzajímavější na seznamu je nejspíš Servant. Druhý seriálový počin, k němuž své jméno jako výkonný producent a režisér připojil M. Night Shaymalan, má jednoduchou premisu. Mladý manželský pár přijde o svého tříměsíčního prvorozeného syna a ve snaze zlepšit psychický stav matky si pořídí dokonale realistickou repliku novorozence.

Chůva, kterou najali ještě před tragédií, se má pro udržení iluze o panenku „starat“, chová se ale velice zvláštně – za všech okolností předstírá, jako by to bylo skutečné dítě.

Tento bizarní námět tvůrcům slouží především pro postupné rozvíjení komplikujících se vztahů v domě. Atmosféra, vytvářená tlumeným svícením a pomalými jízdami kamery, je čím dál hustší a obeznámeným divákům dá jistě vzpomenout na Polanského plíživý horor Rosemary má děťátko. Projekt spojený se jménem Shaymalan pak samozřejmě musí obsahovat také nečekané zvraty a vyprávění dlouho vytvářející spíše otázky než odpovědi.

For All Mankind je nejznámější ze zpřístupněných seriálů, čemuž odpovídají i jeho ambice a rozpočet. Teoreticky se jedná o sci-fi, přesnější je však označení alternativní historie. V centru dramatu od tvůrců nové Battlestar Galacticy totiž stojí otázka, co by se stalo, kdyby v závodech v dobývání vesmíru v 60. letech na Měsíc jako první doletěli Rusové.

První lety do vesmíru nebyly jen technologickým soupeřením dvou světových velmocí. Symbolizovaly také střet protikladných politických systémů a staly se zásadní součástí nejen americké historie, ale také mentality. Nápad posadit na jiné vesmírné těleso jako první Rusy tak nabízí prostor ke komplexnímu zachycení možného vývoje politiky, společnosti a pochopitelně i historie. Vítězství sovětů by bylo neakceptovatelné, takže je třeba hledat další milníky, které by šlo pokořit jako první. 

apple-tv-for-all-mankind

Foto: Apple

Jednu z hlavních rolí For All Mankind ztvárnil Joel Kinnaman

Little America stojí k epickému vesmírnému dramatu zcela v opozici. V půlhodinových povzbudivých epizodách vypráví příběhy emigrantů, obyčejných lidí snažících se najít nový domov. Například dvanáctiletý Kabir musí v zásadě převzít vedení malého hotelu, když jsou jeho rodiče deportováni do Indie. Ve skvěle zpracovaném zhuštěném čase se pak snaží dlouhé roky žít vlastní život, ale vždy je u něj přítomná touha se s otcem a matkou opět shledat.

Seriál využívá antologickou strukturu, to znamená, že každá další z celkem osmi epizod první řady má nové postavy a nový příběh, přičemž všechny vycházejí ze skutečnosti. Většině z nich se i na ploše kolem půl hodiny velmi dobře daří vystavět inspirativní, emočně silné vyprávění, aniž by sklouzávaly k patetickým frázím.

zivot

Přečtěte si takéByl jednou jeden… život i vynálezce. Legendární naučný animovaný seriál lze nově sledovat online na Televizi SeznamByl jednou jeden… život i vynálezce. Legendární naučný animovaný seriál lze nově sledovat online na Televizi Seznam

Ač se může na první pohled zdát o mírně tendenční projekt pro publikum se zájmem o nezávislý film, Little America může oslovit mnohé. V současnosti se jedná o nejlépe hodnocený seriál na Apple TV+, s průměrným hodnocením kritiků na RottenTomatoes dosahujícím na 89 %.

Posledním titulem určeným především pro dospělé publikum, které Apple TV+ po omezenou dobu nabízí zcela zdarma, je historické komediální drama Dickinson. Jak sděluje už jeho název, hlavní hrdinkou je slavná americká básnířka Emily Dickinsonová, která se zde stává výrazně feministickou postavou. Její, na svou dobu velmi moderní styl a myšlenky, doplňuje také zpracování seriálu. Například smrt zde hraje potetovaný rapper Wiz Khalifa.

apple-tv-little-america-zachary-quinto

V seriálu Little America se objeví například i herec Zachary Quinto

Apple na své streamovací službě hned na začátku uvedl také několik pořadů pro mladší publikum a nezapomněl na ně ani v aktuální akci. Postavu psa Snoopyho snad není třeba představovat, takže stačí zmínit, že v seriálu Snoopy ve vesmíru se rozhodne zapsat do vesmírného programu. Helpsters od tvůrců Sezame, otevři se své publikum učí hravou formou a žáky vyššího stupně základní školy mohou zaujmout mysteriózní dobrodružství jejich vrstevníků v seriálu Tajemný pisatel. 

Bezplatnou nabídku uzavírá celovečerní dokument Sloní královna, sledující rodinu slonů na dlouhé cestě za novým zdrojem vody napříč vyprahlou krajinou. Všechny zmíněné tituly jsou dostupné v nejvyšší kvalitě, jakou Apple TV+ podporuje, tedy v rozlišení 4K, s HDR ve formátu Dolby Vision a prostorovým zvukem ve formátu Dolby Atmos. Na iOS zařízeních, počítačích s macOS Catalina a zařízení Apple TV je lze zhlédnout v aplikaci Apple TV. Ta je dostupná také na televizích značek LG a Samsung z roku 2018 a novějších.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym