Byl jednou jeden… život i vynálezce. Legendární naučný animovaný seriál lze nově sledovat online na Televizi Seznam

Michal MarekMichal Marek

zivot

Foto: FR3

Legendární francouzský animovaný seriál Byl jednou jeden… život

Kdo by neznal legendární francouzský seriál Byl jednou jeden… Tento animovaný skvost poznamenal již několik generací dětí a především v raném školním věku nás učil základní znalosti o lidském těle, historických postavách i samotné planetě. Děti i nostalgičtí dospělí se nyní mohou zaradovat, protože díky Televizi Seznam je nově pět kompletních sérií tohoto naučného seriálu k dispozici ke zhlédnutí online.

Francouzský seriál režírovaný Albertem Barillé, který se dočkal celosvětového věhlasu, poprvé dorazil na obrazovky již v roce 1978. První série byla nazvána Byl jednou jeden… člověk a ve 26 dílech, které trvají lehce pod půlhodinu, seriál dětem dobře stravitelnou formou líčí stručnou historii lidstva.

Ústřední postavou je moudrý starý pán Maestro, který plní roli „učitele“ a vypravěče. Jeho letité zkušenosti a znalosti jsou demonstrovány i jeho zevnějškem – sympatický Maestro má plnovous sahající až na zem.

Maestro provádí děti historickými událostmi

Tvůrci vzali vyprávění historie země a lidstva skutečně „zeširoka“ a děti si tak v první sérii seriálu projdou kompletním vývojem na planetě zemi – od velkého třesku přes neandrtálce, antiku, Vikingy a renesanci až po éru kolonialismu a pesimistickou futuristickou vizi Země, která skomírá, zahlcena odpadem a znečištěním.

O pět let později, v roce 1982, dorazila další „sezóna“ seriálu pojmenovaná Byl jednou jeden… vesmír, která je poněkud netypická v tom, že se jedná spíše o sci-fi s edukativními prvky. V sérii se samozřejmě setkáváme se stejnými postavami, ale jedná se o vědeckofantastické pokračování poslední futuristické epizody předešlé série a pohybujeme se mimo nám známý svět.

V roce 1987, tedy opět s pětiletým odstupem, se ale francouzští tvůrci vrátili s klasickým formátem a odvysílána byla možná nejznámější série celého seriálu – Byl jednou jeden… život. V něm se (nejen) děti pod vedením moudrého Maestra dozvědí, jak funguje lidské tělo. Seriál je velmi názorný a divák se dozví o všech podstatných dějích ve vlastním těle.

Seriál Byl jednou jeden… život nás naučí i třeba to, jak funguje lidské oko

Další dvě série, které Televize Seznam nabízí, byly odvysílány v letech devadesátých a tentokrát se věnují významným postavám světové historie. V roce 1994 na obrazovky dorazil seriál Byl jednou jeden… vynálezce a diváci v něm setkají s nejvýznamnějšími objevy historie.

Děti se tak seznámí s dávnými čínskými vynálezci, s Archimédem, Gutenbergovým knihtiskem, Da Vincim, Newtonem, Faradayem, ale také Henrym Fordem či Marií Curie. Nechybí ale ani rekapitulace „novějších“ zázraků vědy. V předposledním dílu Maestro diváky doprovodí na cestu na Měsíc s Neilem Armstrongem a opět nechybí ani poslední futuristický díl.

corovent-mico1-min

Přečtěte si takéUkážeme, že Češi mají opět světový produkt. Budeme vyrábět tisíce ventilátorů CoroVent denně, hlásí šéf MICo Jiří Denner

Poslední sezóna dostupná na Televizi Seznam je pak ta s názvem Byl jednou jeden …objevitel, která byla poprvé odvysílána v roce 1997 a zabývá se nejvýznamnějšími dobrodruhy dějin – od prvních navigátorů až po ty nejznámější mořeplavce a objevitele pozdějších kolonií.

Isaac Newton ve vyprávění Maestra

Je nutné podotknout, že dvě série seriálu na Seznamu chybí. Jedna z chybějících sezón se věnuje historii amerického kontinentu a nejspíš by pro české děti nebyla až tak zajímavá. Ta druhá ale nese název Byla jednou jedna… planeta Země a pro dnešní děti by mohla být naopak velmi poučná.

Jedná se totiž o poslední dosavadní sérii celého příběhu, která vyšla až v roce 2008 a věnuje se mnoha různým aktuálním problémům – od potíží se znečištěním přes mizející deštné pralesy a dětskou práci až třeba po postavení žen ve společnosti.

Třeba se tedy od Seznamu dočkáme i tohoto posledního střípku. I bez této chybějící série ale internetová televize české internetové jedničky přinesla mnoho a mnoho hodin zábavného vzdělávání. Jak již bylo zmíněno, každá z pěti dostupných sérií má 26 epizod o téměř třiceti minutách, což by snad na zabavení zvídavých ratolestí po dobu domácí karantény mělo stačit.

tvseznambyljednoujeden

Foto: CzechCrunch

Seriál Byl jednou jeden… na Televizi Seznam