Vymyslel kotel, který kromě tepla vyrábí i elektřinu. A šetří emise CO2, říká o své mikroelektrárně Jakub Maščuch

jakub-mascuch-boxedStory

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Energetický inovátor Jakub Maščuch

0Zobrazit komentáře

Klasický kotel je nejspíš každému dobře známý. Vyrábí teplo, ale vyžaduje další náklady – především pak na elektřinu, jejíž produkce vede k vyšším emisím oxidu uhličitého. V Česku však vznikl projekt, který provoz kotle činí výrazně ekonomičtějším a udržitelnějším. Úspora elektřiny, a tedy i nižší a dnes tolik sledované emise CO2 jsou jedním z hlavních benefitů mikroelektrárny Wave, kterou vyvinul a jejíž výrobu rozjel Jakub Maščuch.

Nejde přitom o experiment na papíře, ale o řešení, které Jakub Maščuch a jeho tým poprvé vyzkoušeli už před pěti lety. „Teď mám nižší jednotky seriózních zájemců, kdy už vypracováváme projekt,“ uvádí k současnému stavu vývoje mikroelektrárny energetický inovátor. Ten vedle Wave vede také Laboratoř organických Rankinových cyklů a jejich aplikací v Univerzitním centru energeticky efektivních budov ČVUT v Praze.

„Máme velkou výhodu v emisích, protože klasický biomasový kotel nebude mít dobrou bilanci CO2. Potřebuje totiž k provozu elektřinu, byť palivo je z tohoto pohledu OK. Ale my oproti tomu produkujeme elektřinu, což znamená úsporu emisí oxidu uhličitého,“ popisuje ve zkratce plusy zařízení Maščuch. Loni v říjnu navíc mikroelektrárna získala takzvaný Ekodesign, tedy certifikaci o splnění limitů a nároků například na úspornost a energetickou účinnost.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Za jeho aktivity jsme Jakuba Maščucha zařadili do našeho výběru Innovators 20, společného projektu CzechCrunche a Hospodářských novin, ve kterém jsme vybírali největší tuzemské inovátory. Maščuch a jeho kolegové však s výzkumem začali už před třinácti lety. Už tehdy „velké podobné mašiny“ na podobném principu fungovaly, jak říká sám autor. V čem je tedy mikroelektrárna jiná?

„Přirovnal bych to k tomu, když si vezmete motor v autě a v sekačce, tak principiálně je to pístový motor, oba jsou spalovací. Ale když se na tu technologii podíváte, tak podobnost je daná jen principem funkce, zbytek železa se musí udělat jinak. U nás pak bylo klíčové ‚jenom‘ to udělat v malém,“ vysvětluje Maščuch úskalí prací na Wave.

jakub-mascuch2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jakub Maščuch, vedoucí Laboratoře organických Rankinových cyklů a jejich aplikací

Problém podle něj je, že při snaze udělat z velkých zařízení malá a dosáhnout menšího výkonu úměrně neklesají celkové náklady. „V energetice je to tak, že čím nižší výkony máte instalovat, tím to vychází dráž. Obejít tuto závislost je možné jedině sériovou výrobou, čímž se dostanete na nízké měrné investiční náklady,“ upřesňuje Maščuch.

Jak ale energetik poukazuje, není důležité věc vymyslet, ale v praxi realizovat. Sami tak už dnes nabízí zařízení za podle vlastních slov konkurenceschopné ceny. Srovnávají se s kotlem na dřevní štěpku, ten je jejich přímý konkurent. „My jsme kotel na biomasu, který kromě tepla dělá trochu elektřiny,“ uvádí Maščuch. A právě ona „trocha elektřiny“ z nich dělá i ekonomicky zajímavou investici.

Mašina, co se sama zaplatí

Klasický kotel znamená počáteční vklad, plus každý rok poplatky za elektřinu, palivo a určité další provozní náklady. U mikroelektrárny Wave je vstupní investice vyšší, ale poté díky vyrobené elektřině šetří peníze. „Návratnost vícenákladů, tedy to, o co je naše zařízení draží než klasický kotel, je od dvou do šesti let. Pak začne splácet samo sebe,“ říká Maščuch.

„Za dobu životnosti, což je bráno zhruba patnáct let, je mašina schopna se na úsporách za elektřinu sama zaplatit,“ vypočítává tvůrce mikroelektrárny s tím, že s případnou dotací je situace ještě atraktivnější. Nejlepší ekonomické parametry podle něj dosahuje instalace dvou až čtyř strojů pro potřeby tepelného výkonu 200 až 600 kW.

