Airbnb mělo v krizi namále, teď se ale nadechuje a žádá o vstup na burzu. Investoři se možná dočkají již letos

Peter BrejčákPeter Brejčák

airbnb-founders

Foto: Airbnb

Zakladatelé Airbnb Joe Gebbia, Nathan Blecharczyk a Brian Chesky

0Zobrazit komentáře

Ještě začátkem roku to byl jeden z nejočekávanějších letošních vstupů na burzu. Airbnb, které po celém světě zprostředkovává ubytování a zážitky, po dvanácti letech od založení plánovalo veřejně nabídnout své akcie investorům. Pandemie koronaviru a globální zastavení cestovního ruchu však tyto plány zásadním způsobem narušily.

Teď se však zdá, že americký startup své budoucnosti opět věří. Airbnb oznámilo důvěrné podání nezbytných dokumentů pro veřejnou nabídku akcií. Americká komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) v nejbližších měsících žádost posoudí a rozhodne, jestli firma bude moci akcie veřejně upsat. Počet akcií nebo jejich potenciální hodnota zatím nebyly stanoveny, podle magazínu TechCrunch však může ke vstupu na burzu přijít už letos.

Rozhodnutí přichází jen několik měsíců poté, co kvůli globálnímu propadu prodeje ubytování muselo Airbnb přijmout nouzové financování ve výši dvou miliard dolarů, které tehdy podle agentury Reuters snížilo valuaci firmy ze 31 miliard na 18 miliard dolarů. V rámci dalších úsporných opatření pak Airbnb škrtlo 800 milionů dolarů v rámci výdajů na marketing a propustilo čtvrtinu svých zaměstnanců.

airbnb-keys-checkin1

Foto: Airbnb

Klíčenka s logem Airbnb

„Budováním byznysu Airbnb jsme strávili dvanáct let, v průběhu čtyř až šesti týdnů jsme jej téměř celý ztratili,“ popsal v červnu ve zkratce Brian Chesky, spoluzakladatel a výkonný ředitel Airbnb. Budoucnost cestování však pořád viděl pozitivně a zároveň přiznal, že během rychlého růstu firmy dělali chyby negativně ovlivňující celá města, kterých se do budoucna bude chtít vyvarovat.

Zatím není známo, jak se bude globální cestovní ruch vyvíjet během podzimní sezóny. V posledních měsících se však tržby Airbnb odrazily ode dna i díky snaze o větší diverzifikaci nabízených služeb, například střednědobých pronájmů či podpoře lokálního turismu.

Pokud by se Airbnb vstup na burzu vydařil, šlo by o další z řady startupů působících v oblasti sdílené ekonomiky, které globálně vyrostly v reakci na poslední velkou hospodářskou krizi v roce 2008. Posledními příklady byly loni například Uber nebo jeho největší konkurent Lyft.