Stačí doma vykloktat, předat vzorek kurýrovi a počkat na výsledek. DoDo rozváží nové testy na COVID-19

Iva BrejlováIva Brejlová

gargtest_dodo_chromozoom3

Foto: Gargtest

Gargtest na covid: stačí vykloktat, následuje klasické PCR zpracování

0Zobrazit komentáře

Otestovat se v pohodlí domova, příjemněji a nemuset nikam jezdit? Test na onemocnění COVID-19, který po světě šíří nový typ koronaviru, rozhodně nepatří mezi ty nejvyhledávanější zážitky. Odběrová tyčinka v nosohltanu není nic příjemného, a proto se ke slovu dostávají nové technologie, které mají testování výrazně zpříjemnit. Například pouhým kloktáním.

Jednou z nich může být tzv. Gargtest, který se právě dostává na trh a stojí za ním mimo jiné výzkumníci z olomoucké univerzity. Jde o samoodběrovou sadu založenou na principu kloktání dutiny ústní a hltanu, kterou lze využít i doma. Zbytek pak obstará kurýr, který vám sadu přiveze, na vzorek počká a následně ho odveze do testovací laboratoře. Výsledek má přitom odpovídat klasickému PCR testu.

Domácí testování se samoodběrovou sadou je snadné. Stačí nabrat obyčejnou pitnou vodu do odměrky, kterou od kurýra dostanete. Pak 20 až 30 vteřin kloktat a následně odplivnout do přiložené odběrové zkumavky. Při kloktání se zakloněnou hlavou se voda dostává přesně tam, kde teď lékaři při odběrech pohybují speciálními štětečky. Tedy až na zadní stranu hltanu.

gargtest_dodo_chromozoom1

Foto: Gargtest

Sada na testování koronaviru Gargtestem

Podle šéfa projektu a ředitele olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny Mariána Hajdúcha se proto nejedná o revoluční test. „Princip detekce viru zůstává naprosto stejný. O mnoho příjemnější a pohodlnější je ale odběr vzorků,“ vysvětluje.

Objednávky lze dělat online za cenu pohybující se kolem maximální hranice, kterou loni stanovil stát – 1 745 korun. Pokud chcete k výsledku testu získat i certifikát, který můžete potřebovat například pro cestování, zaplatíte celkem 2 295 korun. Důležité je však připomenout, že v tomto případě je to včetně dopravy. V některých zařízeních mohou být PCR testy levnější, ale je třeba na místo osobně dorazit, někde i vyčkat ve frontě.

Zvýšíme ochotu lidí

Kloktání by navíc mohlo k otestování přesvědčit i ty, kteří se nepříjemným výtěrům štětečkem snažili vyhnout. Vhodné jsou také pro děti, které klasické odběry špatně snášejí, nebo v provozech a institucích, kde je nutné opakované testování. Případně i pro onkologické pacienty, jež mívají z léčby poškozené sliznice a patří do rizikové skupiny, u níž musí k testům docházet častěji.

Přitom se metoda nemá negativně odrazit v účinnosti testu. Vzorek zpracuje a zanalyzuje laboratoř klasickou PCR metodou, která se využívá i u známého výtěru z nosohltanu. „Srovnávací studie ukázala, že rozdíl mezi oběma způsoby odběru je asi 3 až 3,5 procenta v citlivosti, což je statisticky nevýznamné číslo,“ upřesňuje Hajdúch.

Test vyvinuli vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společnostmi Aumed a IntellMed. Splňovat má všechny potřebné standardy a jeho výsledek je díky certifikaci uznáván napříč Evropskou unií. Dostupné jsou zatím v Praze, kde se o distribuci, testování i vystavení certifikátu pro vycestování stará firma Chromozoom.

Logistiku pak zajišťuje kurýrní společnost DoDo s tím, že výsledek má mít testovaný jedinec do čtyřiadvaceti hodin. DoDo má s doručováním zboží na přesný čas včetně možnosti reverzní logistiky široké zkušenosti, a tak testovací sadu zvládne dovézt obratem hned po objednání ve vybraném hodinovém slotu.

„Pohodlné a spolehlivé testování je spolu s vakcínou jedinou cestou zpět k normálnímu životu. Cítíme, že participací na tomto projektu můžeme reálně pomoci v boji s pandemií. Domácí odběr zvýší ochotu lidí se otestovat a zároveň i bezpečnost celého odběru. Kurýr totiž může testovací sadu předat zcela bezkontaktně a testovaný nemusí přijít s nikým do styku. Do nebezpečí tak nedostane své okolí ani sám sebe,“ popisuje Michal Menšík, šéf DoDo.

gargtest_dodo_chromozoom5

Spolupráce Gargtest, Chromozoom a DoDo u kloktacích testů

Kloktací testy by se z Praze postupně měly dostat také do zbytku republiky a na další distribuční místa. Autoři projektu chtějí Gargtest nabídnout na odběrových místech a usilují také o jeho dostupnost u praktických lékařů. Kloktací test je pak připravený i na distribuci prostřednictvím lékáren.

Miliony testů měsíčně

Gargtesty nicméně nejsou jediné, které se v Česku snaží vyřešit nepříjemnost celého procesu. V prosinci dokončila validační studii PCR testů založených na hledání koronaviru ve slinách firma Diana Biotechnologies. Ta byla doteď dodavatelem každého pátého dosavadního testu na COVID-19.

Před měsícem navíc s Nemocnicí Na Bulovce prokázala, že jejich citlivost je srovnatelná s „klasickým“ výtěrem z nosohltanu. Její testy dokonce zachytily na pětistovce náhodně vybraných lidí ještě o několik pozitivních případů víc.

„U nové metody není nutné samostatně izolovat virovou RNA, což byl dosud nejkomplikovanější krok celé analýzy. Odběrové zkumavky jsou navíc uzpůsobené pro automatizaci. To umožní každé testovací laboratoři při plné automatizaci navýšit kapacitu až na deset tisíc vzorků denně. Výsledky testů budou k dispozici v řádu několika hodin,“ uvedl tehdy Václav Navrátil, CEO firmy.

bavi-1x

Přečtěte si takéJiří Vosýnek učí Čechy na rostlinnou stravu. Veganská jídla vozí ve vratných miskách, aby šetřil příroduJiří Vosýnek učí Čechy na rostlinnou stravu. Veganská jídla vozí ve vratných miskách, aby šetřil přírodu

Firma aktuálně implementuje testy do několika laboratoří. Počítá s tím, že ještě během prvního čtvrtletní dosáhne výrobní kapacity až dva miliony testů měsíčně. „O testy je obrovský zájem ze strany firem i veřejných institucí, pro které jednoduchý test samoodběrem představuje efektivní způsob, jak zabránit šíření viru v kolektivu,“ naznačuje použití Martin Dienstbier, finanční a provozní ředitel Diana Biotechnologies.

Cenovku testy zatím nemají, protože nezáleží jen na firmě, ale i na laboratořích a zdravotních pojišťovnách. Diana však předpokládá, že vzhledem k tomu, že bude možné testů dělat výrazně více, vyjdou levněji než dosavadní metoda. Stát jako takový zatím pro osoby bez příznaků COVID-19 pracuje s antigenním testováním, které je rychlé a levné.

„Antigenní test pátrá po bílkovině z povrchu koronaviru, zatímco PCR test hledá genetickou informaci – odběr vzorků je nicméně stejný,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka už teď tyto testy používá řada podniků a mnohé průmyslové firmy. „Proto, aby mohly fungovat i v době pandemie, mají systém boje s koronavirem velmi dobře nastavený a mohou být inspirací i pro ostatní,“ uvedl.

gargtest_navod

Foto: Chromozoom

Postup samoodběru s pomocí kloktacího testu Gargtest

DODO

Jsme logistická služba pro e-commerce, retail, restaurace a rychlá občerstvení.

Klíčoví lidé

_michal_mensik_3

Michal Menšík

Zakladatel

DODO

Jsme logistická služba pro e-commerce, retail, restaurace a rychlá občerstvení.

Klíčoví lidé

_michal_mensik_3

Michal Menšík

Zakladatel