Epické historické drama z Koreje nebo francouzská obdoba Twin Peaks. Doporučujeme skryté poklady na Netflixu

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

black-spot-zone-blanche

Foto: Netflix

Francouzský seriál Zone Blanche temnou kriminálku oživuje atmosférou nadpřirozena

0Zobrazit komentáře

Máme oficiálně v zásadě zakázáno vycházet z domu. Není proto lepší příležitost kdy se ponořit trochu hlouběji do nabídky známých streamovacích služeb a vystoupit z okruhu filmů a seriálů, jaké většinou sledujeme. Lze zde nalézt tvorbu, jejichž malá rozšířenost nám bude záhadou.

V redakci CzechCrunche jsme se pokusili vytvořit seznam, který široce známé tituly nanejvýš zmíní a zaměří se spíše na připomenutí toho, co by byla škoda zapomenout, a představení několika skrytých pokladů na streamovacích službách. Jako na prvního a největšího inovátora se nejdříve zaměříme na Netflix.

Co zná snad každý: Velice obšírná knihovna největší streamovací služby na světě většinou zaujme jistotami jako Stranger Things, House of Cards, Zaklínač, Orange is the New Black, Altered Carbon, Naše planeta, Koruna, Narcos, Black Mirror, 13 Reasons Why a další. Seznam známých filmů je kratší, ale stejně zajímavý díky hitům jako Irčan a Manželská historie.

Co je skvělé, ale méně rozšířené: K méně známým, ale přinejmenším stejně kvalitním titulům patří Mindhunter Davida Finchera o počátcích psychologického profilování sériových vrahů a černá komedie Ruská panenka, jejíž hrdinka znovu a znovu umírá a prožívá tentýž den. Následuje středoškolské komediální drama o dospívání Sexuální výchova nebo Království zombie, korejský zombie horor a politické drama odehrávající se v 17. století.

netflix-dark-2

Foto: Netflix

Německé sci-fi Dark diváka pohltí extrémně komplexní zápletkou

Možná vůbec nejlepším sci-fi na Netflixu je velice komplikovaný, ale stále vzrušující německý seriál Dark o cestování v čase, jedním z nejzajímavějších hororových seriálů je zase The Haunting. Příliš málo lidí zná Sense8 od tvůrců Matrixu a nejspíš také thriller vyprávěný z pohledu sociopatického stalkera Ty.

Streamovací služba také postupně doplňuje knihovnu japonských anime legendárního studia Ghibli s filmy jako Cesta do fantazie nebo Naušika z větrného údolí. Za pozornost jistě stojí i španělský heist thriller Papírový dům, dramatický historický film Král a na Narcos tematicky navazující El Chapo.

Co možná neznáte, ale měli byste:

Dobré místo (The Good Place) je komediální seriál, jehož hlavní hrdinka Eleanor zemře ještě před úvodními titulkami. Spolu s téměř mizivým procentem všech lidí, co kdy žili, se dostane do „dobrého místa“ (ne nebe), které má každému přinést nejvyšší možné individuální blaho. Eleanor si ovšem rychle uvědomí, že se sem dostala omylem, a ve snaze si svoje umístění zpětně zasloužit přemluví morálního filozofa, aby jí pomohl stát se dobrým člověkem.

Objevování fungování posmrtného světa neztrácí svou zábavnost, obzvlášť když stejně často sledujeme, jak nefunguje. Seriál, který letos po čtyřech řadách skončil, je plný chytrého humoru, morálních problémů a postav, k nimž si je přes jejich nedostatky snadné vybudovat vřelý vztah. 

Minisérie Neuvěřitelná (Unbelievable) stojí zcela v protikladu roztomilé komedii. Zápletka tohoto temného kriminálního dramatu vychází z článku oceněného Pulitzerovou cenou o vyšetřování série znásilnění. Mladá dívka je obviněna z toho, že policii lhala o svém znásilnění, načež dvě detektivky začnou blíže prověřovat její příběh. Postupně se začnou ukazovat možné spojitosti s několika dalšími případy, všemi nevyřešenými.

Dokumentární seriál Tales by Light vznikl ve spolupráci National Geographic a společností Canon. Každá z dvacetiminutových epizod se zaměřuje na jednoho fotografa, jeho přístup k médiu a následuje ho při jednom z projektů. V jejich centru stojí jak krásné přírodní scenérie, tak architektura a kultura pro západní publikum exotických míst na Zemi. Jedna epizoda nás tak zavede pod hladinu spolu s volnými potápěči, jiná na barevný svátek Hólí v Nepálu.

martin-kasa0boxed2

Přečtěte si takéKrize mění a digitalizuje společnost. Teď je Pilulka na dvojnásobku, což bude nový normál, říká její zakladatel Martin KasaKrize mění a digitalizuje společnost. Teď je Pilulka na dvojnásobku, což bude nový normál, říká její zakladatel Martin Kasa

Mr. Sunshine patří k vůbec nejúspěšnějším seriálům v dějinách korejské televize, svým tématem a zpracováním se však může směle poměřovat i s epickou hollywoodskou produkcí. Hrdina historického dramatu diváky provádí jedněmi z nejzásadnějších událostí korejských dějin, boji o nezávislost Korejského císařství.