Dodání jedné jednotky na klíč, včetně zásoby a dodávky paliva, přijde na zhruba 3,5 milionu korun. Výsledná cena ale záleží třeba na tom, jak složitá bude instalace, jestli se jen postaví na patky a přivedou se k němu dvě trubky a kabel, anebo se budou muset provádět stavební úpravy či dodávat i nadřazený řídící systém. „Naše výhoda je, že základ celé jednotky je kontejner. Stačí patky, na které to jeřáb posadí, a je to,“ popisuje Maščuch.

mikroelektrarna2

Foto: Archiv JM

Mikroelektrárna Wave je vhodná pro obce a podniky, může fungovat i bez napojení do sítě

Vývoj mikroelektrárny, která začala od nápadu na disertační práci, byl sice zahájen už před třinácti lety, systematická práce se ale podle Jakuba Maščucha datuje od roku 2013. Tehdy vznikla v rámci Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT už zmiňovaná Laboratoř organických Rankinových cyklů a jejich aplikací, kde výzkum a testy běžely.

Pilotní mikroelektrárnu křtili u centra, kde Maščuch pracuje, v červnu 2016. Ta už pracovala na stejných principech jako současné mikroelektrárny. První komerční projekt byl ale pro obec. Právě obce nebo firmy jako například pily jsou hlavními zájemci o vyvinuté zařízení, podstatné pro potenciální uživatele totiž podle Maščucha je, aby měli zajištěný nejlépe plynulý přístup k zajímavému množství biomasy za rozumnou cenu.

„Ložené to je, když mají přístup k vlastní biomase, třeba právě ty pily. Něco jim padá z výroby, nehodí se to používat jinde. Našemu zařízení ale nevadí ani složitější věci, jako jsou produkty z odkorňování,“ vysvětluje Maščuch. Další výhodou podle něj je, že mikroelektrárna dokáže po úpravě fungovat úplně bez připojení do sítě.

mikroelektrarna3

Foto: Archiv JM

Wave pracuje jako kotel vyrábějící současně teplo i elektřinu

„I když je biomasa o kousek dražší a kdyby nešlo by do daného místa dovést elektřinu, například když to není ekonomicky udržitelné, případně když mají podniky třeba přetížené trafo a distributor už jim nic nepovolí, tak my jsme schopni mašiny dovézt a mohou být na místě, kde není připojení,“ dodává Maščuch.

Autor mikroelektrárny, jejíž malosériovou výrobu provozuje v rámci společnosti Damgaard Consulting, která odkoupila licenci od ČVUT, upozorňuje také na to, co vše do jejich kotle patří. Bioodpad z kuchyní to rozhodně není. Standardně jde o dřevní štěpku, nemusí být nicméně prvotřídní kvality, může být i vlhká. „Když je palivo hodně kvalitní, paradoxně se komora spíše přehřívá,“ říká Maščuch.

Možností také je, že v Univerzitním centru ČVUT provedou průzkum paliva, který zjistí, jestli je zvolené palivo ještě vhodné. „Primárně je zařízení na méně kvalitní štěpky. Různé dřevěné produkty, materiály a do nějaké míry jde používat i jiné suroviny, například tuhou biomasu, ale musí se to změřit. Je to velmi individuální, nejde tam dávat vše,“ uvádí Jakub Maščuch s tím, že třeba neupravenou slámu a šťovík by viděli neradi.

***

Inovace podporují také partneři Innovators 20. Hlavním partnerem projektu je ČSOB, dalšími podporovateli jsou technologická společnost Trask, logistická společnost Zásilkovna, softwarová společnost SAS a startup Keboola zabývající se vývojem cloudové platformy.

partneri-in20-copy

Partneři Innovators 20

Seznam jde znovu proti globálním gigantům. Staví hlasového asistenta, který umí česky a chce předčít Alexu i Siri

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

adam-raska2Insider

Foto: Seznam.cz

Adam Raška, senior produktový manažer v Seznam.cz

0Zobrazit komentáře

Hlasoví asistenti jsou rychle rostoucím fenoménem. Svým telefonům či reproduktorům diktuje příkazy stále více lidí, a to i v Česku. Háčkem však je, že žádný z asistentů největších technologických firem na světě neumí česky. A proto do hry vstupuje Seznam, který se chce velkým americkým hráčům v čele s Amazonem, Googlem a Applem postavit. Ostatně má s tím své zkušenosti. „Sezname, co je tvůj asistent vlastně zač?“

Vytvořit kvalitního hlasového asistenta, který by perfektně rozuměl řeči svých uživatelů a plnil bez problémů jejich rozkazy, není jen tak. V popředí globální bitvy o hlasové ovládání je Amazon, který boduje se svou asistentkou Alexou. Apple má vlastní Siri, Google zase Assistanta, ale nikdo z nich neumí česky. A tak ve smíchovských kancelářích české internetové jedničky vycítili příležitost a chtějí ovládnout tuzemský trh vlastním hlasovým asistentem.

„Máme nyní unikátní příležitost. Jsme jediní na trhu s asistentem, na kterého lze mluvit česky,“ říká pro CzechCrunch Adam Raška, seniorní produktový manažer v Seznam.cz, který má na starosti mimo jiné také vývoj hlasového pomocníka. Jmenuje se prostě Seznam a troufá si postavit se do souboje s Alexou a dalšími anglicky mluvícími asistenty, protože ty v Česku využívá jen omezená skupina lidí. Masově by je rád oslovil právě Seznam.

Zejména americký trh totiž ukazuje, že v hlasovém ovládání je budoucnost. Například třetina Američanů dnes již běžně na telefon nebo třeba chytrý reproduktor promlouvá, když potřebuje něco vyhledat, a potenciál hlasových příkazů je mnohem větší, než když jen něco nevíte a potřebujete se zeptat třeba Googlu. V Česku stále mnoho uživatelů vyhledává na Seznamu a nyní budou moci využít také hlas.

Čeština znovu rozdá karty

Česká internetová jednička si s hlasovým asistentem hraje zhruba od roku 2019. Tehdy do ní nastoupil také zmíněný Adam Raška, bývalý šéf rezervačního systému Bileto. Jako nadšeného příznivce Alexy ho zaujalo, že se již s takovou myšlenkou ve firmě pracovalo, a dal dohromady malý tým, který se vývojem asistenta začal intenzivně zabývat. Dnes jsou venku první betaverze a Seznam má s hlasovým ovládáním velké plány.

„Být první na našem trhu s asistentem, který umí česky, je podle mě klíčové. Zahraniční konkurence je sice velmi silná, ale věřím, že se u nás díky češtině karty rozdají znovu,“ je přesvědčen Raška. Podobně to bylo i ve Spojených státech, kde jako první přišla Alexa od Amazonu, a byť ji Google s vlastním řešením dohání, dlouho si držela výsadní postavení. Seznam teď chce získat podobný náskok v Česku.

Aplikaci Seznam.cz, v níž se nachází vyhledávač a další seznamácké služby, využívá každý den takřka 800 tisíc aktivních uživatelů. Měsíčně to je více než dvakrát tolik. Pokud by z těchto uživatelů měla výhledově podobně jako v USA využívat hlasové vyhledávání třetina, bavíme se zhruba o půl milionu lidí.

Potenciál je tedy velký, a proto právě do své hlavní mobilní aplikace nyní Seznam vkládá hlasového asistenta. Loni začal na Androidu a nyní dokončuje práce na operačním systému iOS. Zároveň mu s tímto krokem vtiskává vizuální identitu a rozvíjí jej směrem k dialogu s uživatelem.

seznam-asistent

Foto: Seznam.cz/CzechCrunch

Chystaná verze aplikace Seznam.cz hlasovým asistentem

„Zatím nám často lidé říkají: ‚To mám mluvit na telefon, když chci něco najít? Že nebudu psát?‘ Pokud to funguje dobře, lidé se to ale rychle naučí. Naší ambicí je jít rychle dopředu a zdokonalovat našeho asistenta, aby díky němu mohli jednoduše ovládat naše služby i mnoho dalšího, co běžně na telefonech dělají,“ popisuje plány Seznamu Adam Raška.

Hlasového asistenta si stačí aktivovat v nastavení telefonu, když máte staženou aplikaci Seznam.cz, a v Androidu se následně usadí nad všemi aplikacemi tak, že je vždy připraven přijímat povely. Stačí zvolat „Sezname“ a dodat, co od něj potřebujete. Tedy stejně, jako to již mnozí znají od Alexy, Googlu nebo Siri. Jen s tím rozdílem, že tady už jde všechno česky.

Naučit hlasového asistenta rozumět naší mateřštině není nic jednoduchého. Zatímco pro angličtinu (a několik dalších největších světových jazyků) existuje obrovské množství dat, na nichž jde stroje trénovat, a zároveň na tom pracují ty největší mozky světa s takřka neomezenými rozpočty, čeština zůstává stranou. „Logicky narážíme na to, že jsme málo používaný jazyk. Vyvinout hlasového asistenta s angličtinou už dnes není tak těžké,“ přiznává Raška.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V Seznamu proto delší dobu experimentovali s tím, jak vlastně svého asistenta naučit česky. Začínali s různými otevřenými řešeními a anglickými jazykovými modely, které překládali a ohýbali do češtiny. „Dali jsme dohromady kvalitní tým vývojářů, kteří mají background například v sémantice či fonetice, a dokázali jsme anglický model slušně vyladit,“ přitakává Raška. Oříškem je třeba i to, že zatímco v angličtině se mnohdy používá jedna fráze, v češtině je hned několik různých variant, jak o danou věc požádat.

Adam Raška popisuje, že kvalitní jazykový model by měl mít alespoň stovky hodin promluv, aby se z něj mohl hlasový asistent dobře učit a porozuměl co největšímu množství scénářů. Postupně tak zkoušeli několik přístupů, jak takový model zlepšit, až se jako nejefektivnější ukázalo vytěžit velké množství videí, která má Seznam na svých serverech uložená. Z tisíců hodin záznamů vývojáři vybírají ty správné, aby se asistent rychle a správně učil.

„Ukázalo se, že jedním z dobrých zdrojů dat pro tyto účely jsou reklamy. Mají jasný scénář, mluvčího, který má obvykle velmi dobrou výslovnost a který přesně v daném čase odříká, co je ve scénáři napsané. Na těchto krátkých promluvách teď náš model trénujeme a vylepšujeme,“ vysvětluje Raška. Na hlasové příkazy uživatelů dnes asistent Seznamu odpovídá především textem, ale do budoucna by měl s lidmi konverzovat, opět jako třeba Alexa.

Popovídat si s telefonem

Dialogy jsou ale ještě složitější disciplína, na které v Seznamu pracují s ČVUT a také s firmou PromethistAI vědce Jana Šedivého, který se problematice konverzační umělé inteligence věnuje celý život zde i v cizině. Konverzační bot Alquist z dílny jeho studentů byl již třikrát oceněn v prestižní celosvětové soutěži Alexa Prize, v níž Amazon hledá nejlepší nápady, které by mohly jeho asistentku rovněž posouvat.

Hlavní přidanou hodnotou technologické platformy Flowstorm vyvinuté startupem PromethistAI je právě pokročilejší zvládání konverzační stránky dialogu a s ní spojené obohacení běžných úkolově orientovaných interakcí stroje a člověka. Adam Raška si od spolupráce s týmem kolem Jana Šedivého slibuje, že brzy naučí plynule konverzovat i seznamáckého asistenta.

„Začali jsme s kalkulačkou a pokračujeme s počasím. Je to dobře definovatelná oblast z hlediska příkazů a odpovědí,“ říká Raška. Uživatel by zkrátka dotazem na počasí neměl asistenta překvapit. Pokud vše bude fungovat, půjdou vývojáři dál. Dnes je již možné přes asistenta Seznamu pustit písničku ve Spotify, pustit si pořad v aplikaci Stream, nastavit budík nebo časovač a nově také ovládat prvky chytré domácnosti standardem MQTT.

seznam-asistent2

Foto: Seznam.cz/CzechCrunch

Chystaná verze aplikace Seznam.cz hlasovým asistentem

Začít tímto standardem jsme se rozhodli zejména s ohledem na tělesně handicapované. S další českou firmou Inovura pracujeme na řešení, jak jim zjednodušit běžné činnosti, jako je otevírání oken, zapnutí televize nebo světel v místnosti. I zde již existují cesty, jak tyto prvky ovládat skrze Google nebo Apple, ale jazyková bariéra je i zde pro mnoho lidí nepřekonatelná,“ dodává Raška.

Již brzy by mělo být možné spustit hlasového asistenta od Seznamu také na iOS, oproti verzi pro Android ale dozná určitých změn. Mobilní operační systém od Applu, který běží na iPhonech, je totiž pro vývojáře třetích stran mnohem více omezený než Android. V iOS například nejde nahradit výchozí hlasovou asistentku Siri, a tak nebude jen stačit zvolat „Sezname“. Bude ho třeba vyvolat manuálně.

Screenshot

Přečtěte si takéHollywood se pouští do AI. Aronofsky ukazuje první generovaný filmHollywood se pouští do AI. Režisér Rekviem za sen založil studio a ukazuje první generovaný film

„Je to bohužel omezení, se kterým v iOS musíme pracovat. Pozitivní je, že Apple umožňuje od iOS 14 přidat na plochu widgety, takže uživateli bude stačit kliknout na widget a pak už může mluvit,“ popisuje překážky Raška. I tak věří, že věrné uživatele Seznamu, kteří chtějí na telefon mluvit česky, to neodradí. „Když bude asistent fungovat dobře, lidé si rychle zvyknou, protože je díky tomu mnoho úkonů rychlejších,“ říká produktový manažer.

V následujících měsících chtějí v Seznamu co nejvíce vyladit aplikace pro Android i iOS a pustit je do ostřejšího provozu. Z dosavadní betaverze, do níž se zapojily tisíce uživatelů, má tým velmi dobré ohlasy. Jelikož čeština pro Alexu, Google Assistant či Siri je zatím v nedohlednu, má Seznam dobrou příležitost, jak v Česku alespoň na čas ukázat americkým obrům záda.