V roli vyšetřovatele. První česká audiohra Důkaz 111 provází kriminální atmosférou s dabingem od Tůmy nebo Hofové

Filip HouskaFilip Houska

dukaz-111_1x

Foto: Play by Ears

Detektivní česká audiohra z amerických osmdesátek Důkaz 111

0Zobrazit komentáře

Čtení příběhových knih má oproti sledování filmů výhodu v tom, že si můžeme děj dosadit téměř do jakéhokoliv vizuálního kontextu. Podobné podněcování fantazie nabízí i audioknihy, které nám dávají možnost si poslouchané věty převádět do obrazů, jež si sami vykreslíme v našich myšlenkách. A jak ukazuje české studio Play by Ears, stejné zážitky lze navodit i přes takzvané audiohry.

Tým okolo hlavního herního designéra Tomáše Oramuse několik let přemýšlel, jak zprostředkovat natolik zajímavý poslechový zážitek, který by nás vtáhl do děje, aniž bychom před sebou museli vidět jakoukoliv vizuální scénu. Námětem se stalo kriminální prostředí, jež z podstaty navozuje temno, strach, napětí a matoucí rozvětvené linky příběhu, které nás nutí o to více přemýšlet.

Po šesti letech proto Play by Ears představilo svou první audiohru s názvem Důkaz 111, kterou jsme v redakci měli možnost přednostně vyzkoušet a udělat si tak názor na to, jak vtahující a nervy drásající může být poslouchaný text v kontextu kriminálních událostí, jehož dějový vývoj navíc můžeme sami určovat. A vše začíná hned v úvodních vteřinách, kdy nám je hra představována.

dukaz-111_3

Foto: Play by Ears

To, jak vizuální pojetí hry vypadá, je čistě ve vaší hlavě

Mobilní titul Důkaz 111, dostupný na iOS i Android, je založen na poměrně známé rovnici. Vžijete se do role policejního vyšetřovatele, který má za úkol rozluštit záhadu anonymního telefonátu. Vše navíc graduje v momentě, kdy se kvůli tomuto hovoru budete muset vydat do nehostinného místa, kde byste za normálních okolností vůbec nechtěli být. To je hlavní premisa této novinky.

Samotný děj se odehrává v polovině 80. letech ve Spojených státech, konkrétně v městečku Fairfield ve státě Maine. Ačkoliv nás tvůrci automaticky posouvají do zámoří, český kontext je patrný takřka ihned. Důkaz 111 totiž dabují známí tuzemští herci jako Bohdan Tůma, Norbert Lichý, Andrea Elsnerová nebo Tereza Hofová, která propůjčila svůj hlas hlavní hrdince, zmíněné policejní vyšetřovatelce Alici Wellsové.

Právě s hlasem Terezy Hofové budete v této temné kriminální atmosféře amerických osmdesátek interagovat nejvíce. Vzhledem k tomu, že titul podbízí k vaší proaktivitě, budete se muset rozhodovat, jak se náčelnice Alice Wellsová v konkrétních situacích zachová. K tomu vám budou sloužit jednoduchá gesta na telefonu, která vždy nabídnou minimálně dvě možnosti, jež následně určí dějové pokračování.

„Hraji policejní vyšetřovatelku. Ženu velmi uzavřenou, až odtažitou, která zprvu může působit až nepříjemně. Postupně ale zjišťujeme, že za jejím vystupováním se skrývá bolestné a nedořešené trauma, které se propojí s tajemným příběhem,“ říká ke svému obsazení Hofová, která se do povědomí diváků dostala díky roli Lenky Braunové v televizním seriálu Dáma a Král.

dukaz-111_2

Foto: Play by Ears

O dalším vyšetřování budete rozhodovat volbou doleva, nebo doprava

Kouzlo celé hry spočívá v tom, že jste to vlastně vy, kdo bude určovat postupná rozuzlení komplikovaného případu. Svým způsobem se tak stanete policejním vyšetřovatelem a budete se muset rozhodovat tak, jak by se skutečný policista rozhodovat měl. Hranici mezi správným a nepříliš šťastným rozhodnutím přitom dělí jedno švihnutí prstem doleva nebo doprava.

A byť jsou vaše rozhodovací schopnosti v celém kontextu hry nesmírně důležité, velký důraz byste měli klást i na vtažení do příběhu. To nemusí být složité – stačí, když se pohodlně usadíte, zavřete oči a necháte se vlnami dramatického děje unášet. Dokonce se můžete naučit i gesta pro interakce nazpaměť a poslepu posouvat prstem na telefonu. I proto je hra optimalizovaná také pro nevidomé. Pokud ale nemáte sluchátka, nebude to ono.

lichtenbergova

Přečtěte si takéDo třídy na videohovor. Scio spustilo školu, která kombinuje dlouhodobou online výuku s týdenními výlety do přírodyDo třídy na videohovor. Scio spustilo školu, která kombinuje dlouhodobou online výuku s týdenními výlety do přírody

Samo studio ostatně doporučuje, ať Důkaz 111 hrajete se sluchátky v uších, a my s nimi musíme souhlasit. Vzhledem k tomu, že hra využívá takzvaného binaurálního audia, které je spojováno především s virtuálního realitou, dokáže vám navodit pocit obklopení zvukem, což umocňuje celý poslechový zážitek, a někdy si připadáte, že jste na stejném místě jako vyšetřovatelka Alice. A je to skutečně znát.

Dokážete tedy rozluštit komplikovaný případ a zjistíte, kdo vás coby Alici Wellsovou telefonicky vydírá? Zjistíte, proč jste se z poklidného městečka Fairfield dostali až na opuštěný ostrov, kde na vás čeká jedno překvapení za druhým? První audiohra od Play By Ears je jedním z dalších originálních způsobů, jak zkombinovat psaný scénář s vaším rozhodováním.