Seriál nabízí jak úžasnou podívanou, tak silnou romantickou linii i nahlédnutí do historie asijské země. Domácí i zahraniční kritika vyzdvihuje právě speciální efekty, kameru a historickou věrnost, ale například také silné ženské postavy.

Zone Blanche je francouzská ponurá kriminálka, která je ovšem otevřená vlivům dalších žánrů. Prostředí malého města odříznutého od okolního světa hustým lesem tak například skýtá prostor pro rozvinutí prvků soap opery. Depresivní prostředí a zločiny vytvářejí příležitost kontrastu s černým humorem a výrazná mysteriózní atmosféra zase ozvláštňuje jinak realistický mód seriálu.

Zone Blanche si u kritiků vysloužilo časté poznámky o poměrně zjevné podobnosti k jiným projektům, když se ovšem jedná o Twin Peaks nebo The Killing, je těžké to vnímat jako větší negativum.

netflix-abstract-art-of-design

Foto: Netflix

V dokumentární sérii Abstract se objeví i věhlasný architekt Bjarke Ingels

Design. Ve zjednodušené interpretaci to, jak věci vypadají, ve skutečnosti ale naprosto zásadní aspekt našeho světa. Ovlivňuje, co se nám líbí, jak přemýšlíme, jak se chováme, cítíme, obecně jak náš svět funguje. Pokud to není zřejmé hned, jistě to musí být zřejmé po zhlédnutí dokumentární série Abstract: The Art of Design. V ní slavní designéři bot a automobilů, grafici a architekti vysvětlují, jak funguje jejich proces a co vše vlastně design zahrnuje.

Talaash je 140minutový bollywoodský film, není v něm ale jediné taneční číslo a neobsahuje směšné akční scény ani patetickou romantiku. Místo toho je hlavním hrdinou policejní inspektor, který se nepříliš úspěšně snaží vypořádat s těžkým životním traumatem. Přitom vyšetřuje záhadné úmrtí bollywoodské hvězdy a v estetice noirových filmů prochází od od nejvyšších kruhů zdejší společnosti až k bezdomovcům a prostitutkám.

mv2

Přečtěte si takéOd uctívaného Monument Valley 2 po zběsilé skákačky i RPG. Těchto 11 her nabízí Apple zdarma pro zpestření karantényOd uctívaného Monument Valley 2 po zběsilé skákačky i RPG. Těchto 11 her nabízí Apple zdarma pro zpestření karantény

Jedna luxusní prostitutka se také stane jeho femme fatale, ač v trochu jiném významu, než v jakém se osudové ženy v temných detektivkách typicky objevují. Celé vyšetřování je obaleno sílící aurou něčeho nevysvětlitelného a poměrně dlouho se posouvá od jedné slepé uličky ke druhé. Přesto zejména ve druhé polovině filmu nabírá dramatický průběh, když se osobní a profesní život hrdiny výrazněji proplétá a ostatní postavy se potýkají s vlastními problémy.

Talaash je skvělým příkladem současné indické produkce, pro kterou se poměrně snadno může nadchnout i západní divák a přitom mu poskytne náhled do toho, jak dnes vypadá kinematografie nejlidnatější země na světě.

V posledních pár letech se začínají častěji objevovat hororové filmy s umělecky ambiciózním zpracováním. Přes počáteční dojem mezi ně A Ghost Story nepatří, spíše než vyvolávání nočních můr ho totiž zajímá kontemplace. Kontemplace nad ztrátou milované osoby, nad melancholií, věrností a také nad časem samotným. V dlouhých statických záběrech tak až hypnoticky vypráví příběh milenců, z nichž muž zemře, ale přesto zůstává své přítelkyni nablízku.

Ta si jeho přítomnosti téměř nevšimne a pomalu se snaží nalézt novou chuť k životu. Duch schovaný pod prostěradlem ji jen pozoruje, neschopný se oprostit od silné vazby ke světu, který je mu nyní cizí. Ačkoliv A Ghost Story využívá mnoho znaků typických pro minimalistické nezávislé umělecké filmy, otevřenému divákovi může poskytnout silnou emoční zkušenost ve formě podněcující vlastní myšlenky.

Netflixem náš seznam zajímavých tipů samozřejmě nekončí a za několik dnů se můžete těšit na doporučení, na co se podívat na HBO GO a dalších streamovacích službách.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym