Úvodní řada Pána prstenů od Amazonu je natočená a zná datum premiéry. První fotografie naznačuje zajímavé souvislosti

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

lord-of-the-rings-amazon-series-valinor-2

Foto: Amazon Studios

První fotografie ze seriálového Pána prstenů od Amazonu

0Zobrazit komentáře

Označení „epický“ se ve spojitosti s filmem nebo televizí poslední dobou používá velmi často a někdy už není ani jasné, co to vlastně znamená. Ve spojitosti se světem Pána prstenů ale snad ani nelze použít jiné, když jeho autor J. R. R. Tolkien už v dětské knize Hobit představil komplexní mytologii nebo bitvu pěti armád různých stvoření. Velkolepý pohled nabízí také první zveřejněná fotografie ze seriálu Pán prstenů od Amazonu, odehrávajícího se tisíce let před filmy Petera Jacksona.

Když Amazon seriál Pán prstenů v roce 2017 ohlásil, mezi prvními otázkami bylo, jaké má šance navázat na jednu z nejmilovanějších filmových trilogií vůbec. Postupně se ale začaly objevovat střípky informací, například že nepůjde o remake, a na místě bylo přinejmenším optimistické zaujetí. První velkou vlnu nadšení pak nedávno spustilo jediné číslo – 465 milionů. Tolik dolarů neboli zhruba 10 miliard korun, tedy více než tři původní filmy dohromady, má stát jen první řada seriálu.

Další vlnu radosti teď vyvolá zveřejnění data premiéry i první fotografie, která zachycuje scénu z úvodní epizody. Oficiálně nebylo oznámeno, co přesně zobrazuje, podle Tolkienových knih, dřívějších filmů a dalších indicií ale můžeme přinejmenším poučeně hádat. Jak zmiňuje server Screenrant, nejjednodušší by bylo říct, že bílé město dominující obrázku je elfí sídlo Roklinka, kde ve Společenstvu prstenu proběhlo rozhodnutí odnést prsten moci do Hory osudu v temné zemi Mordor.

warner-bros-peter-jackson-hobbit-gandalf

Foto: HBO

Jeden z čarodějů Tolkienovy Středozemě, Gandalf

Mohlo by se ale jednat také o jednu ze dvou lokalit, které se v předchozích filmech neobjevily. První možností je město elfů Gondolin, skryté místo obklopené horami a založené už v Prvním věku Středozemě, fiktivního světa, kde se Pán prstenů odehrává. Jelikož seriál má být zasazen až do následujícího období fantastické mytologie, naznačovalo by to flashback nebo historický prolog. 

Druhou a snad nejpravděpodobnější možností je ale město Valimar v takzvané Zemi neumírajících, ve Valinoru. V pozadí zveřejněného obrázku se totiž zdá, že zalité světlem vidíme siluety dvou obrovských stromů. To by mohly být Bílý strom a Zlatý strom z Tolkienovy obsáhlé mytologie. Zajímavostí je, že Valinor není ve Středozemi jako takové, ale na kontinentu daleko na západě za oceánem. Seriál Pán prstenů by se tak mohl do knižních předloh ponořit skutečně hluboko.

Žádné bližší detaily o synopsi nejsou známy kromě toho, že se děj bude odehrávat tisíce let před oběma filmovými trilogiemi, uvidíme v nich známé i nové postavy a opětovný vzestup zla. Jeho hlavním zdrojem by přitom mohl být Morgoth, božská bytost, jejímž byl Sauron z Pána prstenů pouhým služebníkem. Jeho historie je mimochodem spojená se zmíněnými stromy.

Původně se premiéra seriálu, jehož přesný název stále neznáme, očekávala už ke konci letošního roku. Natáčení v novozélandském Aucklandu ale krátce po tom, co loni v únoru padla první klapka, na dlouhé měsíce přerušil nástup pandemie. Amazon se zveřejněním fotografie až teď ohlásil, že produkce první z chystaných pěti řad je hotová. Aktuálně je tedy datum premiéry stanovené na 2. září příštího roku s novou z celkem 22 epizod každý týden.

„Jak říká Bilbo, ‚Myslím, že teď jsem docela připravený vydat se na další cestu.‘ Žít a dýchat Středozemí po mnoho měsíců bylo dobrodružstvím na celý život. Nemůžeme se dočkat, až budou mít fanoušci příležitost zažít to samé,“ uvedli showrunneři a hlavní scenáristé J. D. Payne a Patrick McKay.

jd-payne-patrick-mckay

Foto: Amazon

JD Payne a Patrick McKay, scénáristé Pána prstenů od Amazonu

Jelikož za sebou mají jen krátkou předchozí kariéru, je velkou otázkou, jak zvládnou ambiciózní seriál ze světa Pána prstenů. Amazon jim dal na starost hned v několika ohledech bezprecedentní projekt a vzhledem k obřímu rozpočtu, první zveřejněné fotografii i množství času na dokončení tvůrcům evidentně věří. Jednoho z herců seriálu Benjamina Walkera ostatně přesvědčilo se do jeho obsazení přidat, když mu J. D. Payne ohledně castingu zavolal z nemocnice, kde právě rodila jeho žena.

Vedle Walkera, o jehož roli zatím není nic známo, se v seriálu objeví například herečka Morfydd Clark známá z hororu Saint Maud, který jsme nedávno doporučovali ke zhlédnutí. V seriálovém Pánovi prstenů ztvární mladou elfku Galadriel. K dalšímu obsazení pak patří Cynthia Addai-Robinson, Robert Aramayo, Owain Arthur, Maxim Baldry, Nazanin Boniadi, Morfydd Clark, Ismael Cruz Córdova, Charles Edwards, Trystan Gravelle, Sir Lenny Henry, Ema Horvath a další.