Abra Software má nového šéfa. Má zkušenosti ze státního IT i startupů a řídil hlavního konkurenta

Jan Přerovský budoval od 90. let hlavního konkurenta Abry, podnikový systém známý pod značkou Helios. Má zkušenosti i z Credo Ventures.

Luboš KrečLuboš Kreč

prerovsky

Foto: Abra Holding

Jaroslav Řasa (vlevo) a Jan Přerovský

1Zobrazit komentáře

V Abra Holding, přední české technologické skupině, dochází rok od vstupu investorů z německého fondu Elvaston Capital k zajímavé personální změně: klíčová dceřiná firma Abra Software získala nového šéfa. Pikantní je, že jde o zaměstnance číslo jedna a bývalého CEO jejího hlavního konkurenta.

Novým generálním ředitelem Abra Software, tedy společnosti, ze které zakladatel značky Jaroslav Řasa celou skupinu vybudoval, je od září Jan Přerovský. Ten působil v letech 1990 až 2010 ve společnosti LSC International, která stojí za konkurenčním podnikovým systémem Helios a kterou před 15 lety koupil polský IT koncern Asseco.

„Tento příběh začal před 32 lety, kdy jsme se potkávali jako CEO nejvýznamnějších konkurenčních firem. Jakkoli naše soutěž byla plná síly a touhy vyhrát, respektovali jsme se. A to nám vydrželo celou dobu, kdy jsme budovali moderní české IT. Proto jsem rád, že se nyní potkáváme na společném projektu,“ řekl k příchodu Přerovského Jaroslav Řasa.

Jan Přerovský ani po odchodu z Heliosu, respektive z české divize Asseco, již řídil, nezmizel z technologické scény. V letech 2014 až 2017 byl například ředitel státní technologické agentury Nakit, investoval pod křídly známého fondu Credo Ventures a působil v úspěšných startupech Brand Embassy nebo Yieldigo, kde je i andělským investorem.

„Jsem velmi rád, že se vracím do oboru, ve kterém jsem vyrostl. Nabídka od Jaroslava mě velmi potěšila a už první dny spolupráce ukazují, jak dobře nám to jde,“ nechal se slyšet Přerovský. Ten v nové funkci nahradí dlouholetého CEO Abra Software a blízkého Řasova spolupracovníka Martina Jirmanna.

„Potká to každou úspěšnou firmu. Nastane bod, kdy se buď posune dále, nebo bude stagnovat. Od nové spolupráce očekáváme, že posílí naše produkty a služby a zrychlí rozšíření našeho podnikání,“ dodal Jaroslav Řasa, který stojí v čele Abra Holding.

Z té postupně buduje s pomocí Elvaston Capital, kteří ve skupině loni koupili majoritu za více než miliardu korun, nadnárodní strukturu. Abra Software, která dodává podnikové systémy a IT řešení zákazníkům jako Prusa Research, Eset, Hama, Liftago, Petrof, Dobrý Anděl, Yves Rocher, Saint Gobain nebo Knihy Dobrovský, má ale i nadále ve skupině výsadní postavení jakožto největší podnik.