250 milionů pro poskytovatele půjček. Česká Orka je lídrem na Islandu, chystá vlastní neobanku

Orka Ventures poskytuje spotřebitelské půjčky a jen na Islandu má přes 130 tisíc klientů. S nově získanou investicí chce vstoupit také do Česka.

Peter BrejčákPeter Brejčák

ondrej-smakal-06orka-ventures

Foto: Orka Ventures

Ondřej Šmakal, spoluzakladatel Orka Ventures

0Zobrazit komentáře

Původem česká finančně-technologická skupina Orka Ventures sídlí v Praze, tuzemské klienty ale neobsluhuje a jádro jejího byznysu leží v Dánsku a na Islandu, kde je se 130 tisíci klienty lídrem svého trhu. Zaměřuje se na poskytování spotřebitelských úvěrů a souvisejících finančních produktů, přičemž o svém potenciálu nyní přesvědčila také investory.

Od německé finanční skupiny nordIX, jež spravuje aktiva za dvanáct miliard korun, získá Orka během dvou let celkem 250 milionů korun s možností dalšího navýšení. Český fintech přitom na trhu působí třináct let, během této doby dosáhl objem poskytnutých úvěrů klientům téměř 4,3 miliardy korun.

„Díky novému partnerství se můžeme soustředit na zkvalitňování našich technologií, přípravu expanze do dalších zemí včetně České republiky a především na vývoj zcela nových produktů v rámci chystané neobankovní mobilní aplikace Orka Card,“ komentuje ředitel Orka Ventures Ondřej Šmakal.

Podle Šmakala má jít o předplacené platební karty, jež firma připravuje ve spolupráci s karetní společností Visa a finským cloudovým zpracovatelem karetních transakcí Enfuce. Klientům chce nabídnout i úvěry na principu „zaplať teď, financuj později“, kdy si sami zvolí, které již uskutečněné nákupy a v jaké výši chtějí zpětně profinancovat.

„Nechceme budovat další tradiční banku s tím, že ji jen schováme do mobilní aplikace. Spíše než jako konkurenci finančním domům vnímáme Orka Card jako špičkovou službu zaměřenou na klienty, které dnes banky nechtějí nebo neumí obsloužit,“ popisuje Šmakal s tím, že získaná investice má firmě zajistit v severských zemích financování na čtyřiadvacet měsíců, během nichž očekává nárůst objemu poskytnutých úvěrů i počtu klientů na čtyřnásobek.

„Orka Ventures nás zaujala svým transparentním a obezřetným procesem uzavírání a zpracovávání půjček, příznivým poměrem výnosu a rizika a v neposlední řadě také profesionálním managementem. Naše partnerství proto považujeme za příležitost ke dlouhodobě výnosné investici,“ komentuje investici ředitel nordIX Claus Tumbrägel.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym