Přednostní právo na filmy Martina Scorseseho i Leonarda DiCapria. Apple se svou televizí zrychluje a útočí na Hollywood

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

martin-scorsese

Foto: MasterClass

Režisér a scénárista Martin Scorsese

0Zobrazit komentáře

Martin Scorsese patří do generace tzv. filmových spratků, kteří mezi koncem 60. a začátkem 70. let zásadním způsobem inovovali témata filmů i samotné fungování Hollywoodu. Dnes je kultovnímu režisérovi 77 let, stále se však zdá, že má zájem stát v čele vývoje celého průmyslu. Po spolupráci s Netflixem totiž svůj nejnovější a nejdražší snímek natočí pro Apple. Podle všeho s firmou také, stejně jako nedávno Leonardo DiCaprio, uzavřel smlouvu na exkluzivní přístup k jeho budoucím projektům.

Ač patří Scorsese k těm nejznámějším a nejoceňovanějším hollywoodským tvůrcům, jeho filmy nikdy nepatřily k typickým blockbusterům. Rozpočty ani výdělky známých titulů jako Casino, Prokletý ostrov nebo Vlk z Wall Street nikdy nešplhaly k závratným částkám a jeho nejdražší film, Hugo a jeho velký objev za 150 milionů dolarů z roku 2011, byl navíc velkým finančním propadákem.

Když tedy přišel s nápadem po dlouhé době opět natočit plnohodnotnou gangsterku vyžadující práci se zcela novými technologiemi a rozpočtem dalece přesahující 100 milionů dolarů, bylo těžké sehnat financování. Ve snaze pro svou značku získat projekt té nejvyšší prestiže vyhověl Scorseseho nárokům Netflix. Dnes není známo, kolik Irčan skutečně stál, podle odhadů ale měla 3,5 hodiny dlouhá kronika zločinu vyjít asi na 200 milionů dolarů.

Snad pro kohokoliv mimo vedení firmy je těžké skutečný přínos filmu určit, umístil se nicméně na šestém místě desítky nejžádanějších snímků v historii služby. Na rozdíl od vyšších příček navíc streamovacímu obrovi zajistil pozornost celého Hollywoodu, jelikož představoval tradičními studii odmítnutý velice ambiciózní projekt, a to po umělecké i technické stránce.

scorsese-dicaprio-de-niro-1

Foto: Siebbi/Wikimedia/Netflix

Snímek Killers of the Flower Moon přinese spolupráci Scorseseho, DiCapria a Roberta De Nira

O totéž se v následujících letech pokusí Apple, jehož služba Apple TV+ mezi diváky zatím nemá zásadní dopad, ale v pozadí se pracuje na velkých věcech. První příklady se objevily hned zpočátku, když seriály jako The Morning Show nebo See hlásily produkční kvality odpovídající etalonu Hry o trůny.

Nedávno pak Apple TV+ zažilo své první nominace na Emmy, kterých posbíralo hned 18. Vedle 160 nominací Netflixu se to zdá jako mizivé číslo, jedná se však o teprve 10 měsíců starou službu.

Apple nepřestává tlačit

Zatímco originální produkce přibývá relativně pomalu, v době koronavirové krize Apple jednal velmi svižně a podařilo se mu získat očekávané válečné drama Greyhound, v němž se ocitl jako scénárista i herec Tom Hanks. O několik měsíců dříve konkurenci vyfoukl také zachycení politického experimentu Boys State, které se stalo nejdráže prodaným dokumentem v historii festivalu Sundance, jak píše The Hollywood Reporter.

Minimálně v prvním případě se jednalo o velký úspěch, o film s Tomem Hanksem totiž projevilo zájem hned několik velkých hráčů. Apple boj nakonec vyhrál s návrhem kolem 70 milionů dolarů a Greyhound se tak stal zdaleka největším filmovým titulem na jeho streamovací službě. Po vydání se pak svižně natočený snímek dočkal poměrně dobrých reakcí jak od kritiků, tak od diváků.

Dosud možná nejzajímavější novinka by ale na Apple TV+ měla dorazit příští rok, kdy vyjde velkolepé zpracování sci-fi klasiky Nadace od Isaaca Asimova. Její příběh inspiroval Dunu nebo Star Wars, stále si přitom zachovává zcela vlastní univerzum. Trailer seriálu zveřejněný v rámci letošního WWDC navíc dává najevo, že by se měl kultovním filmům vyrovnat i z vizuálního hlediska.

Kromě toho Apple uzavírá jednu smlouvu za druhou s věhlasnými režiséry i producenty. Pro jeho službu tak vznikne válečná minisérie, která bude tvůrci i pojetím blízká Bratrstvu neohrožených a Pacifiku, projekty produkčního studia bývalého ředitele HBO Richarda Pleplera nebo několik filmů nezávislého studia A24. Svůj první pořad zde má už Oprah Winfreyová, která pro Apple připravuje dokumentární sérii ve spolupráci s britským princem Harrym.

rychle-zbesile9-1

Přečtěte si takéVálka kin a filmových studií končí. AMC a Universal uzavřeli historickou dohodu, filmy půjdou online po 17 dnech v kiněVálka kin a filmových studií končí. AMC a Universal uzavřeli historickou dohodu, filmy půjdou online po 17 dnech v kině

To je ovšem pořád jen začátek. Martin Scorsese totiž po Irčanovi chystá ještě epičtější projekt, western o amerických bitvách o ropu a počátcích FBI podle non-fikční knihy Killers of the Flower Moon. Tradiční studia měla opět problém s rozpočtem odhadovaným na 200 milionů dolarů, takže nastoupily streamovací služby. Nejzajímavější nabídku opět představil Apple, který tak získá exkluzivní práva na digitální distribuci a o promítání v kinech se postará Paramount.

irishman-netflix-2

Foto: Netflix

Irčan byl dosud nejdražším filmem Martina Scorseseho i Netflixu

Natáčení filmu má začít v únoru příštího roku, režisérovi se ale podle všeho spolupráce s technologickým gigantem už nyní zalíbila. Jak informoval magazín Deadline, podepsal s ním totiž tzv. first-look smlouvu, což znamená, že Scorseseho produkční společnost Sikelia Productions všechny své filmové i televizní projekty v následujících letech nejdříve nabídne Applu. Firma založená v roce 2003 měla od té doby na starosti všechny snímky svého hlavního tvůrce i další tituly jako seriály Impérium – Mafie v Atlantic City a Vinyl.

Něco podobného se dočkal i Leonardo DiCaprio. Jeho produkční společnost Appian Way, k jejíž budoucím filmům a televizním pořadům získá Apple TV+ výsadní přístup, v minulosti zaštítila tituly jako Veřejní nepřátelé, Revenant Zmrtvýchvstání nebo dokument Je s námi konec?. Už od loňského roku je přitom známá první spolupráce Appian Way s Applem ve formě seriálu Shining Girls. V hlavních rolích kriminálního thrilleru se má objevit sám DiCaprio a Elisabeth Moss.