TikTok má v USA 100 milionů uživatelů a nakonec přežije. Čínskou sociální síť zachrání Oracle s Walmartem

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Spoluzakladatel a technologický šéf společnosti Oracle Larry Ellison

0Zobrazit komentáře

Situace kolem TikToku a jeho potenciálního zákazu ve Spojených státech je každým dnem blíže svému vyústění. Čínská sociální síť se patrně dostala z nejhoršího ven a uzavřela okolnosti svého částečného převzetí americkými firmami. Celý případ zažehly obavy Donalda Trumpa o národní bezpečnost. Ve výsledku tak budou profitovat dvě americké korporace, ale i další tamní akcionáři.

TikTok oznámil vyřešení konfliktu na svém Twitteru. Ke konečnému řešení došel ve spolupráci se softwarovým gigantem Oracle a obchodním řetězcem Walmart, kteří dohromady získají 20% vlastnictví v nové entitě TikTok Global. Ta bude vytvořena v USA, nabídne až 25 tisíc pracovních míst a bude dodávat služby většině světa.

Oracle z tohoto počtu získá podle své tiskové zprávy 12,5 procenta a Walmart tedy zbytek, respektive 7,5 procenta. Softwarová firma se zároveň stane pro TikTok technologickým partnerem ve Spojených státech a dodá mu cloudová řešení.

Podle agentury Bloomberg kombinovaně firmy zaplatí za svůj podíl astronomických 12 miliard dolarů (273 miliard korun), což by celý TikTok Global valuovalo na 60 miliard dolarů. Na tuto částku bude firma cílit i při svém vstupu na burzu, který je součástí dohody. Celkovou většinu (včetně Oraclu a Walmartu) by v ní měli držet právě američtí akcionáři.

Tato forma dohody uspokojuje i amerického prezidenta Donalda Trumpa, kvůli jehož exekutivnímu příkazu celá kauza vůbec vznikla. Koncernu ByteDance, tedy vlastníkovi TikToku, nařídil, že musí do 45 dní americké operace sociální sítě prodat do amerických rukou, jinak bude v USA zakázán.

Tento termín vypršel v minulý týden a na jeho základě tak vydalo americké ministerstvo obchodu nařízení, které de facto znamenalo odstranění TikToku i významné čínské aplikace WeChat z tamních obchodů s aplikacemi.

Platnost tohoto zákazu ale o týden posunula sanfranciská soudkyně, když v neděli vydala předběžné opatření. Proti nařízenému zákazu bojovaly jak skupiny uživatelů WeChatu, tak TikTok svou vlastní protižalobou.

donald-trump-crop

Foto: Gage Skidmore/Flickr

Americký prezident Donald Trump

Finalizace obchodu mezi Oraclem, Walmartem a TikTokem by znamenala, že TikTok by se hrozby zákazu nových stahování zbavil. Jaká přesně by byla situace s WeChatem, lze zatím jen těžko odhadovat.

Co se ještě může změnit?

Donald Trump minulý týden prodloužil koncernu ByteDance lhůtu na zfinalizování obchodu do 12. listopadu (mimo jiné týden po tamních prezidentských volbách) a teoreticky se situace do té doby může ještě proměnit.

Ostatně Trump řekl, že dohodu v této podobě odsouhlasil „v konceptu“Nemluvil také pravdu, když zmínil, že TikTok Global bude „naprosto kontrolován Oraclem a Walmartem“ a lze tak jen spekulovat, jestli do poloviny listopadu ještě nezmění názor.

Americký prezident by totiž k další otočce v zásadě mohl mít důvod. Avizovanou dohodu chce schválit i Peking a jak napsal Bloomberg, tak komunistický režim už indikoval, že je přijatelná za podmínky, že v rukou čínského ByteDance zůstanou algoritmy umělé inteligence, které za TikTokem stojí.

iphone-tiktok

Foto: Solen Feyissa/Unsplash

Aplikace sociální sítě TikTok

To je ovšem samotný základ a velmi cenný artikl celé sociální sítě a pokud by v amerických rukou nebyl, je otázka, do jaké míry bude TikTok Global skutečně řídit aplikaci v dalších letech. Oficiální vyjádření zúčastněných stran tuto problematiku neřeší.

Kompromisem by podle Bloombergu měl být mechanismus, kdy Oracle bude mít přístup k celému zdrojovému kódu TikToku, aby se ujistil, že pro čínskou vládu v algoritmu nejsou možnosti, jak sledovat uživatele.

Ačkoliv Trump i další politici mu to příliš nevěří, TikTok jakoukoliv spolupráci s komunistickým režimem dlouhodobě odmítá a snaží se od svého čínského vlastnictví distancovat. Tvrdí, že data o uživatelích uchovává v Singapuru a pokud by Čína tyto data vyžadovala, společnost by je nevydala.

Kulturní fenomén

Tahanice mezi dvěma světovými mocnosti nejsou jen tak pro nic za nic. Kromě toho, že se TikTok stal nedobrovolně předmětem jejich probíhající obchodní války, tak především je to poprvé, co američtí politici zásadním způsobem mluví do provozu sociální sítě, což může stanovovat nebezpečný precedent do budoucna.

Možná více než v politické rovině ale celá kauza rezonuje zásadním způsobem v sociální a byznysové sféře. TikTok je totiž bez přehánění globálním kulturním fenoménem zejména mezi mladou generací, který ohrožuje zavedené konkurenty na poli sociálních sítí.

V sobotním prohlášení TikTok mimo jiné také potvrdil, že ve Spojených státech má neuvěřitelných 100 milionů uživatelů – bavíme se tedy o téměř třetině tamní populace. Pro celou Evropu uvádí společnost stejné číslo. V Česku má TikTok nejméně několik stovek tisíc uživatelů, což lze vyčíst z počtů sledujících největších tiktokerů.

instagram-reels-tiktok

Foto: CzechCrunch

Facebook chce svou funkcí Reels (vpravo) konkurovat TikToku (vlevo)

I se svou oddělenou čínskou verzí, která má mít 600 milionů uživatelů, tedy TikTok masivně roste a pokud se tak ještě nestalo, tak se v globálu rapidně přibližuje k magické hranici jedné miliardy uživatelů po celém světě. Tím se stává rovnocenným soupeřem i třeba pro impérium Marka Zuckerberga.

Nastalé situace s TikTokem se snažily také co nejdříve využít i jeho konkurenti. Instagram vypustil klon čínské sociální sítě nazvaný Reels. Podobně postupoval i YouTube a vyrojily se i další aplikace, které se snažily zaujmout místo TikToku v USA.

TikTok se tak ve finále vyvaroval scénáři, který už musel přetrpět v Indii a ztratil tak do té doby svůj nejvýznamnější globální trh. Největší demokratická země světa v důsledku pohraničních sporů v Čínou zakázala několik desítek čínských aplikací včetně TikToku. Právě na základě tohoto zákazu začal sankce zvažovat i americký prezident.